Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Не доводьте ситуацію до крайнощів. Будьте відповідальними

Не доводьте ситуацію до крайнощів. Будьте відповідальними

Коронавірус. Куди не сунешся – всюди він: з радіо, телевізора, інтернету, газет. Нас всі страшать, обмежують у правах, заставляють сидіти вдома. А в нас у районі – ніби все тихо, жодного випадку, хоч сусід нещодавно розповідав, що у Пчанах померла жінка від пневмонії, в реанімації хтось лежить. Мимоволі закрадається думка: може, нам щось недоговорюють, приховують?

Якщо не знаєш як – йди навпростець, співає один «ректор». Ми так і поступили, тому звернулись до директора Жидачівської ЦРЛ Людмили Яремцьо.

– Отже, Людмило Володимирівно, чи є у нашому районі хворі на коронавірус?

– На сьогодні не зареєстровано жодного випадку захворювання на коронавірус.

– Скільки хворих було скеровано до Львова з підозрою на цю хворобу?

– Одного. Результат обстеження показав, що він не хворий на COVID-19.

– Чутки. Кажуть, що у Пчанах померла старша жінка, яка хворіла пневмонією а в реанімації ЖЦРЛ ще одна хвора на пневмонію. Що з цього відповідає дійсності?

– Про хвору у Пчанах нічого сказати не можу, бо такої інформації у нас немає. З приводу людини у нашому реанімаційному відділенні скажу, що і впродовж року, і зараз періодично проходять лікування пацієнти з важкими пневмоніями. Це саме той випадок. Сьогодні вона вже переведена з реанімації в терапевтичне відділення і планується на виписку додому. Вона не була ні з ким в контакті, була ізольована і тести дали від’ємний результат на коронавірус.

– Люди приїхали із-за кордону. Залишимо в стороні морально-етичні аспекти і зупинимося на медичних: чи маєте ви інформацію про цих людей і хто контролює їх «самоізоляцію»?

– Так, ми маємо таку інформацію від поліції. Хоч ще до того, як отримали її від правоохоронців, ми почали збирати цю інформацію через сімейних лікарів. Вона узагальнювалася, постійно змінювалася. На сьогодні у нас близько 150 осіб на жидачівській дільниці, які повернулися із-за кордону і знаходяться на самоізоляції. З ними тримає зв’язок сімейний лікар, а патрульні бригади поліції контролюють дотримання ними режиму ізоляції.

– Ми говоримо про жидачівську дільницю чи про район?

– В основному про жидачівську, бо що стосується інформації на Ходорівщині, Журавнівщині, там це тримають на контролі медики цих установ.

– Тобто, якщо б, приміром, на Ходорівщині була підозра на коронавірус, вони вже без Жидачева напряму відправляють хворого до Львова?

– Так. І тут треба сказати, що в плані підпорядкування наш район поділений, бо ми маємо скеровувати усіх підозрілих хворих на коронавірус до Стрия, а Ходорівська і Новострілищанська ОТГ – до Львова.

– Давайте поговоримо про забезпечення: маски, рукавички, спецодяг, дезрозчини. Що є і чого не вистачає?

– Сказати, що ми 100% забезпечені – це не так, і не будемо забезпечені. Така ситуація не лише в Україні, а й навіть у заможних європейських країнах. Якщо брати по розрахунках, то на місяць Жидачівській ЦРЛ потрібно тільки масок для медперсоналу 11 000 шт. Ви ж розумієте, що це одноразові маски і їх потрібно постійно змінювати.

На сьогодні у нас є запас масок 3000 штук. Ми виходимо із ситуації: використовуємо багаторазові маски, халати, стараємося, щоб у кожного лікаря стаціонару був комплект на день з 2 халатів багаторазового використання. Враховуючи реалії, ми не можемо нині дозволити собі працювати в одноразовому одязі. Це тримається на крайні випадки. Це стосується і масок.

Рукавички. Якщо говорити по  потребах, то в місяць нам потрібно їх 15 000 пар. Маємо сьогодні 2000. Дезрозчинами ми забезпечені за рахунок коштів, виділених на сімейну медицину, і частково коштів, які нам надала Жидачівська РДА з резервного фонду.

– Тобто сьогодні є певний запас всього необхідного у разі настання найгіршого сценарію?

– Так, є.

– Поговоримо про тести для виявлення захворювання COVID-19. Скільки їх надійшло у вашу лікарню на сьогодні, скільки вже використано і який алгоритм застосування тестів?

– Ми отримали на район 250 тестів. Є рішення про виділення для Жидачівського району ще 80 шт. У нас створено чотири мобільні бригади по району: Жидачів, Журавно, Гніздичів і Ходорів, які й отримали ці тести. Станом на сьогодні майже всі тести використано. У склад мобільної бригади входять лікар, медсестра і водій. Вони забезпечені одноразовими засобами захисту і виїжджають по особах, які повернулися із-за кордону, саме ці люди підлягають тестуванню. Чому? Бо тести виявляють антитіла на 5–7 день захворювання.

– Як проводять цей тест?

– Це експрес-тест. Береться кров із пальця і за допомогою реагента через 10 хвилин дивитеся на полоски тесту. Медики роблять оцінку. Як і всі інші тести, вони мають значну долю похибки. Тому сказати відсоток реально підтверджених результатів тестів непросто, оскільки на це впливає багато чинників. Тому при позитивному тесті ми беремо мазки із зіва і носа й відправляємо до Львова для проведення в лабораторії ПЛР.

– Скільки у ЖЦРЛ є апаратів штучної вентиляції легень?

– Чотири. Вони не найсучасніші, але робочі. Всі 6 ліжок в реанімації підключено до подачі кисню.

– А в районі скільки АШВЛ?

– Ще три є в Ходорівській лікарні.

– Чи проводили ви диференційний, порівняльний аналіз хворих на ГРВІ, пневмонію, грип у минулих роках порівняно з нинішнім?

– Робили. Результати показали, що ще перед введенням карантину цього року зросла захворюваність на пневмонію. Несуттєво, але мало місце. Це були неконтактні і не приїжджі хворі.

– Чи отримують наші медики доплату за роботу під час карантину?

– Жодних доплат наші медики не отримують. Не можу навіть сказати, що у нас є перспектива отримання цих доплат. Чому? Доплату будуть отримувати лише ті медпрацівники, які працюють з лабораторно підтвердженими випадками захворювання… Ми працюємо лише з випадками на підозріння, хоч ризики нашої роботи не є меншими.

– Давайте поговоримо про гроші. З початку карантину хто і скільки додаткових чи, можливо, спонсорських коштів виділив лікарні?

– З резервного фонду районного бюджету в перші дні карантину виділено більше 138 тисяч гривень для придбання деззасобів і засобів захисту. Щоправда, ми ще до кінця ці кошти не освоїли. Наприклад, ми не можемо придбати бактеріоцидні лампи, безконтактні термометри, ті ж самі рукавиці, маски, окуляри, комбінезони, бо нема пропозицій на ринку. Крім того, з міського бюджету планується надати для потреб лікарні 200 тисяч грн, за які планується придбати два хороші «монітор-пацієнти», апарати, які виконують функцію постійного спостереження за пацієнтом і моніторять у режимі реального часу тиск, пульс, частоту серцевих скорочень, знімають ЕКГ, показують насичення крові киснем. Крім того, з районного бюджету планується виділити 150 тисяч грн на закупівлю трьох концентраторів кисню, одного електрокардіографа і двох відсмоктувачів. Зарічанська сільська рада пообіцяла виділити 10 тисяч грн, за які має бути придбано інтубаційний набір в реанімацію і відсмоктувач.

Нам допомагають і підприємці, і волонтери. Зокрема Кохавинська ПФ надала санітарно-гігієнічними засобами допомогу лікарні більше як на 10 тисяч грн, дівчата-волонтери Жидачівщини надали маски, рукавиці. За рахунок благочинних внесків більше як на 14 тисяч грн ми придбали продукти харчування, нам надали три обприскувачі для проведення дезінфекції, які були вкрай потрібні, пральний порошок, а також кисневі маски для реанімації. Підприємець Роман Чорний передав 200 багаторазових масок, посприяв, закупивши матеріал, пошиттю спецодягу багаторазового використання.

– В чому на сьогодні найбільша потреба лікарні?

– На засоби захисту, бо вони постійно використовуються. І медикаменти. Розроблений протокол лікування коронавірусу передбачає лікування препаратом «Плаквеніл», але ніхто досьогодні його не бачив, бо він відсутній на фармакологічному ринку. Ми сьогодні навіть не знаємо, яка його ціна…

– І нарешті: коронавірус – це дуже важливо, але з 1 квітня мав стартувати другий етап медичної реформи, яку ніхто не відміняв. Як тут справи?

– На всі 6 пакетів послуг, які ми подали, Національна служба здоров’я з нами уклала угоди. Але якщо взяти питання коштів, то ситуація виходить не плачевна, а критична. Нам виділили кошти фактично такі ж, які ми мали у вигляді медичної субвенції за попередні роки. На сьогодні це 21 млн 829 тис грн. Жодного року цих коштів не вистачало. Тому щороку від 7 до 9 млн грн медицина дофінансовувалася із районного бюджету, за що покривалися зарплата, енергоносії і мінімальні витрати на медикаменти та продукти харчування. Станом на сьогодні у нас на рахунках «нулі», чекаємо на надходження коштів. Як ці кошти поступатимуть від НСЗУ: одним, двома траншами в місяць, ми поки ще не знаємо. Вихід – розширення надання платних послуг, здавання в оренду приміщень, пошук грантових програм. Ми підрахували мінімальну потребу в коштах до кінця року і вже бачимо, що нам не вистачатиме при нинішній ситуації 7 млн грн.

– А чи можливе в цій непростій ситуації звільнення медперсоналу?

– На сьогоднішньому етапі поки що таке питання не стоїть. У перспективі будемо аналізувати і оптимізовувати видатки. Іншого виходу просто немає. Розумію, що так не можна говорити, бо лікарня не є підприємство, яке щось виробляє, але нас поставили в такі рамки.

– Що на  завершення скажете нашим читачам?

– Враховуючи ситуацію, яка сьогодні склалася, хочу вчергове звернутися до людей: це банально, це заїжджено і вже надоїло чути, але для своєї ж безпеки – дотримуйтеся правил карантину, залишайтеся вдома і шануйте себе та своїх рідних. Медики будуть на-давати вам допомогу незалежновід ситуації. Така наша місія. Але не доводьте ситуацію до крайнощів. Будьте відповідальними.

Розмовляв Андрій ДАНИЛЕЦЬ.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин