Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Коли відкриють ФАП в с. Тейсарові?

До редакції часто звертаються люди із своїми болями і жалями, проблемами і успіхами з надією поділитися, добитися відповіді, а то й відкрито засудити чиїсь вчинки. Цього разу до нас звернулася жителька Тейсарова, депутат Вільховецької сільської ради 4-5 скликань С.Д. Чубатюк. У своєму листі п. Стефа розповіла про діяльність усіх рівнів влади в різні роки на території Вільховецької сільської ради, звинувативши її у багатьох проблемах території. Саме бездіяльність влади, за її словами, призвела до продажу та розбирання свинокомплексу у Тейсарові, а територія, яка давала робочі місця жителям навколишніх сіл, перетворилася на сміттєзвалище.

А ще п. Стефанія розповідає про діяльність ФАПу в с. Тейсарові, зокрема про його бездіяльність, попри звіт влади про його відкриття ще минулого року. Більше того, за словами п. Чубатюк, ця інформація про відкриття ФАПу була надрукована в одному з номерів «НЧ»...

«…ФАП в 2012 р. повністю закінчений, а, як не дивно, ваша газета великими буквами запрошувала жителів району, що на День Незалежності України в с. Тейсарові урочисто відкривають ФАП, який не відкритий по сьогодні. Ми думали, що то газета переплутала першого квітня, зігравши з нами, жителями села, жарт...».

Але все по порядку. Оголошення про відкриття ФАПУ, яке п. Чубатюк «прочитала» у нашому часописі, ми не знайшли у своєму архіві газет. Не було такого оголошення і на сайті РДА. Є, щоправда, в Інтернеті на «Урядовму порталі» замітка, в якій сказано, що «…до Дня Незалежності 2012 року в області відкрили 23 нових об’єкти інфраструктури, на які виділено 35 мільйонів 272 тис грн, у тому числі ФАП с. Тейсарів (вартість300 тис грн). Таке повідомлення було розміщене 27.08.2012 року Львівською ОДА, та у ньому повідомлялось не про виділені кошти з того чи іншого бюджету, а про загальну вартість робіт, які могли бути виконані й не за бюджетні кошти.

Нині, за словами п. Чубатюк, «…нема кому прокласти дорогу довжиною 25 м і підключити газ. Якщо вірити вашій газеті, то на ремонт доріг Вільховецькій сільській раді в 2011 році виділено 168 тис грн, а в 2012 р. - 174 тис грн, то чому не упорядкована територія та кусок в’їзду до того ФАПу. Куди поділись ці тисячі?..».

Звинувачення п. Чубатюк серйозні, тому прокоментувати чи спростувати їх ми попросили тих, хто безпосередньо має відношення до функціонування цієї установи.

При спілкуванні з п. Стефою вона емоційно ще раз розповіла про те, як вона вибивала кошти на відкриття цього ФАПу у всіх рівнях влади і навіть у Президента. Як її обманювали відписками. Як знайшла підприємця, що погодився фінансувати виконання робіт, натомість отримавши другу частину приміщення. На запитання, чому ж не балотувалась на посаду голови, якщо й так докладала стільки зусиль у громадському житті ради, відповіла, що спочатку не хотіла, а пізніше не дозволяло здоров’я. Але її болить, що таке приміщення без опалення пропаде, а гори землі перед установою через безвідповідальність сільського голови до цього часу не розгорнуто.

Журналісти часопису провели своє розслідування. Якщо почати з початку, то звідки з’явилась інформація на «Урядовому порталі» про відкриття ФАПу й хто обдурив п. Чубатюк і всю Україну? Цього, на жаль, так і не вдалося вияснити. В колишньому управлінні економіки (зараз реорганізований у два відділи) запевнили, що таких даних не подавали, бо фінансування з бюджету не проводилось по цьому об’єкту, тим більше така велика сума, і ще й до Дня Незалежності, то святкування мали б бути не районного, а обласного масштабу. Це підтвердив і перший заступник голови РДА Роман Гриців. До того ж я переглянула на сайті РДА виконання Програми соціально-економічного розвитку Жидачівського району за 2011 та 2012 роки і дійсно не знайшла жодного слова про фінансування із бюджетів різних рівнів та завершення робіт на цьому об’єкті. Отож влада не звітувала – ні районна, відповідно ні сільська. Але тоді хто? Найвірогідніше, на мою думку, той, хто цю інформацію шукав на цьому порталі, й може знати, хто її подав.

Щодо інших фактів, наведених у заяві, то в першу чергу поцікавилась я у приватного підприємця Петра Романовича Салдана, як саме він прийняв таке ризиковане рішення завершити будівництво приміщення під ФАП. Як виявилось, п. Петро звернувся до сільської ради (а це був 2009 рік) із клопотанням про виділення земельної ділянки саме біля цього приміщення. Коли вже всі документи були готові, щоб затвердити їх, він зустрівся із заступником голови РДА на той час Станіславом Демченком. Пан Станіслав, знаючи ситуацію із цією будівлею, запропонував підприємцю таке: «Ти ж маєш вже земельну ділянку. Шкода, коли таке приміщення біля неї пропаде, люди вже почали стіни розбирати. Давай бери його, добудовуй, половину під ФАП, а друга половина як плата за виконані роботи залишиться тобі». Наступного дня по питанню, як правильно оформити документи, скликали нараду. Далі склали угоду між сільською радою і підприємцем, й Петро Романович приступив до роботи. Щоб визначити вартість незавершеного будівництва, провели експертну оцінку на початок робіт. На сьогодні майже всі домовленості він виконав, затративши, з його слів, уже 300 тис грн. Потрібно провести тільки благоустрій території, але це вже спільно з сільською радою, і підвести газ до будинку – цим повинен займатися сільський голова.

Головний лікар Жидачівської ЦРЛ Ф. Довбняк підтвердив, що ФАП готовий до експлуатації і дійсно проблема полягає тільки у газифікації. А відтак, все необхідне для роботи - як умови, так і обладнання, яке посприяв закупити нині народний депутат Олег Канівець, є.

Отже 300 тис грн, за які «відзвітувала» обласна влада і хвилюється наша дописувачка, нібито «знайшлися» - це кошти, про які говорив і затратив П.Салдан.

Що стосується благоустрою і використання коштів, передбачених на ремонт комунальних доріг, то сільський голова В. Новак запевнив, а відповідно і підтвердив документально, що жодної копійки із державних субвенцій (тих, про які вела мову у своєму зверненні дописувачка) на дороги не використано, крім 17 тис грн на робочий проект та його експертизу на ремонт вул. Коновальця у с. Тейсарова. Причина – кошти виділили наприкінці року. На інші цілі їх голова використати не міг – бо вони є цільового призначення, ще й щомісяця до 15 числа потрібно звітуватися перед контролюючими органами про їх використання. Власні кошти були, але за них поремонтували інші вулиці, адже у сільській раді не одне село (28956 грн – вул. Шевченка, с. Волиця-Гніздичівська, 42223 грн – вул. Шевченка, с. Вільхівці, 61740 грн – вул. Лесі Українки, с. Пчани, 31002 грн – вул. Шкільна, с. Іванівці). Підтвердив голова й те, що минулого року справді завезли глину з котловану. А свою «безгосподарність», нерозгорнуті купи глини пояснює погодними умовами та відсутністю відповідної техніки, яка б змогла виконати такі роботи. «Сільські трактори не впорались би, та й потрібно їм оплатити за це. Зрозуміло, що не через казначейство, тому ми стараємося співпрацювати із нашими спонсорами на території. Саме в цій ситуації пообіцяв допомогти фермер Денькович, у нього і трактор «Сталева Воля» є, яка дасть собі раду з тими горбами», - запевнив голова. - Крім цього, цьогоріч вже назбиралось власних коштів, які також зможемо використати».

Щодо підведення газу до будинку голова пояснив, що ситуація ускладнюється своєю нетиповістю. Ще недобудоване приміщення передано із спільної власності територіальних громад у комунальну власність сільської ради і передбачалося під ФАП (на той час ФАПи фінансувалися з сільських бюджетів і відповідно всі договори, угоди міг укладати сільський голова). Зі слів п. Василя Новака, з 2012 року ФАПи фінансуються з районного бюджету, тому сільський голова має певні обмеження при оформленні документації на газифікацію і електрифікацію саме будинку, хоч фінансування робіт у будинку здійснює П. Салдан. Проведена певна робота по оформленню документів виявилась марною і потребує доопрацювання. А це тягне за собою затримку у вирішенні питання щодо підведення газу до будівлі. Та вже наступного тижня має завершитися погодження всіх нюансів у цій справі, запевнив голова.

Отже, причини, з яких не відкритий ФАП, як бачимо, та врешті, як і написала наша дописувачка, відомі й зрозумілі. Та зрозумілі для тих, хто хоче їх розуміти. І дуже добре, коли у громадах є люди, які цікавляться життям навколо, контролюють дії влади, стараються своєю громадянською позицією розвивати суспільство. Та все це ефективно, поки вони, обираючи позицію безжального та завжди «правого» прокурора, не несучи жодної відповідальності за свої дії, починають цим зловживати.

А щодо порушеної проблеми, то після наших звернень до районної влади, на місце виїжджав перший заступник голови РДА Р. Гриців, а голова РДА С. Коваль з цього приводу провів нараду. Сподіваємося, що питання зрушить з мертвої крапки…

Ольга Баран.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин