Чи вчасно виплатять лікарняні?

Таке доводиться чути сьогодні від людей доволі часто. І це не дивно, бо з 1 січня 2011 року набув чинності Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. Тепер роботодавець сплачує всі внески на єдиний рахунок Пенсійного фонду. А вже після цього має дочекатися фінансування на оплату лікарняних від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. З 4 лютого поточного року почав діяти новий порядок фінансування страхувальників.

Процедура, зокрема, така. Оплата перших п’ять днів лікарняного здійснюється, як і колись, за рахунок роботодавця, а починаючи з шостого дня – за рахунок коштів Фонду з тимчасової втрати працездатності. Однак, якщо раніше роботодавець оплачував лікарняні, а потім звертався до Фонду по відшкодування, то нині процедура виглядає дещо по-іншому.

Працівники подають в бухгалтерію листки непрацездатності, де їм нараховують лікарняні. Після цього слід подати до районної дирекції Фонду заяву-розрахунок відповідного зразка. Заяву-розрахунок дирекція реєструє і, підбиваючи суму всіх поданих заявок від роботодавців, протягом дня подає в електронному вигляді в обласну дирекцію. Упродовж десяти днів спеціалісти Фонду перераховують кошти роботодавцю. Роботодавці знають, що для цього слід відкрити в банку окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів, а бюджетні організації - у казначействі. Отримавши кошти, роботодавець зобов’язаний протягом трьох днів оплати лікарняні своєму працівникові.

Дирекція оперативно, відповідно до діючої процедури, переказує кошти на оплату лікарняних організаціям-страхувальників. Так що на сьогодні працюючі, які були на лікарняному в січні чи лютому цього року, мали змогу отримати зазначені суми. Але хочу зауважити, що законодавством жодні терміни подачі заяв-розрахунків не встановлені. На підприємствах діють комісії із соціального страхування, які розглядають листки непрацездатності і вирішують, чи має людина право на отримання лікарняного. Бо випадки бувають різні. Наприклад працівник у стані алкогольного сп’яніння травмувався. Усі ці випадки зазначені у Законі.

Комісія визначає стаж роботи людини: 60% заробітної плати (доходу) виплачують особам, що мають страховий стаж до 5 років, від 5 до 8 років – 80%, ті працівники, які мають стаж понад 8 років, отримують 100 відсотків. Комісією складається протокол та подається в бухгалтерію. Якщо ж на підприємстві багато працівників, то лікарняні подаються майже щодня, а комісія засідає, як правило, лише два рази на місяць.

Для реалізації законного права застрахованих осіб на своєчасну оплату лікарняних просимо роботодавців подавати заяву-розрахунок на отримання фінансування у найстисліші терміни. Усі заявки-розрахунки, які надходять в районну дирекцію відповідно до нового Порядку, ми фінансуємо вчасно.

А щодо боргів за ІУ квартал 2010 року, то Фонд боргує підприємствам, які до дії нового Закону зобов’язані були оплатити лікарняні, Фонд відшкодовував роботодавцю нанесенні витрати по матеріальному забезпеченню застрахованих осіб.

Більше третини своїх зобов’язань перед підприємствами за ІУ квартал 2010 року районною дирекцією повернуто у І кварталі цього року. Відшкодування продовжуємо залежно від надходження коштів.

Хочеться, щоб новоприйняті закони полегшували нам життя. Районна дирекція Фонду – структура виконавча, сподіваємось, що проблеми будуть усунуті і лікарняні виплатять вам вчасно.

Любов Пономаренко,

директор районної дирекції Фонду соцстраху з тимчасової втрати працездатності.

Надрукувати