Податковою реформою скорочено кількість податків і зборів вдвічі – до 11

Якщо змін поки ще не видно, це не означає, що реформи не рухаються. Начальник Жидачівського відділення Миколаївської ОДПІ В. Гребінь погодився відповісти на кілька запитань, що стосуються реформ у податковій сфері.

- Останні податкові зміни у багатьох представників бізнесу, платників податків викликають неоднозначну реакцію. Як, на Вашу думку. зміни вплинуть на ведення бізнесу?

- Метою процесу податкового реформування є сприяння розвитку малого і середнього бізнесу. Так, запроваджене зменшення кількості податків та зборів з 22 до 11 має стати шляхом до спрощення адміністрування та зменшення навантаження на малий та середній бізнес, оптимізовано кількість груп платників єдиного податку, запроваджено систему електронного адміністрування ПДВ, що має також спростити ведення бізнесу, та метою якої є подолання «податкових ям». Відносно податку на прибуток – усунуто дублюючий податковий облік. Важливим для бізнесу, який хоче працювати прозоро і відкрито, є прийняття законного механізму податкового компромісу з державою, що дозволяє платникам уникнути фінансової, адміністративної та кримінальної відповідальності за заниження податкових зобов’язань з податків на прибуток та додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року. Добровільно задекларувавши недоплачені податки, бізнес отримує можливість відкрито працювати, проходити аудит та залучати фінанси для розвитку своєї діяльності. Запроваджено мораторій на два роки на перевірки малого бізнесу (з обсягом доходу до 20 млн. грн в рік).

- Існує твердження, що кількість податків не скоротилася, а трансформувалася в інші. Як можете прокоментувати?

- Це не зовсім так, реформою скорочено кількість податків і зборів вдвічі – до 11. Серед загальнодержавних податків залишилося 7: податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб, ПДВ, акцизний податок, екологічний податок, рентна плата, мито. Серед місцевих податків і зборів залишились податок на майно, єдиний податок та збір за місця для паркування транспортних засобів і туристичний збір. Частина податків зникає повністю - збір за першу реєстрацію транспортного засобу, збір на розвиток виноградарства, цільові надбавки, збір за запровадження деяких видів підприємницькій діяльності. Частина податків трансформувалась. Але таке скорочення – однозначний позитив для підприємств. Адже в результаті зменшиться навантаження на бухгалтерів, скоротяться кількість платежів, звітів і витрати на облік податків.

- Зараз багато говориться про децентралізацію влади, розширення прав органів місцевого самоврядування. Як торкнуться податкові зміни місцевих громад?

- Податкові зміни насамперед спрямовані на зміцнення фінансової самостійності місцевих бюджетів. Самостійні доходи місцевих бюджетів - це акциз з роздрібного продажу підакцизних товарів, податок на нерухоме майно, єдиний податок. Органам місцевого самоврядування передано повноваження щодо встановлення ставок податку на нерухоме майно та розміру пільг з цього податку.

- До речі, сьогодні пересічних громадян особливо цікавить питання оподаткування нерухомості. Що б Ви могли сказати громадянам?

- Новації з оподаткування нерухомості торкнуться громадян лише наступного року. У 2015-му вони розраховуватимуть і платитимуть податок за «старими» правилами, тобто, за тими нормами і ставкам, що діяли у 2014 році. Для фізичних осіб податок обчислюється контролюючим органом (ДФС) на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності. База оподатковування зменшується: для квартири/квартир незалежно від їх кількості — на 60 кв. метрів; для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості — на 120 кв. метрів; для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), — на 180 кв. метрів. Податок сплачуватиметься за площу, яка перевищуватиме пільгову.

- А що можете сказати про реформу єдиного соціального внеску?

- Мета реформи – створення стимулів для суб’єктів господарської діяльності для виведення заробітної плати з тіні та в свою чергу підвищення соціальної захищеності працюючих. Реформа єдиного соціального внеску передбачала зниження ставок для роботодавців тільки після виконання чотирьох дуже непростих критеріїв. Уже зараз очевидно, що реформа ЄСВ не спрацювала. Верховною Радою ухвалено Закон України «Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці", який набирає чинності з 13 березня 2015 року. Цим законом запроваджено нові критерії застосування коефіцієнта, що знижує розмір єдиного соціального внеску у 2015 році. Тепер умови для застосовування понижуючого коефіцієнта значно спрощені, є більш прийнятними для роботодавців. Для 2015 року коефіцієнт розраховуватиметься як відношення середньомісячної бази нарахування ЄСВ на одну особу у 2014 році до бази нарахування ЄСВ за звітній місяць на одну особу; мінімальне значення коефіцієнта у 2015 році дорівнює 0,4.

Розмовляла Марія Татчин.

Надрукувати