Всесвітній День води-2015

Ми не зможемо здобути остаточну перемогу над СНІДОМ, туберкульозом, малярією чи будь-якою іншою хворобою, що продовжують загрожувати країні, що розвиваються, поки ми нездобудемо перемогу у боротьбі за безпечну питну воду, адекватні умови санітарії і необхідну турботу про здоров'я. (Кофі Аннан, Генеральний секретар ООН).

Кожного року 22 березня світова спільнота відзначає Всесвітній день води, проведення якого у 1992 році започатковано Генеральною Асамблеєю ООН з метою привернення уваги до проблем, пов'язаних з водним фактором. Враховуючи значення, яке вода має для життєдіяльності людини і всього живого на землі, 2005-2015 роки проголошено Міжнародним десятиріччям дій «Вода для життя». У цьому році заходи проходитимуть під гаслом «Вода та сталий розвиток».

Жидачівщина одна з найбільш забезпечених річковою мережею. У районі нараховується 297,9 км річок, 132,2 км струмків, 538,2 км меліоративних каналів, тобто на 1 км площі припадає майже 1 км водогонів, у тому числі велика р. Дністер, середня р. Стрий, які несуть додаткові природні навантаження, що зумовлені повенями та паводками.

Говорити про стан поверхневих водних ресурсів у районі можна на прикладі рік Дністер та Стрий, тому що ці дві водні артерії підпадають під мережу спостережень за якістю води, які періодично здійснює лабораторія Львівської гідрогеолого-меліоративної експедиції (ГГМЕ). На жаль, всі інші малі річки та поверхневі водні об'єкти не зазнають системного аналізу, і про них ми можемо сьогодні говорити лише узагальнено.

У 2014 р. лабораторією моніторингу вод та ґрунтів Львівської гідрогеолого-меліоративної експедиції (ГГМЕ) щоквартально проводилися аналізи якості поверхневих вод Львівщини. У пункті спостережень «р. Стрий - м. Жидачів» вода була «слабко забрудненою» (близькою до «чистої»), зафіксовано перевищення граничнодопустимих концентрацій нітритів (у 1,3 раза) і заліза (в 1,2). Порівняно з минулим роком якість води в межах м. Жидачева поліпшилася, що може бути пов'язано зі значним зменшенням скидів забруднюючих речовий Жидачівським ЦПК, Зокрема знизилося БСК5 (в 1,1 раза), вміст амонію (в 1,6), нітратів (в 1,9), заліза (в 1,7) і завислих речовин (від 30,3 до 1,3 мг/дм ), однак підвищилося ХСК (в 1,1 раза). Мінералізація води підвищилася в 1,2 рази.

У створі «р. Дністер - с. Журавно» вода характеризується як «слабко забруднена». Виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій нітритів (в 1,5 раза), фосфатів (у 2,4) і заліза загального (у 3). На якість води в створі здійснюють вплив притоки, зокрема р. Луг (що приймає стічні води м. Ходорів), р. Бережниця (відповідно води ПЖКГ Моршинської міської ради і ЖКС Дашавської сільської ради), р. Боберка (м. Бібрки), а також, ймовірно, стічні, води м. Новий Розділ. Порівняно з минулим роком якість води у створі поліпшилася.

Кожен з нас повинен зробити якусь маленьку добру справу для збереження, охорони та відтворення водних ресурсів. Хтось з вас вчасно закриє кран на кухні чи у ванній кімнаті й тим самим збереже десяток літрів чистої води, інший викине випиту пляшку води не в річку, а в спеціальний сміттєвий контейнер, а дехто навіть очистить джерело, яке повністю замулене і може просто пересохнути спекотним літом. А що саме зробити вам, хай підкаже серце. Не відмовляйтесь від добрих справ, адже все, що ви зробите, повернеться сторицею. Не будьте байдужими, не будьте осторонь.

Бережіть воду – піклуйтеся про майбутнє!

М. Козовіта, начальник Жидачівського управління водного господарства.

Надрукувати