Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Суха трава і листя. Чому їх не можна спалювати?

Горимо. В прямому розумінні. Особливо це добре помітно ввечері, коли на нічному небі вогняна заграва: горять поля, а разом з тим все живе, що на цих полях є. І що найголовніше – палимо ми самі. Ніби прибираючи свої угіддя, завдаємо непоправної шкоди власному здоров’ю.

А тепер прочитайте, чим ми дихаємо, коли так масово й безконтрольно підпалюємо на полях, долинах сухостій.

 

Про це розповідає головний спеціаліст Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області Я. Костур.

 

- Чим шкідливе спалювання опалого листя і сухої трави?

- Шкода від спалювання листя і сухої трави надзвичайно небезпечна. При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря потрапляє біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. З тліючого без доступу кисню листя виділяється бензопрен, що може викликати ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин. На присадибних ділянках рослини нерідко обробляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окроплюємо від колорадського жука. Додаткова проблема полягає в тому, що з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажімо, поліетиленового пакета, в атмосферу потрапляє до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні. Саме вони стають причиною дертя в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і оксиди сірки, що викликають респіраторні захворювання. Постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатний протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди, і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець. Часто біля вогнищ можна побачити дітей, вплив диму на організм яких особливо небезпечний. Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави шкодить природі.

В сухому листі згоряють зимуючі корисні комахи, такі як сонечка. Їх здобич – попелиці лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалюючи листя восени, ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні.

При спалюванні гинуть також ґрунтоутворюючі мікроорганізми. За нормальних умов, коли рослинні рештки перегнивають, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються в грунт. Незважаючи на загальноприйняту думку, попіл – дуже погане добриво, і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту.

Спалюючи траву, господарі часто не контролюють процесу, особливо при вітряній погоді. Тоді найбільше виникає загроза швидкого поширення вогню на інші ділянки, лісові смуги, може призвести до загоряння житлових будинків.

Якщо спалюється стерня на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза: густий дим є напівпровідником і за певних умов може стати причиною короткого замикання ЛЕП.

Дим від вогнищ в туманні дні може утворювати смог і надовго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення ДТП, аварій.

- Що робити, коли бачиш, як несвідомі громадяни палять листя?

- Важко знайти людину, якій би подобалось дихати димом від тліючого листя чи палаючого степу. Багато хто хотів би, щоб ці порушення припинились, але як досягти цього не знає.

Починаючи боротьбу із паліями у своєму населеному пункті, ви повинні пам’ятати , що закон у будь-якому випадку на вашій стороні. Викладені вище факти є непереборним доказом того, що спалювання рослинних решток несе численні загрози здоров’ю людини. Керуючись ст. 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися із паліями.

Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена ст. 77 ч. 1 Адміністративного кодексу України. Є й інші відповідні законодавчі та нормативні заборони.

Варто дізнатись, чи мають місцеві органи влади (всіх рівнів) додаткові рішення щодо неприпустимості спалювання листя. Якщо спалювання ведеться співробітниками житлово-комунальних управлінь, слід скаржитись на них вищестоящим органам – в житлове управління, управління з благоустрою, міськвиконком. У такому випадку значно корисніше посилатись на рішення самих місцевих органів. Якщо скарга не задоволена, слід скаржитись на місцеві органи влади, що її не задовольнили, в Державну екологічну інспекцію, пожежну службу, районну санітарно-епідеміологічну службу і в прокурату.

- Яке покарання передбачене для порушників?

- За самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків, випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, а також опалого листя у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища чи з порушенням умов такого дозволу тягне за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян відповідно від 20 до 40 і на посадових осіб — від 70 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин