Пророк Ілля «оселився» в Садках

Цієї неділі, 1 серпня, надзвичайної ваги подія відбувалася у невеличкому селі Садках, що у Вербицькій сільській раді неподалік м. Ходорова. Тут відкрили та посвятили новозбудований храм на честь пророка Іллі.

Будівництво храму розпочали ще 1992 року. До того часу село не мало своєї церкви й вважалося парафією, що відносилась до ходорівського храму св. Косми і Дам’яна. А не було церкви - не було свого духовного наставника й навіть місця для поховань (цвинтар був спільним із Вовчатичами).

Завдяки старожилам, таким як ветеран війни В. Савіцький та іншим селяни, почали замислюватись над будівництвом Божого храму. Прикро, що багато ініціаторів та натхненників спорудження церкви не дожили до її посвячення.

Початок будівництва припав на нелегкі часи, бракувало заробітку на прожиття, не те, щоб виділити часточку на церкву. Окрім того, село в той час переживало ще й певний релігійний розкол. Та попри всі негаразди громада знайшла в собі мудрість та силу об’єднатися навколо спільної мети – спорудження своєї церкви.

1 серпня на запрошення пароха о. Василя освятити храм до Садок приїхав Преосвященний Владика Тарас Сеньків. Надзвичайна атмосфера радості панувала цього недільного дня. Шанованого гостя зустрічали всім селом: спершу Владику вітали діти, згодом голова церковного комітету Олег Деляновський передав від парафіян коровай.

Чин освячення здійснив Владика Тарас Сеньків у співслужінні з духовними особами Ходорівського, Жидачівського деканатів деканом Мар’яном Черепаничем та о. Тарасом Грицівим, парохами з Вербиці – Богданом Савківим та Михайлом Неїжмаком, який сьогодні служить у Донецьку, Бортник – Афанасієм Лужицьким, Боринич – Григорієм Балацьким, Вовчатич – Миколою Прунаком, Молотова – Левком Ференцом, Лучан – о. Левком, Вибранівки – Романом Тимчишиним, Отиневич – Олегом Флінтою, Загірочка – Іваном Вовком, Бережниці – Ярославом Кваснієм, Заріччя – Михайлом Микитиним, Жирова – Іваном Барбуляком, та о. Михайлом Сеньківим із Томашівців, що на Калущині. Відслуживши Літургію, окропили святиню, зробивши обхід довкола церкви.

У вітальному слові Владика подякував всім, хто долучився до спорудження храму. Побажав, щоб парафіяни стали основною окрасою, оздобою цього чудового Божого дому в щонедільній, святковій, спільній молитві, прославляючи Отця Небесного.

Владика також відзначив, що парафіяни обрали своїм заступником, покровителем безкомпромісного в своїй вірі до Бога пророка Іллю. І побажав, щоб вони стали гідними послідовниками святого.

Преосвященний Владика нагородив грамотами від Стрийської єпархії УГКЦ найбільших жертводавців храму Богдана Шкурлатовича, першого голову церковного комітету Володимира Степановича Закорчемного та нинішнього голову Олега Деляновського.

Понад 18 років громада Садок жила будівництвом храму і й сьогодні продовжує жити його окрасою, бо ще багато роботи потребує святиня. Здавалося б, таке маленьке село, в якому лише трохи більше 200 виборців, не в силі винести таку ношу. Та з глибокою вірою у Божу справу, з молитвою змогли попри всі негаразди звести муровану святиню. Велика заслуга в цьому жінок-заробітчан (практично з кожної другої хати хтось із сім’ї виїхав за кордон), каже Галина Деляновська, яка також змушена працювати на чужині. Кожного року на будівництво церковці заробітчани передавали свої заощадження, а це сім’ї Деляновських, Вельгош, Замольських, Созанських, Белінських, Городинських, Трусів, Дубаневичів, Яремишиних, Тиблевичів, Юрчишиних, Гавгунів, Канців, Раків, Колдунів, Порваткіних.

А на початках доводилось збирали кошти по інших громадах, крім того, кожна сім’я на будівництво щороку складала свою жертву. Хто не міг допомогти грішми, офірував працею. Олена Маланка та Юлія Закорчемна прикрасили церкву вишивками. Також люди жертвують квіти, свічки та все, чого бракує для храму.

Найбільше до пришвидшення спорудження святині доклалися й члени організаційного комітету Галина Тиблевич, Анна Бережанська, Тамара Гарасимів, Леся Дубаневич, Олена Маланка, Емілія Порваткіна, Анна Бардигула. Організаційний комітет і його голова дякують усім, хто не стояв осторонь будівництва, також окрема подяка сільському голові Вербиці Юрію Добушу, будівельникам, майстрам та особливо молоді села, яка доклала також чимало зусиль, щоб освячення церкви відбулося саме цього року.

З нагоди освячення храму додому з’їхалися, незважаючи на немалу відстань, практично всі заробітчани та уродженці Садок. І відтепер щороку 2 серпня збиратиметься вся численна громада на свій храмовий празник, бо саме на цю дату припадає день вшанування пророка Іллі.

Цього святого вважають найбільшим серед старозавітних пророків, ревного проповідника віри, безстрашного викривача людських пристрастей і пороків. Святий пророк Ілля жив за 900 років до Різдва Христового, у той час, коли його народ, залишивши істинного Бога, впав в ідолопоклонство. Пророк Ілля був ревним поборником істинної віри і благочестя.

Ім’я - Ілля означає «міць Господня». Попри те, що він зазнав чимало переслідувань від ідолопоклонників, залишився вірним Господу. Іконописці зображають Іллю під час вознесіння - на вогненній колісниці, запряженій четвіркою крилатих коней, що

возноситься у небеса.

У тропарі свята Ілля трактується як «Ангел тілесний, твердиня пророків, другий предтеча Христового пришестя…»

Вшановують пророка Іллю 2 серпня.

За народними повір’ями, якщо на Іллю ще не відлетіли лелеки – то це віщувало теплу довгу осінь. У водоймищах переставали купатися, бо приходили холодні ночі. У цей день намагалися нічого не робити. Серед гуцулів існувало повір'я: якщо ґазда працюватиме на святого Іллю, то неодмінно грім вдарить у «салаш» – полонинське стійбище (місце, де тримають свійських тварин на літніх пасовиськах).

До Іллі намагалися завершувати жнива і навіть намолотити хоч би корець зерна. Приказки з цього приводу: "На Іллі лежить новий хліб на столі". "Ілля заходить до хати, щоб свіжого хлібця скуштувати." З цього дня переставали носити солом'яні брилі, які були атрибутом літньої спеки.

Оксана ФРАНКІВ.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"