Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Що буде з ФАПами в Журавненській громаді?

У Журавненській ОТГ закривають фельдшерсько-акушерські пункти… Фельдшери вже попереджені і написали заяви…

Чому, хто, як сміють?... Саме такі чутки останнім часом ходять по засніжених селах Журавненської громади. А те, що через відсутність потужної техніки впродовж майже тижня ці села ще й залишилися без доїзду і сполучення, а місцевий фельдшер щодня по снігу в метр пробирався до хат хворих чи дітей, ще сильніше підігріло цю тему. Що ж насправді відбувається і звідки ці чутки «родом»…

Минулого тижня, щоб прояснити ситуацію, селищний голова запросив до селищної ради всіх фельдшерів ФАПів, старост, директора Журавнівської міської лікарні Ярослава Овсянецького, ЗМІ.

На початку зустрічі голова громади довів до відома фельдшерів інформацію про селищний бюджет, зокрема про те, що зарплати медикам селищна рада не платить, це є прерогативою лікарні, а кошти надходять із НСЗУ. З ситуацією щодо ФАПів він знайомий, і виникла вона з причин, які не залежать нині ні від селищної ради, ні від лікарні. Справа в тому, що фактично, як повідомив голові директор лікарні, через певні причини лікарня не може укласти угоди із НСЗУ, а, як результат, фінансування фактично є тільки до квітня цього року.

Допомогти лікарні виконати умови НСЗУ щодо ФАПів у бюджеті громади нема ресурсів, як і встигнути це зробити за півтора місяця. Це нереально. Ціна питання - приблизно пів мільйона грн. Більшість будинків, де знаходяться ФАПи, старі, там потрібно робити реконструкцію. Це за собою ще тягне великі кошти. На сьогодні на розвиток об’єднаної громади закладено 3,5 млн грн. Проте є сподівання, що Кабмін відтермінує ці вимоги. Але навіть при такій ситуації у громаді є проблеми з фінансуванням двох ФАПів - Сулятич та Сидорівки, які стали частиною громади після децентралізації.

Далі слово взяв Ярослав Овсянецький, директор Журавнівської міської лікарні:

«Ситуація надзвичайно несприятлива, і так виглядає, що потребує звернень у вищі органи влади, починаючи від Міністерства охорони здоров’я, Національної служби здоров’я, Кабінету міністрів та Офісу президента України.

Справа в тому, що Національна служба здоров’я почала вимагати при підписанні угод на 2021 рік, щоб установи, які надають медичні послуги, були адаптовані для людей з особливими потребами та інвалідів. Це значить, що в установі, такій як Журавнівська лікарня, мають бути пандус, туалети для інвалідів, таблички для людей із порушенням зору, а також дуже багато позначок. Щоправда, на початках це передбачалося для новозбудованих медичних закладів, для основних місць надання допомоги, але за ФАПи ніде конкретно не йшлося. Розуміючи, що рано чи пізно ці норми треба виконати, у лікарні в листопаді минулого року завершили будівництво пандуса, отримали державне свідоцтво про повну відповідність нашої установи для людей з особливими потребами. Це коштувало приблизно 70 тисяч, враховуючи, що частину робіт (внутрішні туалети) виконували своїми силами. І ми отримали сертифікат відповідності. Але в кінці минулого року нам повідомили, що ці вимоги стосуються і ФАПів, оскільки в ліцензії, яку ми отримали на медичну практику, вказані наша медична установа і 16 ФАПів. У вимозі написано, що доступ до цих місць повинні мати всі заклади, які вказані в ліцензії. ФАП – це нерегулярне місце надання первинної медичної допомоги, в якому прийом пацієнтів здійснюється лікарем менше ніж 5 робочих днів. Пункт здоров’я може розташовуватися в населеному пункті з чисельністю наявного населення не менше 750 осіб.

15 січня нам на телеграм-канал лікарні надійшло сповіщення про те, що на засіданні комісії Кабінету міністрів було прийнято рішення не брати до уваги фельдшерські пункти, тому що вони не є місцем надання допомоги. Але після 20 січня нам сказали, що все помінялося і така вимога є, тобто ці всі вимоги діють і для ФАПів.

Ми дзвонили в Кабінет міністрів на гарячу лінію, нам сказали, що потрібно ФАПи теж обладнати пандусами і всім необхідним. Розуміючи, що це не жарти і ставить в залежність функціонування ФАПів, я зібрав і повідомив фельдшерів, що якщо ми не підпишемо угоди - в нас не буде можливості працювати, не буде коштів, які нам надходять із НСЗУ. Сьогодні НСЗУ нам видало ліцензію на всі 16 ФАПів. Громада наша в порівнянні з Жидачівською за територією така сама, а населення у 1,5 раза менше. В Жидачівський лікарні сума, яка поступає на первинку, практично в 1,5-2 рази більша, ніж у нас. Жидачів має 12 ФАПів та 14 лікарів, а ми маємо на 5 лікарів більше, 8000 декларацій і 16 ФАПів. Якщо ми не підпишемо - залишаємося без ресурсу на 9 місяців.

Сьогодні держава ставить нас в умови, коли, маючи обмежений проміжок часу і абсолютно не маючи ресурсу для проведення на ФАПах таких робіт, виникає патова ситуація, у якій всі ми заручники. Є ще одна проблема, і вона не менш складна ніж перша. Бо першу можна вирішити, коли, скажімо, відтермінувати на рік-два вимоги НСЗУ до ФАПів, і, найімовірніше, так і буде. Друга проблема виникла, зважаючи на адміністративну реформу, і створення нашої ОТГ й передачу на наш баланс двох ФАПів - Сулятич і Сидорівки. ФАПи перейшли, але фінансувати дві фельдшерські ставки нема звідки. Бо ліцензію із НСЗУ ми маємо тільки на 16 ФАПів, значить, і фінансування є на стільки ж. За рахунок чого платити зарплату ще двом фельдшерам? Тут теж патова ситуація, бо частина сіл, які колись обслуговувала амбулаторія, що належала до Жидачівської ЦРЛ, перейшла у Гніздичівську ОТГ. Декларації люди підписали з лікарями Жидачівської тепер вже міської лікарні. А ФАПи і фельдшери, виходить, тепер у нашій громаді… Додатково потрібно близько 200 тисяч грн.

До 31 березня цим двом фельдшерам платять з коштів Жидачівської лікарні. Що буде далі – невідомо. Будемо шукати можливість, щоб, не зруйнувавши повністю мережу, дійти до якогось консенсусу. Ми пропонуємо, якщо не буде інших міркувань, укрупнити і зробити ФАП, виходячи з розрахунку на 700-750 чоловік. Розраховуємо на те, що підпишемо угоду і матимемо фінансовий ресурс. У нас є один з пакетів, який називається «Надання виїзної паліативної допомоги», завдяки чому ми маємо можливість виїжджати у населені пункти ОТГ.

До 31 березня проблем з оплатою фельдшерам немає. Що стосується ФАПів Сулятич і Сидорівки, там працюють професійні і дуже віддані роботі фельдшери. Я розмовляв із дівчатами з ФАПів і просив їх говорити з людьми, що якщо вони хочуть, щоб на території села був ФАП, потрібно, щоб ті реєструвались в місцевих сімейних лікарів. Це нам дасть можливість прийняти на роботу ще одного сімейного лікаря і таким чином отримати додаткове фінансування від НСЗУ». Ось так поки що виглядає ситуація.

Продовження теми та існування ФАПів – у наступному номері.

Андрій ДАНИЛЕЦЬ.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин