Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Ми люди військові: накажуть - виконаємо…

Сьогодні посада, яку віднедавна займає підполковник Петро Луцишин, офіційно називається – начальник першого відділу Стрийського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Проте люди за звичкою кажуть – «воєнком». Коротко.

Народився  4 квітня 1967 року в Перемишлянському районі. У 1982 році закінчив 8-й клас восьмирічної школи, поступив у технікум, після навчання в технікумі працював пів року в Тернополі на ремонтно-монтажному комбінаті на посаді майстра-електромеханіка. Під час навчання в технікумі виявив бажання стати військовим. У 1986 році поступив у вище авіаційне інженерне училище військ протиповітряної оборони в Латвії. У 1991 році після закінчення військового училища скерований проходити службу на терени України. З 1991 по 96-й рік проходив військову службу в м. Стрий у винищувально-авіаційному полку, в подальшому – у зенітно-ракетному полку, був на посаді старшого техніка літака, тривалий час виконував обов’язки начальника групи регламентних робіт. Потім протягом трьох років - начальник фізичної підготовки полку. Після реорганізаційної частини перевівся служити у військовий інститут при державному університеті «Львівська політехніка» на посаді курсового офіцера. У 1997-1999 роках у місті Перемишлянах - заступник військового комісара, у 1999-2001 рр. на Волині в м. Локачів військовий комісар Локачівського РВК Волинської області. З 2001 по 2008 - військовий комісар Сарницького РВК  Рівненської області.

У 2008 році, маючи вислугу років, пішов на заслужений відпочинок, у відставку. Протягом 6 років займався підприємницькою діяльністю.  17 березня 2014 р. був мобілізований до Збройних сил України. Після мобілізації проходив службу два роки в Сарницькому РВК Рівненської області, потім у Буському РВК.

- З чим пов’язані ротації військових, яких ми звикли називати військовими комісарами, щоб не засиджувались на одному місці, не обростали «зв’язками»?

- Ми військові, ми служимо там, де накаже держава.

- Як Вам Жидачів після Буська?

- Перше враження досить приємне: місто компактне, чисте, акуратне, привітні люди. За невеликий період мого перебування тут особисто познайомився із головами Жидачівської та Ходорівської об’єднаних громад. У найближчий час у мене буде знайомство з керівництвом Гніздичівської та Журавненської громад.

- Зараз розпочинається призов на військову службу. Є якісь нововведення, який план цього року для Жидачівського відділення?

- Нововведень особливих немає, хіба що нюанси, пов’язані з адміністративною реформою: раніше була призовна комісія сугубо створена в межах району, тепер ми опікуємося чотирма громадами в межах Стрийського району. Щодо планового завдання, воно розподілене в залежності від наявності призовних ресурсів, які є на території обслуговування. Завдання визначено постановою Кабінету міністрів про чисельність Збройних сил, яке доведено до областей. Область відповідно ресурси доводить до районів, до тих відділів, які є на території нашого району, нашої громади.

- Але якась кількість тих, кого треба «рекрутувати» до війська, є?

- Цієї осені маємо відправити до війська 24 молодих людей на строкову військову службу.

- Це цілком реально?

- На превеликий жаль, дуже велика кількість громадян із року в рік ухиляється від призову та явки до військового комісаріату. Це дуже впливає на якість комплектування. В першу чергу повинні підлягати призову громадяни старшого призовного віку, які втратили право на відстрочку, тобто закінчили в більшості навчання, які мають вищі ступені, не мають обмеження за станом здоров’я. А комплектувати треба, маємо команди, які мають підвищені вимоги до відбору, але, на превеликий жаль, з такими командами нині є проблема по відбору призовників, хоча чисельність незначна. І наш «патріотизм» проявляється в лапках у цьому плані.

- Якої підтримки Ви сподіваєтесь з боку новостворених громад?

- Відповідно до законодавства на громади покладено ведення персонально первинного обліку військовозобов’язаних призовників. Вони мають проводити оповіщення призовників, при їх неявці голови громад повинні подавати звернення до Національної поліції на тих громадян, які порушують вимоги закону України про військовий обов’язок і військову службу. Якщо раніше це робили тільки військові комісаріати, то з 2016 року таку роботу повинні виконувати вже голови сільських рад тепер об’єднаних територіальних громад. Ми визначаємо завдання, визначаємо ту категорію громадян, які підлягають виклику, і вони відповідно завдання виконують. Це не тільки співпраця – це все прописано на законодавчому рівні, і ми повинні спільно це завдання виконувати.

- Скільки підлеглих службовців у  штаті Жидачівського відділу Стрийського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки?  

- У відділі сьогодні згідно із штатним розписом разом  військовослужбовців та працівників 21. Серед військовослужбовців є військові офіцерського складу, є контрактники і державні службовці.

- Якщо говорити про контрактників, як виглядає сьогодні ситуація  із призовом на контрактну службу і чи є охочі служити за контрактом? 

- Великої черги немає, але в цьому році, завдяки спільним зусиллям, ми планове завдання за вересень по контракту виконали.

- Скільки на місяць потрібно залучити контрактників?

- За контрактом на місяць було планове завдання залучити четверо чоловік, ми його виконали.

- Що сьогоднішньому контрактнику, якщо він зголошується за бажанням служити у Збройних силах України, може запропонувати держава?

- Мінімальне грошове забезпечення не менше 10 тис грн. Грошове забезпечення залежить від займаної посади, військового звання, від вислуги років. Десять тисяч  отримує військовий, який  займає наймінімальнішу посаду, наприклад стрілка, має військове звання солдат і не має відповідної процентної надбавки за вислугу років. Крім того, військовослужбовці за контрактом отримують щорічно одноразову допомогу на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення, до того ж вони отримують при необхідності допомогу для вирішення соціально-побутових умов, їм надається щорічна відпустка. Далі військовослужбовці за контрактом повністю забезпечуються речовим майном, посади рядового складу - харчуванням. Перевага військової служби за контрактом в тому, що при наявності вислуги 25 років і більше отримується право на пенсійне забезпечення. Якщо ви пішли за контрактом служити у 20 років, то в 45 громадянин отримує право на пенсійне забезпечення за вислугу років.

- Куди в основному йдуть служити контрактники, бо побутує думка, що їх зразу відправляють на Схід, туди, де стріляють?

- По-перше, відповідно статті 20 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» прийняття на службу за контрактом здійснюється у добровільному порядку. Громадянин України - чи військовозобов’язаний, чи жінка, чи військовослужбовець - проходить строкову службу. Він пише заяву, відповідно звертається рапортом до командира частини, якщо військовослужбовець, якщо військовозобов’язаний - до відділу чи територіально центру комплектування, і оформляється справа. Потім іде до командира військової частини установи, отримує відповідне відношення, тобто його вивчає командир: якщо контрактник його влаштовує за відповідними якостями, він оформляється у цю частину. Є один такий нюанс, що ті військовозобов’язані, призовники, які не проходили службу, не мають військової підготовки, направляються у навчальні центри. Такі навчальні центри є у всіх видах Збройних сил - у сухопутних військах, повітряних силах, військах зв’язку.  Вони проходять відповідну підготовку, потім службу. Одне-єдине, якщо частина, у яку потрапляє контрактник, виконує завдання у зоні проведення операції Об’єднаних сил, то він виконує ті завдання ті, які покладені на частину. Військовослужбовці, які виконують бойові завдання у зоні операції Об’єднаних сил, отримують за це відповідну винагороду і державне забезпечення: 6,5 тис грн для тих, хто буде на другій лінії, і 17 тис ті, хто виконує завдання на першій лінії оборони. Плюс до всіх видів грошового забезпечення.

- А контракт підписуються мінімально на скільки років?

- Для тих  громадян, які не проходили військову службу, перший контракт підписується на три роки; для тих, які проходили військову службу і мають досвід у бойових діях, дозволяється шестимісячний контракт і більше. В залежності від цього між громадянином і командиром частини посадовою особою йде розмова.

Моя думка така: якщо людина вирішила стати військовим, то ця професія в неї повинна бути раз на життя. Людина, яка здобула фах, набула певний досвід, повинна у війську служити до кінця і піти на заслужений відпочинок.

- Є різні думки з приводу боєготовності сьогоднішніх Збройних сил. Ви маєте можливість порівнювати, тому що пройшли довгий шлях, як воно було і як воно зараз є, навіть якщо брати проміжок із 2014 року…

- Моя думка: з 2014 року наша армія, можна сказати, якщо не з нуля, то з 10 відсотків відновлена до теперішнього вигляду.  Сьогодні ми маємо одну з найсильніших армій в Європі, яка має досвід, бажання служити і вчитися воювати, а держава  повернулася лицем до військових, і служити стає престижно.

- Забезпечення військовослужбовців: як справи із забезпеченням житлом, є якісь преференції для військовослужбовців?

- Військовослужбовці, які проходять військову службу, згідно із законодавством забезпечуються службовими приміщеннями, при наявності вислуги 20 років і більше отримують право на отримання  постійного житла.

- Де то житло брати, їм дається якась матеріальна допомога на придбання чи вони мають право отримати житло безкоштовно?

- Зараз у Збройних силах створюється фонд службового житла. Дуже багато, особливо, наприклад, якщо проїжджати  в м. Старичі у навчальний центр, там відбудовано гуртожитки, які поруч із військовою частиною, тобто військові живуть безоплатно. Існує система компенсації за піднайом житла. Військовослужбовці, які перебувають на квартирному обліку, які  потребують поліпшення житлових умов, відповідно подають до фінансової частини довідки, і держава фінансує компенсацію за найм житла.

- Якщо брати технічне забезпечення відділень, яке воно?

- Все  забезпечується згідно з табелями по штату. Реалії сьогодення такі, що пріоритет надається забезпеченням частин бойового складу. Все, що потрібно для роботи, у нас є.

- Транспортне забезпечення?

- Поки що автомобіль, якого нам треба,  у нас відсутній.

- Насамкінець, Ви у нас надовго?

- Ми люди військові: накажуть - виконаємо…  

Розмовляв Андрій ДАНИЛЕЦЬ.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин