Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Об’єднання громад Жидачівщини триває

11 травня у Львівській ОДА відбулось обговорення змін до перспективного плану Жидачівського району. Ініціаторами обговорення виступили Львівська ОДА та Офіс реформ. В обговоренні взяли участь голова Жидачівської РДА Олександр Пітула, перший заступник голови Василь Татарин, сільські голови: Соколівки - Софія Ткач, Облазниці - Ірина Мотрук, Млиниськ - Світлана Бережанська, Бережниці - Гнат Кухта, Любші - Роман Мацей, Володимирців - Володимир Ємець, Вільхівців - Василь Ілюк, Мельнич - Петро Михайлович, Зарічного - Роман Ямнич, Чертіжа - Віталій Єременко, а також селищні голови Гніздичева Іван Оліяр, Нових Стрілищ Галина Козяр, заступник міського голови Жидачева Ярослав Гаврильчук. Участь в обговоренні також взяли й депутати Львівської обласної ради Михайло Титикало та Ярослав Овсянецький.

На Львівщині вже створено 16 об'єднаних територіальних громад. Триває робота над формуванням перспективного плану об'єднаних громад Львівської області. Нагадаємо, що Кабінетом Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 1158-р затверджений перспективний план Львівської області, у якому передбачено створення 86 об'єднаних громад.

Як відзначили в Офісі реформ, Жидачівський район один із лідерів у реформі з децентралізації на Львівщині. За підсумками обговорення стало зрозумілим, що суттєвих змін перспективний план району, очевидно, не зазнає. Громад, як і раніш, залишатиметься п'ять. До вже існуючих трьох - Новострілищанської, Гніздичівської та Ходорівської в скорому часі, принаймні на це сподіваються в області, додадуться ще дві — Жидачівська та Журавнівська. Власне перспективі формуванню цих громад й була здебільшого присвячена зустріч.

Якщо кількість громад не змінюється, то все ж дещо можуть бути відкориговані межі як вже існуючих, так і майбутніх громад. Наразі до розгляду, за рекомендацією першого заступника голови Львівської ОДА Ростислава Замлинського, Офіс реформ має підготувати кілька можливих варіантів. Зокрема розглянути можливість і доцільність приєднання Облазницької сільської ради до складу Гніздичівської ОТГ. Раніше передбачалось, що ця рада увійде до Журавнівської ОТГ. Якщо запропонований проект змін пройде громадське обговорення й серйозних зауваг не буде, то Гніздичівська об'єднана громада зможе поповнитись ще сімома населеними пунктами, відповідно зросте й кількість населення до 7554 осіб, збільшиться депутатський корпус до 26 осіб. Окрім цього, зміняться й фінансові показники громади. Орієнтовно бюджет зросте до 26,5 млн. грн.

Великі сподівання в області покладають на те, що активізуються об'єднавчі процеси навколо створення Жидачівської ОТГ із центром у м. Жидачеві. До складу цієї громади, за баченням Офісу реформ, мали б увійти 20 населених пунктів, а населення налічуватиме 19312 осіб. Доходи формуватимуться на рівні 74,5 млн. гривень.

Не такі оптимістичні настрої у сільських голів тих рад, які б потенційно мали сформувати цю громаду. У них є певні застереження й побоювання щодо самого об'єднання та зокрема об'єднання сільських територій довкола міста. Не вдалось наразі знайти відповідних аргументів, щоб, до прикладу, переконати громаду та сільського голову Бережниці.

Як відзначив голова РДА Олександр Пітула, в Жидачівській громаді на перспективу складається найкраща фінансова ситуація щодо витрат на освіту та охорону здоров'я. Вона найменше витрачатиме власних фінансових надходжень на утримання цих бюджетних установ. Ситуацію кардинально може змінити на користь об'єднання з містом Жидачевом запуск промислового гіганта целюлозно-паперового комбінату, відзначив депутат Львівської обласної ради Михайло Титикало. Не бачить жодних упереджень до об'єднання навколо міста й заступник міського голови м. Жидачева Я. Гаврильчук, на його думку, сільські території аж ніяк не програють від такої кооперації. Проте без рекомендацій зверху справа не зрушить з місця, впевнений міський урядник. Допоки діє принцип добровільності втручатись в об’єднавчий процес громад ніхто не буде, зауважив Ростислав Замлинський і порекомендував при формуванні об’єднаної громади користуватись згаданою поставною КМУ, якою затверджено перспективний план району та звертатися в Офіс реформ.

Якщо громада з центром у Жидачеві навіть без великого промислового виробництва почуватиметься доволі самодостатньо, то цього не скажеш про майбутню Журавнівську ОТГ. Тут ситуація не така оптимістична, але й причин, щоб не об'єднуватися, теж вагомих немає, вважають в області й у Жидачівській РДА. Так, за попередніми підрахунками Офісу реформ, Журавнівська ОТГ об'єднає 27 населених пунктів, чисельність населення - 12730 мешканців. Доходи на рівні 41 млн. 136 тис. грн. Найбільш витратними для цієї громади буде утримання закладів освіти та охорони здоров'я. За словами О. Пітули, на це доведеться додатково витратити до 6 млн. грн власних надходжень.

Як узгоджується адміністративно-територіальна реформа й децентралізація з реформою в галузі охорони здоров'я, цікавився депутат Львівської обласної ради Ярослав Овсянецький. Як відповів представник департаменту охорони здоров'я ЛОДА, днями очікуються зміни щодо створення госпітальних округів. Передбачається, що вони формуватимуться на менших територіях, ніж планувалося (раніше 150 тисяч населення).

Застерігали від заміни вивісок “район” на “громада” науковці при утворенні спроможних громад. Зокрема відзначили, що чим більша відстань від центру, тим більше розмивається саме поняття та суть громади.

Під час зустрічі експерти Офісу реформ представили на обговорення карту перспективного плану Жидачівського району. Проте ця карта, м'яко кажучи, не подає реальний стан речей, адже не відображає створеної у серпні 2015 року Новострілищанської ОТГ, а натомість територія цієї громади розбита на сільські ради, які увійшли в об’єднання й вже зняті з реєстрації, та все ж Офісом реформ ще пропонують як території до об’єднання. На таку грубу помилку в роботі експертної групи вказала новострілищанський селищний голова Галина Козяр й звернулася з вимогою внести відповідні правки.

Соколівська сільська рада хоча й заявила про те, що тяжіє до об’єднання з Бібрською ОТГ, проте, за словами Ростислава Замлинського, експерти Офісу реформ мають завдання підготувати два проекти: входження Соколівської сільської ради в об’єднання із центром у Бібрці та входження території цієї ради до Новострілищанської ОТГ. При найменшій лише згадці про Соколівську сільську раду керівник Офісу реформ Віталій Корецький заявляв, що в жодному разі ця рада не об'єднається із Новострілищанською ОТГ. Натомість голова Жидачівської РДА висловив сподівання, що всі громади будуть все ж сформовані в межах Жидачівського району.

Обидва проекти, як і вже згадані вище, пройдуть громадське обговорення. Крім цього, впродовж місяця у Жидачівському районі працюватиме експертна група Офісу реформ та Львівської ОДА. За результатами цих напрацювань й буде внесено зміни до перспективного плану Жидачівського району.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин