Передплата друкованого видання на 2020 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Щоб народити здорову дитину

Подружжя часто не замислюється над тим, який серйозний крок у житті – народження дитини. І не звертають уваги ані на свій спосіб життя, ані на стан здоров’я. А це має дуже важливе значення як для жінки, так і для чоловіка. «Як Бог дасть, так воно й буде», - можна часто почути таку репліку. Та чи так потрібно розмірковувати, коли через певні захворювання батьків чи їх шкідливі звички страждають діти, народжені із різними вадами. Отож, безперечно, потрібно заздалегідь обдумано в'язати сімейні вузлики. Із чого почати? Щоб відповісти на це запитання, ми поспілкувалися із завідувачем акушерсько-гінекологічним відділом Жидачівської центральної райлікарні, районним акушер-гінекологом Марією Давидчак. - Пані Маріє, чи звертаються до вас молоді пари щодо планування вагітності?

- Практично, ні. А приходять, коли уже є вагітність або коли подружжя роками не може мати дітей. Це, звичайно, прикро. За півроку у жіночих консультаціях району зареєстровано 25 жінок з непліддям. В основному це – порушення ендокринної системи, непрохідність труб. До речі, дівчата, жінки навіть поза 30 років часто думають, якщо вони завагітніли, значить із здоров’ям усе гаразд, і не консультуються з лікарем. А із практики ми бачимо зовсім іншу картину. Через різні вади плоду доводиться переривати вагітність. Цього року було два таких випадки.

- Маріє Михайлівно, якщо подружжя запланувало народження дитини, до кого звертатися за консультацією?

- Загалом готуватися до вагітності подружжя повинно за півроку, а то й швидше. І за цей період вилікувати, якщо це можливо, ті чи інші захворювання, позбутися шкідливих звичок, вести здоровий спосіб життя. У першу чергу чоловік і жінка обов’язково мають обстежитися у терапевта або сімейного лікаря, проконсультуватися у медико-генетичному центрі (Львів, вул. Лисенка, 31) або у Центрі репродуктивного здоров’я (Львів, вул. Короленка, 9). У цих центрах подружжя може звернутися до гінеколога, андролога, генетика, а також, зокрема у Центрі репродуктивного здоров’я, пройти тести на сумісність подружніх пар.

Жінки можуть здати кров на TORCH-інфекції (токсоплазмоз, цитомегаловірус, краснуха, герпес, мікоплазма). Бо саме вони уражають центральну нервовою систему немовлят,, стають причиною викиднів, мертвонароджених дітей, вроджених вад серця.

І обов’язково жінки повинні обстежитись у гінеколога. Особливо на наявність ракових клітин (цитологія).

- А які жіночі захворювання ви найчастіше виявляєте і в якому віці?

- Якщо вдатись до конкретних цифр, то вже в підлітковому віці (навіть до чотирнадцяти років) у дівчаток є порушення менструального циклу. За останні півроку у жіночих консультаціях району зареєстровано 56 таких випадків. Попри те, вже є 15 вагітних підліткового віку. А загалом у районі до двох тисяч жінок знаходяться на обліку з різноманітними захворюваннями, серед яких найпоширеніші - ерозії, фіброми. Цього року на облік поставлено 17 жінок з раком жіночих статевих органів (молочна залоза, шийка матки, тіло матки, яєчники). До речі, у 5 із них ці захворювання виявлено без будь-яких скарг. Тому раджу дівчатам, жінкам, які ведуть статеве життя, хоча б раз у рік відвідати гінеколога. А батькам, які мають дівчат підліткового віку, варто задуматися над питанням проведення вакцинації, щоб попередити рак шийки матки. Усе ж таки краще профілактика!

- А скільки вагітних жінок на обліку у нашому районі? І який стан їхнього здоров’я?

- Понад 700 жінок чекають народження малюків. У 40% з них виявлено анемію, у 30% - загрозу переривання вагітності у різні терміни, а в 10% - захворювання нирок, гестози (набряки, підвищення артеріального тиску). У рідкісних випадках, але все ж таки трапляється, що під час вагітності у жінок виявляють гестаційний діабет. Такі жінки уже мають бути під контролем лікаря, дотримуватися певного режиму харчування і способу життя.

- Які поради ви б дали подружжю, яке планує стати батьками?

- Насамперед вести здоровий спосіб життя. Відмовитися від алкогольних напоїв, тютюну, наркотиків, не вживати протизаплідних таблеток і пам’ятати, що будь-які ліки шкідливі для малюка. Приймаючи якісь медикаменти, обов’язково порадьтеся з лікарем про їх вплив на яйцеклітини і зародок. Важливе значення має здорове харчування, вживання достатньої кількості рідини, повноцінний сон, активний відпочинок, позитивні емоції. І, звичайно, частіше усміхайтеся.

Розмовляла Ірина ШАХ.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"