Допоки діти запитуватимуть: «Мамо, а що за «сік» тече із крана?»

Про цінність і потребу води для людського організму знає кожен. Та, на жаль, її якість і постачання часто викликають обурення в багатьох жителів району, зокрема й міста Жидачева. Час від часу, особливо коли місто залишається без води через прориви на водопроводах чи з інших причин, мешканці Жидачева телефонують до редакції із своїми «бідами». Жителі вул. Шкільної, 6-а пенсіонери п. Оля та п. Розалія висловили свою думку щодо водопостачання:

- Вода жовта, страшно дивитися. Переварюємо і п’ємо. А що зробимо? Жити якось треба. Коли після чергової поломки на водогоні включають воду, то з годину вона тече брудна з кусочками металу. А лічильник то крутить, – бідкаються бабусі.

- Якість води просто нікудишня. Пити її взагалі неможливо. Ми з чоловіком привозимо воду з моршинського джерела. Від дітей часто можна почути: «Мамо, сік тече з крана», - скаржиться п. Оксана, яка проживає по вул. Фабричній.

- Не можемо цю воду пити. Мушу кожен тиждень міняти фільтр. Та куди дінешся. Кип’ятимо і п’ємо. Її ж постійно не докупишся. Мої сусіди їздять по воду у Заріччя, бо мають власний транспорт, - каже п. Йосип з вул. І. Франка, 23.

Які ж причини неякісної води? Як розповів начальник МКП «Жидачівводоканал» Ігор Ковалець, на балансі дільниці знаходиться 59,4 км водопроводу. Труби ще з 50-х років і вже давно вичерпали свій ресурс…

І незважаючи на це, зазначає Ігор Ковальць, водоканал свою роботу виконує нормально, адже щоденно проводиться аналіз води, є акредитована лабораторія за дослідженням якості. Проте через застарілі трубопроводи до споживачів потрапляє вода далеко не такої якості, яка має бути за стандартними показниками. Ба, навіть більше, Жидачівський водоканал, за словами його начальника, - єдиний, який проводить додаткове очищення води. Установки очищають її в автоматичному режимі від заліза, видаляючи усі шкідливі гази (сірководень, аміак). Двічі на рік проводиться заміна очисних фільтратів.

Водоканал експлуатує чотири свердловини, що відповідають усім вимогам. Вода подається з глибини 35 метрів на очисні споруди, введені в експлуатацію 2006 року. Звідси потрапляє в резервуар чистої води, потім на насосну станцію другого підйому і подається у розподільчу мережу міста. Ось тут, як то кажуть, «і заритий собака». На виході в місто, за словами Ігоря Ковальця, вода доброї якості. І що ближче до споживача, то її якість погіршується через застарілу систему водопроводів.

- Наша вода за твердістю перевищує допустимі норми, оскільки на внутрішній поверхні труб утворюються відкладення. Коли пропадає напруга або аварійна зупинка водопроводу на водогінній станції, відбуваються гідравлічні удари – в результаті осипання усього того, що відкладалося на трубах роками. Трубопроводи тупикові, а не кільцеві, тому ми не можемо в разі гідравлічного удару викачати брудну воду. - пояснює п. Ігор.

Водоканал щорічно міняє від півтора до двох кілометрів трубопроводів.

- А решту хто має міняти? – запитую п. Ігоря.

- Уже з 2007 року з державного бюджету не виділяють ані копійки. У нас питання водопостачання занадто «заполітизоване» – це і є найбільшою проблемою, – говорить І. Ковалець. - А з 1 серпня водоканал перейняв в експлуатацію насосну станцію, яка забезпечує централізоване водопостачання в багатоповерхові забудови в центрі міста по вулицях Шкільній, Шашкевича, Кобзаревій, Мазепи. Насоси на цій станції у поганому стані, тому часто виходять з ладу, через це також порушується гідравлічний режим водопроводу. Протягом двох тижнів проводилися ремонтні роботи. І знову до споживачів тече «різноколірна» вода…

За словами Ігоря Ковальця, приблизно 8 км водопроводу по місту в аварійному стані, часто потребують ремонту. А належного фінансування місто і держава на це не передбачає.

На сьогодні водоканалу несолодко. Основний споживач і платник води целюлозно-паперовий комбінат, який не працює на повну потужність.

- Роботи багато, зарплату потрібно виплачувати, ціни на усе зросли, життя подорожчало. А от тарифи на воду не переглядалися ще з 2008 року, - бідкається п. Ігор. - З квітня цього року ми звертаємося до Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області з проханням відкоригувати тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення. Але віз і досі там…

А корекція тарифів коливатиметься в межах 30%. І після їхнього підвищення потече чиста вода? Труби ті ж, без гідравлічних ударів не обійтись і без води, що нагадує сік…

До слова, МКП «Жидачівводоканал» укладає договори з людьми, організаціями про надання послуг із питного водопостачання. У них зазначено і права та обов’язки як споживачів питної води так, і підприємств водопостачання. Зокрема споживачі мають право пред’явити позови до суду про відшкодування збитків, завданих внаслідок постачання неякісної води, інших порушень законодавства у сфері питної води та питного водопостачання.

На думку міського голови М. Щуйка, причина поганої якості води не у поганій роботі водоканалу, а у поганій мережі, частих поривах на водопроводах. І місто наразі не в силі вирішити це питання. На території Жидачева якісної води ще скоро не буде. У далекосяжних планах проведення води із Журавна чи Нового Роздолу. У місті розроблена програма водопостачання, проте вона потребує великих коштів. - Ми вкладаємо те, що можемо, - наголосив міський голова.

Часто люди скаржаться, що воду виключають без попередження. Ми звернулися до головного інженера водоканалізаційної дільниці Василя Брухаля, щоб пояснив, чому так відбувається.

І от у яких випадках водоканал має право тимчасово припинити або обмежити подачу води без попередження (згідно з основними Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах, селищах України): у разі припинення подачі електроенергії підприємствам водоканалу; необхідності збільшення подачі води до місць виникнення пожежі; через стихійні лиха; аварії по зовнішніх мережах водопроводу і каналізації, а також інженерних комунікаціях, будівельних спорудах; пошкодження або несправності дворової внутрішньобудинкової мережі, які призводять до витоку води, що перебуває на балансі абонента. У разі відключення мережі від водопостачання абонентів попереджають через вивішені повідомлення на вулицях та дошках оголошень, а також через біжучу стрічку кабельного телебачення.

Ірина ШАХ.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"