Гривня заслуговує на довіру

Україна не девальвує свою валюту по відношенню до долара і не має наміру цього робити. Це - чітка позиція Національного банку, від якої він не збирається відступати. Те, що НБУ цілком під силу утримати курс гривні на нинішньому рівні, підтверджує як досвід минулого року, так і останні економічні показники.

 

Позитивне сальдо поточного рахунку платіжного балансу України в січні, вперше за останніх 12 місяців, склало $395 млн. Такі дані озвучив голова Національного банку України Сергій Арбузов.

 

«Що це означає для нас? Це означає, перш за все, що попередні заяви Національного банку підтвердилися на практиці і нашій національній валюті нічого не загрожує», - зазначає головний банкір країни.

Національний банк не девальвує нашу валюту по відношенню до долара і не має наміру цього робити. Це – чітка позиція Нацбанку, від якої він не збирається відступати. Адже стабільна гривня дуже важлива і для простих громадян, і для економіки в цілому.

Приміром, саме сильна гривня дозволяє утримувати стабільну ціну на газ, а, значить, і тарифи на комунальні послуги. До того ж, не секрет, що не тільки газ, але більшість товарів у нас в магазинах - імпортні. А це означає, якщо курс гривні піде вниз – подорожчає практично все.

Звичайно, утримувати курс в умовах світової економічної кризи і постійного нагнітання істерії в ЗМІ, завдання непросте. Тим не менш, за останній рік Нацбанком зроблено чимало для того, аби приборкати непокірного «зеленого». Іноді для цього доводилося вдаватися до непопулярних рішень, а іноді і відступати від «підручників», діяти нестандартно і рішуче.

Торік Національний банк, всупереч сформованому правилу про те, що державні цінні папери випускаються в національній валюті, випустив новий цінний папір – облігації внутрішньої державної позики, прив'язані до курсу долара. В результаті, цей механізм дозволив знизити тиск на курс і почати рефінансувати зовнішні позики, не залучаючи нові.

Навіть восени, коли частина населення, в черговий раз «купившись» на істеричні заяви панікерів, кинулася в обмінки за доларом, гривня не здала свої позиції. Аби збити ажіотаж, центробанку довелося запровадити в країні європейську практику обміну валюти з пред'явленням паспорта. Це хоч і викликало бурю обурення серед спекулянтів, все ж дозволило гривні спокійно пройти один з найскладніших періодів. І ринок відразу ж заспокоївся, побачивши, що Нацбанк зайняв чітку позицію і її дотримався.

Нині Національний банк активно працює над тим, аби зробити внутрішній фінансовий ринок більш привабливим для розміщення валютних ресурсів. Щоб вони не тікали, а навпаки, приходили в країну. А ще там готують для українців альтернативний долару варіант заощаджень. Так, в планах центробанку дати інструментарій, який би відволік людей від валютних спекуляцій. Для цього фахівці пропонують такі привабливі пропозиції як інвестиційні золоті монети та облігації для фізичних осіб, номіновані в іноземній валюті.

Додатковий страховий буфер для гривні створює хороший рівень валютних резервів. Зараз у засіках Національного банку понад 31 мільярд доларів, що покриває близько 5 місяців імпорту. А це дає гарантію - у разі будь-якої непередбаченої ситуації можна буде без зусиль утримати гривню на відвойованих позиціях.

«Ми живемо в Україні і плануємо, що наші діти так само житимуть тут. Тому, як ми ставимося до своєї валюти, так вона і буде працювати» - говорить Сергій Арбузов.

В НБУ вірять, що рано чи пізно прийде час, коли гривня стане найбажанішим для співвітчизників інструментом для збереження і примноження заощаджень.

До речі, за оцінками фінансистів, внесок, зроблений 7 років тому в гривні, сьогодні б приніс його власникові більший прибуток, ніж вклад на аналогічну суму і термін у валюті. Так що, виявляється, бути патріотом не тільки почесно, але й вигідно.

Прес-служба НБУ.

Надрукувати