Мирослав СЕНИК: «На нас лежить відповідальність за долю Львівської області…»

У минулому номері часопису ми розповідали про критичну ситуацію що склалася а Жидачівському ЦПК. Районна рада з цього приводу звернулася до Президента України. Лист дійшов до адресата. Озвучив його Віктору Януковичу Мирослав Сеник. Сьогодні голова облради погодився на ексклюзивне інтерв’ю нашому часопису.

- Почну, як кажуть, з головного. Для чого приїжджав Янукович до Львова?

 

- Це було перше виїзне засідання Ради регіонів, яка створена при Президентові. Перше засідання відбулося в Києві минулого місяця, а перше саме виїзне засідання було вирішено провести у Львові. Президент прийняв таке рішення. Забігаючи наперед, скажу, що наступне буде в Криму. А далі засідання Ради відбуватимуться почергово в кожному регіоні для того, щоб можна було поставити перед головою держави проблематику, яка є на окремо взятих територіях.

- Рада регіонів - це зібрання керівників обласного рівня, де кожен має право голосу і право бути почутим, чи все-таки, як у Львові, монолог однієї особи?

- Рада регіонів - це консультативно-дорадчий орган при Президентові, куди входять керівники - голови рад і голови обласних адміністрацій. Можливо, у Вас склалося враження, що це був монолог, але, скажімо від Львівщини, слово мали голова адміністрації, міський голова. Я не виступав, але це не означає, що ми не поставили всі питання, які хотіли задати Президенту, бо в рамках засідання Ради регіонів відбувався ще й офіційний візит Президента на Львівщину, і ми мали безпосередньо робочі зустрічі з головою держави віч-на-віч, на яких обговорювалися різні питання. Важливіше говорити про певні речі в робочому порядку, ніж ставити ці питання на засіданні Ради.

- При зустрічах віч-на-віч Віктор Янукович «розкрив карти», як він бачить подальшу співпрацю з таким непростим регіоном як Львівщина, чи це був візит у стилі: «я розповім вам як далі будете жити»?

- На Львівщині накопичилося чимало економічних проблем. Про них говорив Президент: це і створення нових робочих місць, і підвищення середнього рівня заробітної плати, щоби вийти на рівень, коли б регіон не був дотаційним, зокрема по Пенсійному фонду, бо на сьогодні ми не в змозі забезпечити себе власними надходженнями. Про це була розмова. Йшлося про прискорення темпів підготовки до Євро -2012 – це наш спільний з державою проект. Ми в свою чергу наголошували на питаннях, вирішення яких залежить від держави, зокрема це виконання в повному обсязі угоди регіонального розвитку, яка підписана між Кабінетом міністрів та Львівською обласною радою. В цій угоді важливі напрями –ліквідація наслідків видобутку сірки і вугілля: маємо великі проблеми у Червонограді, Новому Роздолі, Стебнику, Яворівській зоні (Ред. - у Програму, яку готувала ОДА, наш Подорожненський кар’єр чомусь не потрапив!!!). У цій програмі також є збереження пам’яток архітектури і культури загальнодержавного й всесвітнього значення, значна частина яких зосереджена саме на Львівщині. Безперечно, ми ставили питання по Євро -2012, питання, які не включені в державну програму: а це і розвиток трамваю у Львові, і модернізація колійного господарства, дороги, які треба будувати, а фінансування поки що немає. Говорили і про поточні справи, зокрема і по Жидачівському району. Особисто я порушував перед Президентом питання про проблеми, які зараз є на Жидачівському целюлозно-паперовому комбінаті.

- У минулому номері нашого часопису ми писали про ситуацію на комбінаті. Мешканці району вже знають, що голова районної ради Роман Баліцкий звертався від імені районної ради через Вас особисто до Президента з проханням втрутитись. А що на це відповів Гарант?

- Хочу сказати, що реакція Президента була миттєвою. Як тільки я окреслив це питання, буквально за декілька хвилин Януковича зв’язали по телефону з Коломойським, у підпорядкуванні якого це підприємство. Відбулася коротка розмова Президента з керівником групи Приват, і той пообіцяв, що протягом червня-липня буде ліквідовано заборгованість із заробітної плати і відновлено діяльність підприємства.

- Це означає, що у Жидачівського ЦПК буде майбутнє, бо серед мешканців району ходять чутки, що комбінат йде до банкрутства і продаж на металобрухт?

- Я думаю, що майбутнє у цього підприємства буде. Ми ж зараз разом з районною владою маємо відслідковувати процеси, які там йдуть, вчасно повідомляти обласну владу, щоб ми могли інформувати Президента, чи виконується його доручення, чи дотримує власник свої обіцянки. Якщо ж все-таки обіцянки не будуть виконуватися, то ми ставитимемо це питання перед Президентом, і сподіваюся, важелі, щоб комбінат працював, будуть знайдені.

- Чи формалізувалось це питання, зокрема чи внесене воно у робочий протокол, дано якісь доручення?

- Мені достовірно не відомо, чи ОДА включила це питання в протокол і які конкретні доручення поставлено, але я довідаюся і доведу до відома колективу.

- У ході візиту Президента неодноразово звучало, що мета приїзду – вирішення економічних питань. Щось не дуже віриться, що Віктора Федоровича мало хвилює політична ситуація в регіоні. Чи була розмова про політику?

- Була розмова, я доповідав про політичну ситуацію на Львівщині. Не було дискусії, говорив про результати виборів, адже всім відомо що Галичина, Львівщина в своїй більшості не голосували за нині діючого Президента. Але, тим неменше, коли ми нещодавно зробили соціологію, то 65% мешканців Львівської області цей вибір прийняли. Ми живемо в демократичній державі. Так, ми не голосували за цього кандидата, але більшістю жителів нашої держави він був обраний на пост Президента, тому ми цей вибір сприймаємо. На жаль, після останніх подій («харківських угод») цей рівень довіри різко скоротився. Про це я теж доповів Президенту.

- На Раді регіонів обговорюються тільки економічні питання, чи і політичні теж?

- Я вперше взяв участь у засіданні Ради. Коли воно проходило у Києві, я не зміг там бути, бо у нас проходила сесія обласної ради. У Львові політичні питання на Раді не обговорювалися. На мою особисту думку, такий орган мав би обговорювати політичні питання, навіть у першу чергу політичні питання, щоб принаймні зрозуміти і почути які процеси в державі відбуваються.

- На Вашу думку, чи не є створення Ради регіонів спробою «замінити» Раду Національної Безпеки і Оборони, про діяльність якої все менше і менше чути?

- Ні, це різні органи. РНБО - стратегічний орган держави, який оцінює геополітичну ситуацію, процеси, які відбуваються в країні і великій світовій політиці, яка сьогодні вкрай нестабільна. Рада регіонів створена з метою зрозуміти глибше процеси, які відбуваються в державі, має на меті знаходження шляхів зняття протиріч, якщо такі виникають, і друге завдання – збалансований розвиток усіх регіонів, щоб була збалансована в цілому держава.

- Якщо казати про кошти, зокрема про інвестиції з державного бюджету, на що сподівається Львівщина?

- У 2010-му сума інвестицій з держбюджету має скласти 500 млн. грн. Це велика інвестиція. Що ж стосується фінансування будівництва доріг, то на Раді дано доручення Кабінету міністрів вивчити потреби і розробити плани.

- Нещодавно Львівщина отримала губернатора. Ніби й «свого», проте склалось враження що Горбаля призначили за принципом «ні вашим, ні нашим». Як складається співпраця обласної ради і адміністрації?

- Не скажу, що ідеально. Знаєте, ми люди з різних політичних таборів, маємо на певні речі різне бачення, але ми повинні розуміти одне: на нас лежить відповідальність за долю Львівської області. Тому я можу запевнити зі своєї сторони, що будуватиму свою роботу і політику так, щоб знаходити компроміс, бо якщо в нас буде жорстке протистояння, то страждатимуть перш за все область і мешканці області.

- Як почувається пан Горбаль на Львівщині: в якості «гостя»?

- Ну, він не зовсім гість на Львівщині, адже народився у Львові, правда, проживав дуже мало, але тим не менше місце народження формує людину. Я думаю, що для нього Львівщина не є чужою.

- Чи будете Ви не безпосередньо, а опосередковано втручатися у кадрову політику нинішньої влади в області?

- Ну, у мене немає таких повноважень. Я, безперечно, реагуватиму на випадки, коли будуть призначатися одіозні фігури, які в минулому скомпрометували себе на Львівщині. Безумовно, на такі дії буде і моя реакція, і реакція обласної ради. Пропонувати когось, чи втручатися у процес призначення голів райдержадміністрацій я не буду, бо це не моя компетенція. Але я і не хочу нести відповідальність за дії тих людей, які мені не підпорядковані. Відповідати за цих людей буде голова адміністрації.

- А що, вже є такі призначення?

- Ні. Поки що на Львівщині відбулось дуже мало призначень. Наскільки мені відомо, крім Мирона Янківа, який одразу був призначений першим заступником, уже призначений Володимир Губицький, у віданні якого будуть питання підготовки до Євро-2012. Це дуже професійна людина, яка була заступником в попереднього керівника ОДА. Якщо й надалі такі призначення будуть, я їх лише вітатиму.

- Чому до цього часу у більшості районів Львівщини ще не призначено голів РДА? Такий підвішений стан не сприяє роботі в цілому і в області.

- Тут є проблема, і ми винесли це питання на сесію. Як запевнив голова ОДА, найближчим часом усі кадрові питання буде вирішено. І не забувайте, що голова Львівської ОДА був призначений останнім серед всіх областей. І різниця в часі десь до місяця.

- Якщо заглянути в політичну осінь-2010 - на що чекати, чого сподіватися?

- Визначальним у цьому плані буде червень. Якщо в червні буде визначено дату місцевих виборів, а така ймовірність є дуже високою, і ця дата буде кінець жовтня, то, безумовно, після липневих канікул, з другої половини серпня, у нас буде підняття політичної активності, радикалізація суспільства, загострення міжпартійних протистоянь, буде підготовка до виборів, які, по суті, є визначальними для територіальних громад.

- На Вашу думку, якою буде виборча система до місцевих рад?

- Я боюся дати точний прогноз, але думаю, що базовий рівень (село селище, місто) буде мажоритарна система, і район – область – змішана 50/50. Якщо би ви запитали найбільш оптимальна система яка, то я скажу, що до районних і обласних рад система має бути пропорційною з відкритими списками, з можливістю закріплення депутата за округом.

Залишається чекати.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"