Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Тепер нам жити у Стрийському районі…

Пересічний громадянин, який сьогодні живе у кожному із трьох ліквідованих районів, досі не може зрозуміти, навіщо ці ради, чим вони займатимуться, коли створено ОТГ і територіальні громади по всій країні перебуватимуть на прямих міжбюджетних відносинах?

Так, є багато запитань, відповідь на які має «приходити» у процесі діяльності. Прийнятий нещодавно Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо приведення у відповідність положень бюджетного законодавства у зв’язку із завершенням адміністративнотериторіальної реформи» - це лише один із пакету нормативно-правових документів реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

Виходячи з цього документа, доходи і видатки між бюджетами районів та територіальних громад розмежуються. Відтак районні бюджети не будуть отримувати базову дотацію і не перебуватимуть на прямих міжбюджетних відносинах із державою. То які кошти вони матимуть? За рахунок чого тоді ці бюджети будуть формуватися? Врешті, які їх функції і повноваження?

Згідно з новоприйнятим законом, районні бюджети мали б наповнюватися завдяки власним доходам та дотаціям і субвенціям, які можуть спрямовуватися з інших бюджетів. До власних доходів районних бюджетів належатимуть: - податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, засновником яких є райрада; - плата за ліцензії та сертифікати господарської діяльності, що видані РДА; - орендна плата за користування майном, що перебуває у комунальній власності, засновником якого є райради; - орендна плата за водні об’єкти, що надаються РДА та райрадами (до розмежування між громадами).

Але, у нашому конкретному випадку, рішенням останньої сесії Жидачівської районної ради все комунальне майно, яке належало де-юре районній раді, передано ОТГ. Тобто від Жидачівського району Стрийський отримав зовсім не «дохідні» незавершені будівництва, зруйновану міліоративку і напівзогнилі недобудовані газогони… Туди вкладати треба, а не прибутку чекати.

Чи передали ОТГ майно в інших районах – не знаю. Фактично сьогодні новоутворена Стрийська районна рада взагалі не є нічиїм засновником, тому питання, звідки матиме якісь «прибутки» від якогось майна, – залишається відкритим. Тепер про повноваження. На рівні району планують частково залишити відповідальність за такі сфери: підтримку освіти (спеціальна загальна середня освіта), охорону здоров’я (підтримка та розвиток закладів охорони здоров’я вторинного рівня), фізичну культуру, спорт, культуру і мистецтво.

Також на районному рівні можуть лишити певні питання землеустрою, містобудування та архітектури. Може лишитися за компетенцією району створення нових транспортних маршрутів райцентру. Тобто ті чиновники, які по 10-20 років «варяться» у радах різного штибу, розуміють, куди і для чого вони йдуть, хоч на люди пафосно заявляють, що йдуть за нас з вами…

А тепер конкретно про першу сесію. Вона традиційно була урочистою, з напутніми словами єпископів владики Тараса та владики Якова, зачитуванням присяги найстаршим депутатом А. Савкою, врученням посвідчень, присутністю гостей, серед яких міський голова Стрийської ОТГ Олег Канівець, обласні депутати.

Відтак до Стрийської районної ради VІІІ скликання обрано 42 депутати, з яких «ЄС» отримала 11 мандатів, ВО «Батьківщина» - 4, УГП - 4, «Слуга народу» - 4, ВО «Свобода» - 4, «Голос» - 3, НРУ - 3, «За майбутнє» - 3, «Громадянська позиція» - 3, «УДАР» - 3.

Враховуючи результати виборів і кількість «штиків», було зрозуміло, що головою має стати хтось із «Європейської Солідарності». Після того, як депутат Зубрицький вибрав депутатство не в районній, а міській громаді, фактичним претендентом на голову став Михайло Лучечко із «ЄС».

Зі своїх інсайдерських джерел ми мали інформацію, що є кілька «сценаріїв» обрання голови Стрийської районної ради. Йшла мова ще про Ігоря Коса, голову Жидачівської районної ради. Чи реально претендував Ігор Степанович, який прийшов у Стрийську раду від «Удару», чи тільки грав у «гру на довгу», завдяки якій він двічі ставав у свій час головою у Жидачеві – питання... Але те, що молоді хлопці «обіграли» досвідчених «партійно-чиновницьких бійців», - факт.

По великому, обрання голови Стрийської районної ради пішло за сценарієм виборів голови львівської облради. Це стало зрозумілим із самого початку, коли обирали президію, а «потрібні» люди потрапили в лічильну комісію. Пропозиція щось змінити в цій комісії набрала 12 голосів, і це фактично були голоси, які підтримували Коса. Сам Ігор Кос зняв свою кандидатуру на користь Євгена Дзюбайла, який, ймовірно, був просто «технічним кандидатом» і в разі, якщо б у першому турі не обрали нікого, потім міг «претендувати» на заступника Коса. Але не тут-то було, бо сценарій виявився інший…

Так виглядало, що неофіційним «куратором» виборів голови Стрийської районної ради був такий собі «малопримітний» депутат обласної ради В. Білас. Саме він, офіційний мільйонер і «володар корків моршинської мінеральної води», за словами «знаючих» людей, вів перемовини із ключовими фракціями. Саме він в день виборів «вишивав» по сесійній залі в «жовтім светрі» і розповідав журналістам, що їм не можна фотографувати «хрестики і нулики» у виборчих бюлетенях… Але то таке…

В результаті за Михайла Лучечка в першому турі проголосувало 25 депутатів. Кажуть, мало бути 28, але, як в нас буває часто, троє «скурвилося», хтось просто втік із сесійної зали…

Хто такий Михайло Лучечко? Про нього відомо поки що небагато. Йому 31 рік, одружений, юрист за освітою. Після участі в АТО проходив до останнього часу службу у Збройних силах України, у військовому комісаріаті Миколаївського району. До речі, розпочинав у Жидачівському військкоматі. На виборах Михайла Лучечка підтримало 1212 виборців. Поки що про нього тільки хороші коментарі і відгуки.

Після виборів голови, як воно зазвичай буває, «сценарій поламався», і в «пакеті» чотири заступники прогнозовано не пройшли. Сесію перенесли на 15 грудня. До цього часу питання по заступниках було обговорено. Тому, коли були запропоновані кандидатури Михайла Галущака від «Свободи» та Юрія Вінярського від «Громадянської позиції», навіть без голосування стало зрозуміло, що вони пройдуть.

Щодо цих кандидатур, то стосовно них теж йдуть непогані відгуки. Михайло Галущак людина в місцевій політиці не нова, пройшов чимало, побачив досить. Серед головних чеснот – порядність і відповідальність. Юрій Вінярський теж чоловік бувалий, багаторічний «побратим» міського голови Олега Канівця. Тому є сподівання на конструктивну роботу і співпрацю зі Стрийською ОТГ.

А ще кажуть, що прийшла «нова кров», люди, які не були в системі, які не мають зв’язків з тими, хто донині сидить на «фінансових потоках». Можемо побажати їм тільки успіхів і твердості. Бо ще неясно, що було «пообіцяно» за підтримку іншим партіям і «мастодонту Біласу». Якщо тільки заступників і голів комісій - це пів біди, якщо щось більше - Михайло Лучечко буде «винен», і я йому не заздрю на цій посаді.

А після обрання заступників депутати ще погодили голів шести комісій районної ради. Все, вибори закінчилися, тепер робота. З Богом, для Людей, як ви й обіцяли перед виборами.

Андрій ДАНИЛЕЦЬ.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин