Передплата друкованого видання на 2021 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Аграрії птребують сталих правил гри

Років тридцять тому в канадській газеті “Глоб енд мейл” було вміщено таку карикатуру на радянське сільське господарство: їде полем комбайн, обвішаний усіляким “ширвжитком” — унітазами, дитячими колисками тощо, а комбайнер, дивлячись на поодинокі зернини, що падають до бункера задумливо каже: “Це, мабуть, через погану погоду”.

Сьогодні говорити про сільське господарство нашого району справа доволі проблематична: нинішні сільгоспвиробники – приватні структури, які працюють у міру своїх можливостей. В свою чергу колишні управління сільського господарства перейменовані в управління АПР і свою місію вбачають уже не в управлінні, а в «забезпеченні реалізації державної політики у сферах агропромислового комплексу, розвитку внутрішніх товарних ринків сільськогосподарської продукції, харчової, лісової та переробної промисловості».

Нинішня наша розмова з заступником голови Жидачівської РДА з питань АПК В. Пришляком про те, як розвивається у нашому районі сільськогосподарська галузь.

- Ми й надалі вважаємо себе агропромисловим районом?

- Сільське господарство в районі розвивається, і якщо взяти показники за минулий рік, то сільгоспвиробниками сплачено до бюджету та різних фондів 7,5 млн. грн. При негативних тенденціях в цілому по Україні, за минулий рік у нас збільшилося поголів’я ВРХ на 476 голів (у тому числі корів на 173), свиней на 443 гол. За показником продуктивності тваринництва в області ми займаємо перше місце. Проте маємо низький показник у рослинництві, що обумовлено минулорічними погодними умовами. В цілому галузь потребує серйозної державної підтримки, але, на жаль, маємо те, що маємо.

- Хто нині працює на полі, чи дотримуються сільгоспвиробники сівозмін, хто за цим слідкує?

- Виробництвом сільгосппродукції займаються 18 великотоварних, 74 фермерських та 22 тисячі індивідуальних господарств. Уже сьогодні є два підприємства, які обробляють у районі більше 1000 га кожен - це ТзОВ «КПК Агроінвест», ТОВ «Вінал-Агро». Питання недотримання сівозмін сьогодні не стоїть, бо проблеми як такої немає. Державна інспекція захисту рослин райдержадміністрації тримає це під контролем.

- А скільки землі у районі не використовується?

- На сьогодні не використовується десь біля 7 тис га сільськогосподарських земель, що становить 14% всіх с/г площ. Це в основному журавнівська і новострілищанська території.

Не використовується земля з різних причин, це і велика ймовірність підтоплення, а де й спрацьовує людський фактор, коли орендарі не можуть порозумітися з власниками паїв.

- На що аграрії району згодні витратити свої кошти: на збереження і збільшення посівних площ чи на поліпшення агротехнологій?

- У багатьох аграріїв зафіксовано ріст виробництва і розширення використання земельних угідь. Проте сьогодні керівники аграрних структур - це економічно підковані люди, які ведуть свій аграрний бізнес ефективно. А звідси розуміння того, що майбутнє сільського господарства у застосуванні нових технологій, систем високопродуктивних та високотехнологічних сільсьгоспмашин, пестицидів і мінеральних добрив.

- Дефіцит коштів на проведення в Україні весняно-польових робіт становить майже 4 млрд. грн. Міністр аграрної політики України Микола Присяжнюк висловив надію, що фінансуванню АПК більше уваги приділять регіони, які підтримають галузь місцевими бюджетами. Чи є така підтримка сільгоспвиробника у нас в районі?

- Із 33 млн., потреба у яких була в районі на проведення весняно-польових робіт, тільки 1 млн. залишився не перекритим. Не беручи до уваги державні програми, з районного бюджету у 2011 році виділено 92 тис. грн. на фінансування Програми розвитку насінництва у Жидачівському районі на 2011–2015 роки (часткова компенсація сортової надбавки на закуплене високорепродукційне насіння с/г культур господарствами усіх форм власності), Програми підтримки розвитку тваринництва Жидачівського району на 2011–2013 роки (соціальна дотація особистим селянським господарствам за утримання корів молочного напрямку продуктивності, часткове відшкодування витрат за поголів’я телиць, закуплених у фізичних осіб (населення) для вирощування, Програми часткового здешевлення штучного осіменіння тварин в приватному секторі Жидачівського району на період 2010–2012 роки. Крім цього, можна користуватися кредитними лініями з відшкодуванням 15,5 % банківських кредитних ставок, якщо кредитна ставка не перевищує 21 %.

- Останнім часом тільки й чути про ріст цін на пальне та добрива. Чи при такій дорогій посівній розраховувати на відносно приємливі ціни на продукцію аграріїв?

- Функціонують державні програми, які забезпечують коштами на придбання пального, добрива, засобів захисту. Можна укласти угоду з державою (підписання форвардних контрактів) на поставку зерна майбутнього урожаю до Аграрного фонду України, відповідно до якої сільгосппідприємства отримують частину коштів сьогодні (50% після підписання угоди, 20% через місяць) і використовують їх для своїх потреб, пов’язаних з весняно-польовими роботами. Такий контракт уклало ТзОВ «КПК Агроінвест» на 930 тис. т зерна.

- У ефективному господарюванні існує одна особливість – стабільність партнерства. Чи є стабільність у відносинах між владою району та сільськогосподарськими виробниками?

- Якщо це можна назвати стабільністю у відносинах - то впродовж багатьох років передбачаються кошти на фінансування різних цільових районних сільськогосподарських програм, у тому числі на співфінансування обласних та державних програм. Те, що кошти ці незначні, – це вже друге питання. Сьогодні, коли збільшується поголів’я, вирощується елітне насіння, впроваджуються нові технології, ми всіляко підтримуємо такі речі.

Для сільгоспвиробників потрібно, щоб були стабільні правила гри хоч на перших 5-7 років діяльності.

Розмовляла Ольга Баран.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"