Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Чужих дітей не буває

Чужих дітей не буває – говорить українське прислів’я. В Україні спостерігається стрімке збільшення кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Фахівці кажуть, що це наслідок глобальної фінансової, енергетичної і соціально-політичної кризи. Але що з того тим обділеним батьківського тепла дітям? Закон каже, що кожна дитина має право на виховання в сімейному оточенні, незалежно від того, може її біологічна родина створити нормальні умови життя та виховання чи ні. А що насправді? Як живеться тим, хто за певних життєвих обставин залишилися без батьківського піклування? Чи вистачає у наш «дорогий» час тих коштів, які виділяє держава для утримання цієї категорії дітей?

Переважна більшість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховується в інтернатних закладах. Діти в них, як правило, істотно відрізняються від тих, які виховуються в сім’ях. Те, що вони недоотримують батьківського тепла, любові, ласки та доброти, ще півбіди. Інколи, найбільшим злом є те, що такі діти відчувають себе непотрібними сім’ї, суспільству, державі. Оте відчуття «непотрібності» малює у нестійкій дитячій свідомості картину безвиході, зневіри у справедливості суспільства та сенсі подальшого життя. Чи не тому сьогодні стільки суїцидальних випадків молодих людей, причини яких не можуть пояснити навіть досвідчені психологи.

Хто має стати на заваді цій ситуації: держава, суспільство школа, церква? Мабуть, всі разом! Ми, дорослі, зі свого боку, маємо докласти максимум зусиль, щоб не допустити втрати віри, любові та надії у дітей, яким не пощастило з біологічними батьками.

 

В Україні цілеспрямовано проводиться значна робота зі створення нових сімейних форм виховання дітей – прийомної сім’ї та дитячого будинку сімейного типу. В нашому районі це ДБСТ у Володимирцях, школа у Бортниках.

 

«Новий час» розпочинає серію публікацій про життя дітей, родин, роботу органів державної влад, які опікуються цією категорією дітей. Всім, кому не байдужа ця тема, просимо висловлювати свої думки та пропозиції, розповідати про реалії сьогодення. Ці розповіді будуть публікуватися на сторінках часопису.

А у цьому номері ми попросили директора Жидачівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Миколу Ключика надати юридичні роз’яснення окремих понять.

- Отже, п. Миколо, що таке прийомна сім’я?

- Це сім’я, яка взяла на виховання та спільне проживання від однієї до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

- У нас в районі створено ДБСТ. Що собою являє дитячий будинок сімейного типу?

- Дитячий будинок сімейного типу — окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, що беруть на виховання та спільне проживання не менше п’яти дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Загальна кількість дітей у дитячих будинках не повинна перевищувати десяти осіб, враховуючи власних дітей.

- Погодьтесь, що нині утримувати навіть одну дитину важко. Як держава підтримує прийомні сім’ї?

- Прийомні діти зберігають статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і користуються всіма відповідними пільгами. Фінансування прийомних сімей та ДБСТ здійснюється за рахунок державного бюджету. Прийомні батьки отримують від держави щомісячні кошти на утримання дитини.

Крім того, прийомні батьки отримують від держави щомісячну винагороду у розмірі 35% від нарахувань на прийомних дітей.

Такій сім'ї надається соціальна підтримка, яка реалізується у формі соціального супроводу (закріплюється соціальний працівник, який допомагає долати труднощі).

- А хто може стати прийомними батьками?

- Прийомними батьками може стати як подружжя, так і особа, що не перебуває в шлюбі, працездатного віку. Для цього потрібно, щоб середньомісячний сукупний дохід на кожного члена сім'ї, обчислений за останні шість календарних місяців, був не менший ніж рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум), встановленого законодавством.

Особи, які виявили бажання стати прийомними батьками, в обов’язковому порядку мають пройти навчання, організоване обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді із залученням спеціалістів з питань психології, педагогіки, медицини тощо, за спеціальною програмою.

Слід враховувати, що коли хоча б один із прийомних батьків не пройшов курс підготовки потенційних кандидатів у прийомні батьки, визнаний в установленому порядку недієздатною або обмежено дієздатним, позбавлений батьківських прав, чи це колишній опікун, піклувальник, усиновитель, позбавлений відповідних прав за неналежне виконання покладених на нього обов’язків, то ви не отримаєте дозволу на створення прийомної сім’ї.

Існують також обмеження для кандидатів у прийомні батьки за віком. Влаштування дітей у прийомну сім’ю проводиться з урахуванням віку прийомних батьків та дітей, щоб на час досягнення обома прийомними батьками пенсійного віку всі прийомні діти досягли віку вибуття з прийомної сім’ї, тобто повноліття. У разі досягнення пенсійного віку одним з прийомних батьків час перебування дітей визначається за віком молодшого з батьків.

Також на заваді створенню прийомної сім’ї можуть стати вади фізичного чи психічного здоров’я потенційних прийомних батьків (інваліди I і II груп, які за висновком медико-соціальної експертної комісії потребують стороннього догляду, особи, які мають глибокі органічні ураження нервової системи, алкогольну та наркотичну залежність, хворі на СНІД, відкриту форму туберкульозу, психічні розлади, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства).

Відповідні вимоги висуваються і до членів родини прийомних батьків. Якщо з вами на спільній житловій площі мешкають члени сім’ї, які мають глибокі органічні ураження нервової системи, хворі на СНІД (крім сімей, які беруть на виховання дітей, уражених ВІЛ-інфекцією), відкриту форму туберкульозу, психічні розлади, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства, то вам буде відмовлено у створенні прийомної сім’ї.

- Хто, а точніше, які державні служби допомагають прийомним батькам?

- Як я вже говорив, для здійснення соціального супроводження за прийомною сім'єю закріплюється соцпрацівник районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.

Крім того, спеціалісти районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді надають комплекс правових, психологічних, соціально-педагогічних, соціально-економічних, соціально-медичних та інформаційних послуг, спрямованих на створення належних умов функціонування прийомної сім'ї.

- А яких прав та обов’язків набувають прийомні батьки?

- Прийомні батьки є законними представниками прийомних дітей на підприємствах, в установах та організаціях без спеціальних на те повноважень. Вони несуть персональну відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток прийомних дітей, а також за дотримання принципу конфіденційності інформації щодо ураження прийомних дітей ВІЛ-інфекцією.

- Що потрібно робити щоб в Україні поменшало сиріт? Хто має про це подбати?

- На сьогодні в нашій державі понад сто тисяч дітей-сиріт. Вони не захищені, їм майже нікому допомогти знайти себе у цьому складному, часом просто байдужому світі. Вони можуть розраховувати лише на свої сили. Вони мріють про сім’ю - і ця мрія може здійснитись. Разом ми можемо допомогти цим дітям відчути себе потрібними й не самотніми, а не «державним тягарем», повірити у свої сили. А головне – відчути нашу підтримку.

Прийомні діти не мають батьків та інших родичів, які б могли турбуватися про них. Вони мають статус дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. У таких випадках прийомна сім’я або дитячий будинок сімейного типу допомагає цим дітям здобути повноцінну родину. Прийміть дитину у родину! Коли прийомна дитина переступить поріг вашого дому, це буде її перший крок у нове життя з вами, прийомними батьками. І саме ви навчите цю дитину більше усміхатися і любити людей.

Звісно, ми не зможемо допомогти усім дітям, позбавленим батьківської турботи. Та якщо іскра надії у очах хоч кількох дітей спалахне від любові прийомних батьків – це вже велика справа!

Детальнішу інформацію щодо прийомної сім’ї та дитячого будинку сімейного типу можна отримати, звернувшись до Жидачівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: Львівська обл., м. Жидачів, вул. Шашкевича, буд. 2, каб. 401, тел.: 3-10-96, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

Розмовляв Андрій ДАНИЛЕЦЬ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин