Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Все про послугу доставки газу та порядок її оплати

Від січня споживачі газу отримують дві квитанції: одну - за спожитий газ, другу - за його доставку.

Усі подробиці цієї теми нам розповів начальник Стрийського відділення АТ «Львівгаз» Бринь Едуард Ярославович.

- З цього року споживачі газу отримують два рахунки - один за газ, другий - за його доставку. Чому розділили рахунки?

- Це завершальний крок реформи ринку газу, який обмежує вплив природних монополій. За європейським законодавством продавати газ і транспортувати його мають різні компанії. Відповідно, споживачі отримують різні рахунки за ці послуги - окремий від продавця газу, окремий - від оператора ГРМ, котрий доставив газ.

- Що це дає споживачам?

- По-перше, наші клієнти, котрі використовують газ для опалення, помітили, що плата за доставку газу в січні У два рази менша, ніж в грудні, до цього розділення.

А по-друге, завдяки змінам споживачі зможуть легко вибирати компанію-постачальника газу, дивитися, в кого вигідніше купувати. І плата за доставку від цього ніяк не зміниться. Ось тому - дві платіжки.

- У чому полягає послуга доставки (розподілу) газу? Що ви робите для того, щоб газ дійшов до кожного споживача - і в далеке село, і на найвищий поверх багатоповерхівки.

- По-перше, що таке газорозподільні мережі? У Стрийському, Сколівському та Жидачівському районах до неї приєднаної 5 міст, 6 селищ і 155 сіл.

Щоб потрапити в оселю споживача Із загального газопроводу, газ проходить 20 - 30, а то й 100 км. Та частинка газопроводу, яку ви бачите на вулиці, - це дуже незначна частка газорозподільних мереж. Наше відділення АТ «Львівгаз» обслуговує 3069 км газопроводів, 467 газорегуляторних пунктів та 5069 будинкових регуляторів тиску і дуже багато одиниць різного обладнання, яке забезпечує наявність потрібного об’єму газу у вашому помешканні 24 години на добу.

- Які витрати потрібні для того, щоб ця система функціонувала?

- Усі наші витрати на функціонування систем контролюються НКРЕКП. Але загалом їх можна поділити на чотири групи. Перша - це технологічний газ. Ми його закуповуємо, щоб компенсувати втрати при транспортуванні. Мережі зношуються, десь можливий витік газу, ми це компенсуємо. Друга - заробітна плата фахівцям. Тим людям, котрі прокладають і перевіряють труби та споруди на газопроводах, лагодять і замінюють обладнання, приїздять на виклики, опрацьовують звернення споживачів - у нашому районі це 235 працівників. Третя група витрат - це матеріали, потрібні для експлуатації мереж: запчастини, пальне для автомобілів аварійно-диспетчерської служби 104 тощо. І четверта - це капітальні ремонти і заміна різних елементів мереж, які затверджує НКРЕКП.

- Як розподіляються ці витрати впродовж року?

- Більшість наших витрат фіксовані. Вони виникають і в зимовий період пікового споживання газу, і влітку, коли споживання газу різко знижується.

- Як, власне, визначається тариф на доставку? Чому саме 1,08 грн за куб. м?

- Державний регулятор щороку збирає інформацію: скільки потрібно витрат на рік, щоб наша система працювала надійно. Доставка газу має бути безпечною та безперебійною. НКРЕКП аналізує зібрану інформацію і визначає, скільки потрібно витрат. Загальні витрати розподіляють відповідно до обсягу спожитого газу - так регулятор визначає тариф, який вимірюється У гривнях за 1 куб. м.

- А як визначається платіж за доставку газу для кожного споживача?

- Вартість доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Розмір плати залежить від того, скільки кубометрів газу конкретний споживач використав впродовж попереднього "газового року". Це проміжок часу від 1 жовтня до 30 вересня. Сума кубів газу, спожитого за рік, ділиться на 12 місяців. Результат множиться на тариф на доставку. Можете перевірити - отримаєте свою вартість доставки на місяць.

- Чому розрахунок плати за доставку залежить від минулорічних обсягів споживання, а не від поточних?

- Такий порядок розрахунку встановлений державним регулятором: іншого варіанту затвердити справедливий та фіксований тариф на рік наперед просто нема. А якщо споживач зменшить використання газу вже цього року, то в наступному році у ного буде менша плата за доставку.

- А якщо споживач у попередній рік газ зовсім не використовував?

- Тоді він отримає рахунок, виходячи з планових об’ємів групи споживання, до якої він належить. Це стосується і нових клієнтів, які раніше не користувалися газом взагалі. 11 лютого 2020 року держрегулятор схвалив проєкт рішення, яке передбачає зниження оплати для цих категорій споживачів. Після того, як новий закон вступить у дію, ми побачимо зміни у платіжках.

- Які строки оплати за доставку газу?

- Плата за доставку здійснюється щомісячно, однаковими платежами впродовж року - до 20 числа місяця, в якому надаються послуги. У деяких споживачів розмір плати за доставку газу буде меншим за комісію банку, в такому разі вигідніше сплатити одразу за декілька місяців.

- Як отримати рахунок за доставку?

- Рахунки для оплати послуг розподілу природного газу споживачі отримують поштою. Можна завантажити й оплатити рахунок онлайн - в Особистому кабінеті на сайті 104.uа.

- Чи правда, що за доставку газу мають платити також споживачі, які тимчасово не споживають газ?

- Так. За доставку газу треба платити, навіть якщо ви не використовуєте газ у певний період. Тому що разом із вами його використовують тисячі інших людей. Щоб усі вони мали газ у домівках, він туди має дійти: по кілометрах труб, зі зниженням тиску спеціальним обладнанням, усе це обслуговують працівники, які отримують зарплату. З цього складається вартість послуги з розподілу природного газу. Доки діє ваш договір про її отримання - доти ви платите.

- Тобто, чим більше споживачів підключені до газової мережі, тим більші ваші доходи?

- Ні, чим більше споживачів у районі, тим рівномірніше розподіляються витрати на розподіл газу. Це фіксована сума, яка не залежить від об’єму споживання. Чим більше споживачів будуть разом її платити, тим менше заплатить кожна окрема людина. Якщо хтось має договір, наприклад, купив квартиру або збудував будинок, але не споживає газ і не хоче платити за доставку, то за нього фактично платять сусіди.

- Ще одне питання, яке турбує споживачів: чому потрібно платити рівними частинами щомісяця, а не залежно від спожитих кубометрів у відповідний місяць?

- Раніше так і було: більше спожив - більше заплатив за все разом: і за газ, і за доставку. Але влітку ми споживаємо газу значно менше, ніж узимку. На зиму припадає 80 - 90% річного споживання газу. А зарплати й пенсії - однакові цілий рік. Тому цей варіант вигідніший для споживача - не треба взимку віддавати 2/3 сімейного бюджету за опалення. Рівномірна оплата протягом року - нормальна практика, яка застосовується майже у всіх країнах Європи.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин