Передплата друкованого видання на 2020 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Чи всі дошкільнята стануть школярами?

Неабиякого резонансу у суспільстві набули наміри народних депутатів ввести обов’язкову дошкільну освіту. Якщо раніше вибір – віддавати чи ні свою дитину на виховання у дитячий садочок залишався за самими батьками, то тепер, після прийняття відповідних змін до Закону «Про дошкільну освіту», батькам буде над чим замислитися...

6 липня Верховна Рада України ухвалила Закон “Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної середньої та дошкільної освіти (щодо організації навчально-виховного процесу)”, в якому закріплено положення про, те що дитина може отримувати дошкільну освіту в сім'ї до досягнення нею 5-річного віку, а держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної освіти в державних і комунальних навчальних закладах у межах державних вимог до змісту, рівня й обсягу дошкільної освіти та обов'язкову дошкільну освіту для дітей старшого дошкільного віку. Відповідно до Конституції України обов'язковою є тільки повна загальна освіта. Натомість тепер запроваджено обов'язкову дошкільну освіту дітей старшого дошкільного віку.

 

Така норма присутня в нормативних документах переважної більшості країн світу, є вимогою для країн Європейського Союзу. Так, наприклад, у Франції ще 1975 року було прийнято закон про школу, який передбачав заходи щодо забезпечення наступності між дошкільним вихованням і шкільним навчанням. За рік до школи виховуються в закладах системи дошкільної освіти фактично всі діти у Фінляндії, освітня система якої вважається однією з кращих у світі. А у Великий Британії з 5 років починається вже навчання в школах. Нормою підготовки до школи є відвідування дошкільних навчальних закладів у США, чому сприяла прийнята ще в 1965 році програма. Україна також виходить на європейський та світовий рівень освіти, тому намагається у всьому бути подібною до Європи, проте чи під силу системі освіти України такі нововведення, чи зможе наша держава належним чином забезпечити такий же рівень та якість дошкільної, середньої та вищої освіти, як і в європейських країнах?

Про готовність системи освіти в районі до таких змін ми поцікавились у керівника відділу освіти Жидачівськї РДА Романа Йосиповича Свередюка.

- Романе Йосиповичу, скільки всього дошкільних навчальних закладів у районі?

- По районі всього є 23 дошкільні навчальні заклади, з них 7 НВК. На черзі в садочки перебуває 377 дітей, всіх же дітей дошкільного віку - 4242. Дошкільною освітою охоплено 44 % дітей старшого дошкільного віку.

- Чи планується відкривати нові дошкільні заклади в районі, щоб забезпечити всіх дітей дошкільною освітою?

- В ідеалі відділ освіти планує мати садочки у кожній сільській раді. Найближчим часом буде проведена реорганізація Чорноострівської, Монастирецької, Піддністрянської ЗОШ І-ІІІ ст. у НВК, при яких будуть дошкільні підрозділи. У Жидачеві, наприклад, садок «Сонечко» - це дошкільний підрозділ Жидачівського НВК.

- Складна ситуація склалася у Ходорові, там лише два дошкільні заклади, в той час як у Жидачеві їх чотири.

- У Ходорові планується створити дві групи короткотривалого перебування на базі Ходорівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1.

- Звичайно, кожному з батьків цікаво, чи обов’язково тепер з 1-го вересня свою п’ятирічну дитину влаштовувати в дитячий садок?

- Так, обов'язково. Проте не потрібно хвилюватися завчасно. Не у всіх сільських місцевостях є дошкільні заклади і не всі батьки мають змогу водити своє чадо у садок. Тому, якщо не буде змоги десь відкрити дошкільний навчальний заклад, то будуть створюватися групи короткотривалого перебування при навчальних закладах, в яких діти перебуватимуть до 4,5 години.

- А що робити таким батькам, які не зможуть водити дитину ні в садок, ні в такі групи через певні причини?

- Таким людям теж не слід хвилюватися. За законом сімейне виховання є різновидом дошкільного виховання. До того ж мама має право на відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 6 років. Тож дитина цілком може виховуватися в сім'ї.

- Чи зміниться програма підготовки діток до школи, можливо, збільшиться навантаження?

- Ці зміни в законі не означають, що діти з 5-річного віку мають сісти за парти як першокласники у школі, навчатися писати, читати. Основною метою нововведення є створення рівних стартових умов для дітей 5-річного віку до майбутнього навчання в школі, формування культури поведінки, моральних почуттів, використовуючи при цьому різні види діяльності, у тому числі розвивальні ігри. Програма залишиться такою, як і в минулі роки. Навчання в садочках до цього часу проводилося за програмою під назвою «Я в світі».

- Які найбільші проблеми у реалізації цих змін до закону про освіту?

- Фінанси - найгостріша проблема дошкільної освіти, адже збільшення видатків на освіту в держбюджеті, м’яко кажучи, не планується. Як не планується і підвищення зарплати вихователям. Про них узагалі ніхто не згадує. А хто опікуватиметься такими групами? Потрібно розширювати штат? З огляду на брак фахівців і приміщень у самих дитсадках реалізація цієї ідеї - велика проблема. Для того, щоб створити групи короткотривалого перебування, при школах потрібно дві кімнати і санвузол всередині приміщення, а в більшості сільських шкіл – це проблема. Тому подекуди річ йтиме про добудову.

- Яке ваше ставлення до таких змін у законі?

- Ці зміни до закону не є кардинальними. Адже більшість дітей 5-річного віку і дотепер перед школою здобували дошкільну освіту.

Поцікавившись у садочках Жидачева, чи зверталися батьки дітей старшого дошкільного віку після введення цих змін у дію, ми дізналися, що наразі ніхто з них не виявив бажання забезпечити своє чадо правом на дошкільну освіту. А в деяких дошкільних закладах Жидачева є навіть вільні місця.

Без належної підготовки та розгляду цього питання нардепи прийняли рішення, яке ляже тягарем на плечі батьків. А думки в цьому плані різні. Є батьки, які вважають, що навантажувати дитину навчанням з такого віку зарано. Школа попереду, хай би дитина відпочила.

Проте як мама, вважаю, що здобуття дошкільної освіти сприятиме формуванню особистості малюка , розвитку її творчих здібностей, набуттю нею соціального досвіду, вміння перебувати в колективі (бути членом колективу, дотримуватися встановлених в ньому правил та водночас зберігати свою індивідуальність), що сприятиме психологічній підготовці дитини до майбутнього навчання в школі.

Марія ТАТЧИН.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"