Передплата друкованого видання на 2021 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Навчальний рік – новий. Проблеми - старі

Цьогоріч у перші клас піде 698 учнів (минулого – 680). Не буде першачків у школах I-II ст. у селах Буянові, Вербиці, Зарічному, Ліщині, Молодинче; I ст. - у Бринцях-Загірних, Городищенському, Ганнівцях, Дем’янці-Лісній, Садках, Голешеві.

Навчальний процес забезпечуватимуть 1216 вчителів (82% серед яких - жінки), 16 відсотків педагогічного колективу становлять учителі пенсійного віку.

Витрати на одного учня у малокомплектній школі становлять 21 тисячу грн, у той час як на одного учня в повноцінній школі витрачається 8 тисяч грн.

У районі в середньому на одну школу припадає 92 учні, по Україні – 210, на школу в Жидачівському районі припадає 15 вчителів, а по Україні – 25.

 

Це така невелика статистика загальноосвітньої шкільної мережі Жидачівщини перед 2014-2015 навчальним роком.

 

Про те, з якими набутками та проблемами розпочнеться навчальний рік, і наша розмова з керівником відділу освіти Жидачівської РДА Романом Свередюком.

- Перш ніж вести мову про новий навчальний рік, давайте коротко підсумуємо попередній.

Ми завжди працюємо згідно з Програмою розвитку освіти Жидачівщини. Серед напрямків, над якими ми працювали, - розвиток дошкільної освіти і мережі загальноосвітніх навчальних закладів, збереження здоров’я учасника навчального процесу, професійний розвитку наших вчителів, моніторинг якості освіти району та, звичайно, фінансові питання.

Якщо говорити про матеріально-технічну базу освітньої мережі, то половина шкіл у нас знаходиться у пристосованих приміщеннях. На поточні ремонти у минулому навчальному році не виділяли жодної копійки з бюджету. Всі поточні ремонти проведено за кошти спонсорів, батьків.

Кошти в цьогорічному освітянському бюджеті закладено лише для виготовлення проектно-кошторисної документації щодо переведення трьох котелень на альтернативні види палива в Журавнівському НВК, Жидачівському НВК ЗОШ I ст. – гімназії, Новострілищанській ЗОШ I-III ст.

У цьому році ми знову брали участь у мікропроектах, які проводить департамент освіти і науки ЛОДА. В рамках програми енергозбереження планується заміна вікон у Жидачівському НВК. Ще один мікропроект реалізовуватиметься по Журавно щодо балансування системи опалення.

Якщо взяти ще 3 роки тому, у нас лише в 13 школах були внутрішні вбиральні. Сьогодні із 75 шкіл залишилося зробити ще у 17. Цього року заклали на це кошти по лінії відділу освіти (228 тисяч грн на придбання матеріалів). У малокомплектних школах I-II ст., у яких навчається від 4 до 10 дітей, ми ставимо біоунітази. Такі заплановано встановити у 9 школах.

Загальна сума обласних коштів, які цьогоріч мають прийти в на потреби освіти району, – 413 тис грн.

- А як виглядає ситуація з комп’ютеризацією шкіл?

- Цього тижня відбулася розширена колегія в області за участю т. в. о. голови Львівської ОДА Юрій Турянський, на якій він наголосив, що сподіватись на допомогу держави не доводиться, потрібно шукати ресурси на місцях. У початкових класах уже другий рік введена інформатика, а комп’ютерів не вистачає, вчителі змушені приходити із власними ноутбуками. Забезпеченість комп’ютерними комплексами всіх шкіл становить 40%, лише на 49% школи забезпечені персональними комп’ютерами, а школи I-II ст. і того на 36%. З області очікуємо на виділення 63 тисяч грн для придбання приблизно 12 персональних комп’ютерів.

Ще складніше з доступом до Інтернету, важко знайти провайдера, який би надавав якісний швидкісний Інтернет-зв'язок.

- Щодо підготовки шкіл до нового опалювального сезону, як сьогоднішня ситуація в Україні відіб’ється на забезпеченості шкіл паливом?

- До початку нового року ми тверде паливо маємо зі старих запасів. На опалювальний сезон потрібно 1740 т вугілля. У січні проводили тендер, результати якого оскаржували в Антимонопольному комітеті. Ці справи розглядались від березня місяця до липня. В результаті тендер відмінено, й ми змушені оголошувати новий. Та це є проблемою багатьох районів у зв’язку з недосконалістю закону про державні закупівлі.

- А як щодо газу?

- У нас загалом 37 котелень, з них на газі працює 25, а 12 - на твердому паливі. З нашого боку, ми маємо лист Міністерства освіти про можливість змінювати структуру навчального року з метою енергозбереження. Конкретних рекомендацій, як це робити, немає. Немає конкретних рекомендацій і з департаменту освіти. Спілкуючись з колегами, кожний робить по-різному. Ми ж вирішили, що економія буде тоді, коли вчитимемось по суботах до початку опалювального сезону. Тому вчитимемось дві суботи у вересні, дві суботи в жовтні й не проводитимемо осінніх канікул. Те саме відбудеться й після завершення опалювального сезону, після 15 квітня: вчимося 4-5 субот і не проводимо весняних канікул. Тоді ці всі дні, які накопичуються, ми даємо в грудні-січні й робимо канікули. Це виходить десь із 8 грудня і до кінця січня. Але це все залежатиме від температурного режиму, відповідно від погодних умов може бути коригування. Це все йде на розгляд шкіл і було доведено 27 серпня на розширеній колегії директорів шкіл.

- Щодо харчування…

- Тендер проведено. Він діє до кінця цього фінансового року. Кошти закладено. Правда, сума 3,50 грн з 75% від норми, яка має бути згідно з постановою КМУ. У зв’язку з тим, що ціни зростають, ця сума залишиться на попередньому рівні. Директори підготували харчоблоки, провели відповідні ремонти. З початку навчального року буде безплатне харчування для 1-4 класів та дітей-сиріт і дітей із малозабезпечених сімей. Є школи в області, які можуть дозволити собі забезпечити харчуванням і старшокласників. Для нас це наразі недоступна розкіш.

- Які підприємці і з яких районів виграли тендер щодо постачання продуктів харчування?

- Це ПП «Гірник» - Стрийський район, хліб постачає підприємство «Добрий хліб» із Нового Роздолу, а овочі - фермерське господарство В. Ревера.

- Чи виникає сьогодні проблема із забезпеченням «Школяриків» паливно-мастильними матеріалами?

- На сьогодні не виникає. Фінансування є. Ми профінансовані на десять днів навчального року. З понеділка беремо нову накладну на решту коштів до кінця вересня. Профінансують - будемо їхати. Чому тільки на 10 днів, тому що керівництво автозаправки ОККО не погоджується надавати на всю суму одразу, оскільки пальне дорожчає чи не щодня.

Щодо ремонту «Школяриків», на закупівлю запасних частин у казначействі зареєстровані платіжні поручення, у частині автобусів вже поміняли колеса, частина ще дофінансовується. Певне навантаження створює той факт, що автобуси й відповідно паливо змушені надавати на потреби військкомату.

- Чи передбачається найближчим часом поповнення освітньої мережі району додатковими автобусами?

- Ми заявку подаємо щороку. Минулого року область отримала 15 «»школяриків. 5 районів, у тому числі й наш, не отримали. Ми не отримали через те, що позаминулого року дістали два автобуси, а інші райони - по одному. В цьому році знову подали заявку. Щоб закрити на 100% перевезення учнів, необхідно ще три автобуси. Потрібно довозити дітей із Млиниськ і Журавкова, у Гніздичеві автобус вже дихає на ладан, потребує конче заміни.

- Оскільки зачепили Гніздичівську школу, є рекомендації чи навіть вимоги міністерства про відмову від двозмінного навчання. Як у такому разі мають навчатися учні у Гніздичеві, коли там вже 20 років чекають на нову школу?

- Цього року в них навіть «покращилася» ситуація, бо, окрім двозмінного навчання, у них ще й був шестиденний робочий тиждень. У цьому навчальному році ввели двозмінне навчання, але 5-денний робочий тиждень, тобто у суботу, діти там вже навчатися не будуть. Там потрібно вирішувати проблему із завершенням будівництва школи, іншого виходу немає. На цей рік закладено «нуль». Тим часом у новому навчальному році в Гніздичівській школі навчатиметься 371 дитина. Це діти лише з самого селища й кілька з Покрівець.

Хочу відзначити, що тут ми не планували внутрішніх туалетів. Але дирекція і педколектив вирішили по-своєму, й за сприяння селищної ради, відділу освіти, батьківського комітету вже завершуються роботи щодо встановлення внутрішніх вбиралень.

Ситуація з добудовою школи не краща й у Дулібах. Чи не щомісяця надходять з цього приводу звернення до відділу освіти. І там навчається до 100 дітей лише з одного села.

- Найскладніша проблема - оптимізація мережі. На вашу думку, як провести її якісно й якомога безболісніше для місцевих громад?

- По-перше, мають бути збережені початкові школі незалежно від кількості учнів. По-друге, оптимізацію потрібно проводити. А потрібно тому, що малокомплектна школа не дає ту повноту знань, яку дає опорна школа. Там немає кабінетів фізики, хімії, інформатики, спортивного залу, немає їдальні. А як же рівний доступ до якісної освіти? Тому батьки повинні зрозуміти, що є опорна школа, в якій ми можемо зробити все, щоб забезпечити якість знань, де будуть класи, в яких надаватиметься професійна освіта. Для чого батькам тратитися на репетиторство, коли ми можемо мати в нормальній школі 3-4 класи, де буде відповідне спрямування: один клас математичного, другий - філологічного чи інших, на вибір батьків.

Але, звісно, при оптимізації потрібно забезпечити належний соціальний захист вчителя, потрібні нормальні дороги та «Школярики», які б могли підвозити учнів.

- Що відбувається з школами, де призупинено навчання?

- Ми кажемо про оптимізацію, але така оптимізація вже відбувається через демографічну ситуацію. До прикладу, Сидорівська школа зараз перепрофільована під дошкільний навчальний заклад, Трибоківська школа її не має, бо діти перейшли до Баковець, Голешівська школа I-II ст. стала I ст., в якій навчається 7 учнів. Демидівська ЗОШ I-II ст. теж понизила статус, і в ній навчається 4 учні. У Кніселі спершу реорганізували в школу I ст., але й цього немає, бо діти їздять до Нових Стрілищ. Приміщення зберігається, сторож працює. Плануємо зробити школу I ст. і дошкільний навчальний заклад. Тут процес гальмує пасивність громади.

Планувалось, що в Зарічному буде школа I-II ст., але діти перейшли до Лискова, і школа в Зарічному стане I ст. На днях таке ж буде з Дубравкою.

Розмовляла Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"