Передплата друкованого видання на 2020 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Оксана БЛАГУТА: “Як художник малює фарбами, так і ми - бісером”

«Сікстинська Мадонна» Рафаеля, «Мона Ліза» Леонардо да Вінчі, «Осміяння Христа» Босха, «Милосердний самаритянин» Федеріко Бенковича, «Марія Магдалина» Яна ван Скорела – світові шедеври художнього мистецтва, що майстерно відтворені в бісері. Запитуєте: чи можливо таке?! Звісно, можливе. Та це лише дещиця у творчому доробку з більш як п’ятдесяти картин сім’ї Володимира та Оксани Благут із селища Журавна. Їхні неперевершені роботи сьогодні експонуються у музеях міст Трускавця та Дрогобича.

У колекції в основному переважає релігійно-духовна тематика. Майстерно вплетеними одна до одної бісеринами п. Оксана та її чоловік відтворили біблійні сюжети «Розп’яття», «Моління про чашу», «Воскресіння», образи святих, зокрема св. Євангеліста Іоанна, монаха-цілителя св. Шарбеля. Є тут і художньо виконані портрети папи-слов’янина Іоанна Павла II й патріарха УГКЦ Йосипа Сліпого.

Ніщо нізвідки не приходить, переконана п. Оксана. Незважаючи на те, що свого часу здобула технічну освіту, зовсім не пов’язану із мистецтвом, все ж у душі – вона майстриня. Адже ще замолоду сама собі шила плаття, одягала дітей у вив’язані власними руками речі. Має хист і до малювання, мабуть, передався від батька. Перша її художня картина, мальована гуашшю, - Матір Божа з немовлям на руках. Душа прагнула самовираження, тому, мабуть, після довгих шукань знайшла себе у роботах із бісеру. Не випадково також, що зацікавилась саме релігійною тематикою.

Одна з перших картин із бісеру – Плащаниця.

- Довго виношувала цей задум, важко було наважитись, не знала, з чого почати, але, коли зробила очі, щось у душі таке відбулося. Це важко передати словами, ділиться п. Оксана.

Зацікавила цим хобі всю сім’ю. Мистецтвом “малювання” бісером опанували чоловік Володимир та діти Христинка та Іванко.

- Як ваш чоловік захопився такою тонкою справою, що потребує терпіння й багато часу?

- Знаєте, іноді сама дивуюсь. Адже характер у чоловіка (за професією п. Володимир пожежник) імпульсивний, запальний, навіть важко уявити, що він може так змінюватись.

Більшість робіт у доробку сім’ї належить саме п. Володимиру.

Сім’я віднайшла й свій спосіб бісероплетіння, завдяки якому для відтворення зображення не використовуються допоміжні засоби, такі як тканина чи фарби. Як розповідає сама майстриня, вона довго шукала спосіб, як за допомогою маленьких бісерин передати той або інший образ чи сюжет, не спотворюючи його.

Пробували і нашивати, і використовували дві голки, але все це було не те. І ось так шляхом проб таки вдалося відшукати той спосіб, який найкраще може втілити задум: двостороннє плетіння щільно припасованих одна до одної кольорових бісеринок. Завдяки такій техніці кожна робота як з лицьового, так і зворотного боку має однаковий вигляд. У середньому робота над однією картиною триває до трьох місяців. У картину може вплітатися до 100 тис. різноколірних (до 60 кольорів та їх відтінків) бісеринок, розповідає п. Оксана.

Із особливою ретельністю та великою увагою виконують обличчя зображуваних на картинах постатей. Тут не може бути жодного ґанджу чи відхилення.

- Іноді доводиться переробляти кілька разів поки не досягнеш саме того, що треба, - розповідає майстриня.

Так було із “Монною Лізою” та образом Матері Божої.

- Довго шукала образ Матері Божої, щоб відобразити його в бісері й так, щоб він був єдиним цілим до образу Ісуса Христа, якого вже раніше вишив чоловік. Оскільки ніде не натрапляла на потрібний малюнок, то вирішила поєднати два зовсім різні зображення, - каже п. Оксана. Про кожну роботу майстриня розповідає з любов’ю, так, наче про випещену дитину.

Картини, які згодом “оживають” у бісері, сім’я купує у магазинах чи на ринках. Іноді трапляється так, що майбутні картини, у буквальному розумінні, знаходять майстриню самі:

- Якось, зайшовши у магазин на площі Ринок у Львові, я розглядала, шукала цікаві для себе картини і мене не покидало відчуття, що в спину мені наче хтось дивиться. Обертаюся, і на планшеті з безліччю розкладених картин одразу ж помічаю портрет Йосипа Сліпого. Щось схоже було й з образом монаха Шарбеля, - ділиться п. Оксана.

Ну хіба не містика?!

Роботи сім’ї Благут — не просто відтворення того чи іншого образу, це художній пошук, вивчення історичного тла, коли йдеться про зображення біблійного сюжету чи життєпису, коли йдеться про роботу над образом якось святого. За допомогою доводиться звертатися і до Біблії, і до священиків, каже п. Оксана.

До місцевого храму в Журавні п. Оксана офірувала образ. Роботу над картиною “Спасіння” майстриня завершувала якраз у піст, але мала сумніви, чи можна, щоб така світська робота знаходилася у Божому храмі. Яке було її здивування, коли однієї неділі побачила картину в церкві.

Робота сім’ї Благут прикрашає і храм у с. Станківцях Стрийського району. Картину “Воскресіння” офірували на посвяту храму.

Багато своїх робіт подружжя подарувало друзям. Свої витвори наразі не продають, хочуть, щоб якомога більше людей побачило їхню колекцію в такому обсязі, в якому вона є. Не одразу навіть наважилися виставляти свій доробок на загальний огляд. Проте, коли вже колекція налічувала кілька десятків картин, все ж вирішили “не ховати” їх у стінах своєї невеличкої квартири, а показати людям.

-Є різні люди у кожного свій смак, свій характер, погляд на ті чи інші речі, проте я ще не зустрічала людини, яка б з байдужістю сприйняла наші роботи. Хочеться, щоб люди знайшли у наших картинах щось для себе, для душі. Якщо споглядаючи прекрасне люди стануть трохи добрішими, милосерднішими — це буде найкраща нагорода. Хочеться, щоб після нас залишилось щось добре.

Директор Єпархіального музею у Трускавці як тільки дізнався про роботи подружжя Благут одразу ж погодився організувати для них виставку. За свою працю сім’я отримала подяку від єпископа Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ Юліана Вороновського.

Згодом до Благут зателефонували із м. Дрогобича завідувач Палацу мистецтв. Сьогодні у тамтешніх виставкових залах експонується 43 картини Володимира та Оксани Благут.

Майстриня готова передати свій досвід всім, хто має бажання навчитись “малювати” картини бісером (навіть розробила власну методу). Навчитись цього неважко, запевняє п. Оксана, і доступно, адже бісер можна придбати чи не в кожному галантерейному магазині. Але ця справа не терпить поспіху. Єдине - щоб робота приносила задоволення. І тоді, доклавши трохи терпіння та праці, можна творити незвичайної краси картини, щоразу вдосконалюючи свою майстерність, як це робить подружжя Благут.

Оксана ФРАНКІВ.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"