Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

«Земля не вміє говорити, тому використовуйте її бережно

Про збирання картоплі, овочів та особливості проведення осінньо-польових робіт на базі агропідприємств Жидачівського району говорили і переймали практичний досвід під час обласної наради-семінару заступники голів з питань АПК області, керівники управлінь агропромислового розвитку РДА, керівники та спеціалісти обласних служб АПК і науковці.

 

Учасників семінару цьогоріч приймали у Жидачівському районі, а практично-показова його частини проходили у ФГ «Любомир-МГ» та ТзОВ «Вінал-Агро».

Гостей жидачівці гостинно зустріли у м. Ходорові, звідки вирушили до об’єктів огляду семінару. Щоб не тратити часу, дорогою керівник управління агропромислового розвитку Жидачівської РДА Галина Кіячик охарактеризувала район і зокрема Ходорівщину. Наголосила, що ця територія славиться не тільки родючими землями, а й своїм націоналістичним духом. Прямуючи до ФГ «Любомир-МГ», спостерігали обабіч дороги засіяні поля кукурудзою, гречкою. А ще кілька років тому вони не оброблялися, - зазначила п. Галина. На мальовничій території Вербицької сільської ради, продовжувала керівник управління, колись знаходилося потужне сільськогосподарське підприємство «Ленінським шляхом», яким ми «довго йшли». Тут було розвинуте тваринництво, велику увагу приділяли садівництву.

Сьогодні на території Молодинчецької ради у с. Новосільцях господарює ФГ «Любомир-МГ». Делегацію на полі зустрів його голова Сергій Мокрицький. Він розповів, з чого починали , чому саме таку назву дали своєму господарству (на той час у п. Сергія народився синочок Любомир), що потрібно робити, щоб досягти вагомих результатів. «Усі ми живемо із землі, називаємо її матінкою-годувальницею, але часто беремося господарювати, не маючи елементарних знань, а потім дивуємося, чому маємо низький урожай та забур’янені посіви», - зазначив він. Коли п. Сергій запросив глянути на «Червону руту», я як не спеціаліст й не здогадувалася, що це такий сорт картоплі. Гребені рядів без жодного бур’яна, вкриті сухим бадиллям, аж розпирало від бульб. Дощі, які пройшли недавно, де-не де розмили грунт, і зверху красувався багатий урожай. Особливість збирання картоплі полягає в тому, що вона, як практично і всі овочеві культури, погано зберігається у разі механічних пошкоджень бульб, які можливі при механізованому збиранні. Тому у ФГ серйозно ставляться до вибору техніки для збирання картоплі. Господарство вийшло на такий рівень, що вітчизняна техніка уже їм не підходить, тому користуються імпортною, яка забезпечує відповідну якість. Картоплекопалка бельгійського виробництва викопує одразу два ряди. Картопля попадає на стрічку, яка транспортує її у бункер. На агрегаті чотири жінки спостерігають за якістю викопаної картоплі, відкидаючи пошкоджену і погнилу. Господар запросив бажаючих поглянути на техніку у роботі. Всіх цікавило, чи дороге таке придбання. Виявилося, що понад 150 тис євро.

До речі, техніку закуповують у ТзОВ Укравтозапчастини. Придбали у них до десяти одиниць. Уже восьмий трактор був дешевшим за перший, та й платежі розтерміновано до нового року.

На запитання «Які ще культури вирощуєте і як даєте собі з ними раду?» п. Сергій запропонував перейти на поле, яке поряд, зауваживши, що вирощують у господарстві до 25 видів овочевої продукції. Кожна господиня позаздрила б, побачивши ряди з червоним буряком, морквою, селерою. Вже виорана на полі цибуля, що підсихала, нагадувала поля Херсонщини. Гості цікавилися, як захищають рослини від хвороб, як вони їх переносять. На всі запитання дав ґрунтовні відповіді головний агроном ФГ Андрій Хомин.

«Може, ми б і не створювали ФГ, але не було у кого придбати овочів. Почали з моркви. І вже сьогодні перші в Україні маємо самохідний комбайн Девульф (Франція) для збору моркви, такої техніки немає ніхто. Особливість її полягає в тому, що гичка у рослин обламується, а не обрізається, тому зберігаються вони краще, - каже п. Сергій. - Цибуля - одна з найбільш трудомістких культур. Ми з нею мали трохи проблеми. Погодні умови сприяли забур’яненості. Шануємо народну мудрість, що не той врожай, що на полі, а той що у коморі. Тому створюємо всі умови для зберігання овочів. Будується, сучасне овочесховище і зерносховище. Приміщення, у якому колись були корови, сьогодні переобладнано під зберігання капусти. У планах здійснення переробки овочів. Для вирощування розсади капусти облаштовано теплиці. Висадка розсади механізована. Для власного споживання у теплицях вирощують також помідори і перець».

- Що треба знати керівнику, щоб вправно господарювати? – поцікавилися ми.

- У першу чергу вчитися. Маючи вже вищу освіту, додатково здобув ще другу – агронома. Потрібно відвідувати всі семінари, які проводяться по сільському господарству як у нас, так і за кордоном. І все найкраще використовувати у себе. Тому у нас будуються сховища, теплиці, використовується сучасна техніка. Прислухаємося до науковців.

- Скільки техніки і людей у господарстві?

- До 56 одиниць техніки. У звичайні місяці у нас працює 8-10 чоловік, при зборі урожаю - до 120 . Про людей дбаємо. Облаштовано побутове приміщення для працівників. Є готельні номери для залучених спеціалістів.

- Де реалізовуєте продукцію?

- Вирощуємо овочі тільки під угоди. Маємо укладені контракти з супермаркетами по всій Україні.

Виїжджаючи з господарства, здавалося, що вже нічим більше не зможе здивувати п. Сергій, якби не поле, на якому вирощують капусту. Різних сортів, різних кольорів з головками наче намальованими. Було на що подивитися учасникам семінару.

Коротку характеристику матеріально-технічної бази ТзОВ «Вінал-Агро» дали директор Ростислав Михайлюк. Товариство спеціалізується на вирощуванні ріпаку, пшениці, кукурудзи. Саме їх кукурудза красувалась вздовж дороги. Зерно зберігається за сучасними технологіями. На жаль, показники пшениці не дуже добрі.

Пленарну частину семінару відкрив в. о. начальника головного управління агропромислового розвитку ОДА Михайло Кучеренко. Він подякував райдержадміністрації за змістовно організовану практично-показову частину семінару.

 

З короткою характеристикою району виступив перед присутніми голова райдержадміністрації Сергій Коваль. Він зазначив, що у районі намічено напрямки розвитку сільського господарства, і це в першу чергу збільшення використання посівних площ. «Ми зуміли в цьому році додатково освоїти 40 відсотків ріллі. По друге – задоволення населення в сільськогосподарській продукції. Третій напрям – ріст тваринництва. Деякі наші господарства вже мають до 450 дійних тварин. На наступний рік вдасться відкрити тваринницький комплекс «Вінал-Агро». Навіть при виконанні районного бюджету на 117 % нам вдалося цьогоріч тільки погасити заборгованість по програмах минулого року і закласти 72 тис грн на цей рік. Багато робиться, але ще більше треба зробити. Такі семінари надихають нас на роботу», - підсумував С. Коваль.

Голова районної ради Ігор Кос звернув увагу на те, що за останні роки у районі «виросли» такі два менеджери як Андрій Кіт «Вінал Агро», та Сергій Мокрицький ФГ «Любомир-МГ». Зауважив, що обидва поєднують бізнес з активною громадською роботою. Андрій Кіт – обласний депутат, Сергій Мокрицький – районний. «Сьогодні не ті часи, коли все регулювалося владою. Ринкові відносини потребують від влади створення умов для роботи та згладжування конфліктів, які виникають у конкурентному середовищі. З господарниками ми сьогодні ведемо мову про соціальні складові у їх роботі. Мова йде про сотні тисяч гривень які вкладаються у соціальну сферу, до прикладу «Вінал Агро». Ми маємо в районі також добру співпрацю з виконавчою гілкою влади. Безперечно, що 72 тис грн це мало для АПК, але на наступний рік підсилимо сільськогосподарські проекти», - запевнив голова. А також побажав учасникам семінару знаходити спільні інтереси з бізнесом для розвитку своїх територій.

«Земля не вміє говорити, тому використовуйте її бережно, вирощуючи екологічно чисту продукцію для людей, не завдаючи шкоди навколишньому середовищу, - розпочала свої рекомендації щодо особливостей вирощування озимих зернових культур та догляду за ними провідний науковий співробітник кандидат сільськогосподарських наук Інституту сільського господарства Карпатського регіону Марія Свідерко. - Глобальне потепління вносить свої корективи. Захід України в майбутньому буде основним виробником зерна, тому потрібно налаштувати себе на такі сівозміни, де велику складову будуть мати зернові. Цьогоріч виграли ті виробники, які захистили свої рослини новітніми видами захисту від стресових ситуацій. Формування врожаю – складний процес, зумовлений, з одного боку, генетичною програмою сорту або його біологічними можливостями, з іншого – зовнішніми умовами». Тому п. Марія рекомендувала вже восени створити такі умови, щоб отримати хороший урожай, а також радила, беручи до уваги погодні умови, утриматися від сівби у першій половині вересня.

Про обробіток грунту під озимі зернові культури докладно розповіла завідуюча відділенням ґрунтознавства Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН Оксана Качмар. Тішить ситуація у ФГ «Любомир-МГ», - зауважила п. Оксана. При підготовці грунту для посадки капусти у господарстві провели оранку на зяб і глибоке розпушування. Саме проведення глибокого розпушування так потішило п. Оксану, адже науковці завжди рекомендують його робити, і ще його післядія 2-3 роки.

Вели мову також про помилки при проведенні захисту рослин . «Читайте поле. Воно підкаже, що робити» , - наголошували науковці. «Великі виробники наймають іноземних спеціалістів для консультацій, за це платять великі гроші, а віддачі немає ніякої. Наших спеціалістів не залучають. Маєте приймати рішення щодо захисту всліпу, краще порадьтеся із нашим спеціалістом. І, будьте певні, ви від цього тільки виграєте», – радили представники інституту». Василь Кузько, кандидат сільськогосподарських наук, начальник Львівського обласного державного центру експертизи сортів рослин, рекомендував які сорти краще використовувати у наших районах.

Завершив семінар Сергій Коваль. Він подякував присутнім за активну участь і висловив впевненість, що предметна розмова науковців і господарників допоможе ефективно вирішувати питання в сільському господарстві.

Ольга Баран.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин