У нас з «донецькими» спільні проблеми!..

На запрошення голови Жидачівської районної ради Ігоря Коса наш район відвідала офіційна делегація Тельманівської районної ради Донецької області.

У складі делегації перебували голова Тельманівської районної ради Віталій Хадаєв, депутати райради Катерина Зураба та Ольга Киреєва, сільський голова с. Гранітненська Леонід Хайтулов.

 

Гості з Донеччини у перший день прибуття зустрілися з представниками фракцій Жидачівської районної ради, керівництвом РДА, а також представниками Асоціації голів місцевих рад Жидачівщини. У ході розмови Ігор Кос ознайомив гостей з соціально-економічним станом нашого району, його культурно-історичною спадщиною.

У свою чергу Віталій Хадаєв розповів про свій район, його соціально економічний стан, і багатонаціональну культуру. До слова, на території району Тельманівського району мирно, безконфліктно і дружно проживають представники 16 національностей. Конструктивна розмова затягнулася на кілька годин. На другий день гості мали змогу побувати у Гошівському монастирі, на скалах Довбуша а у неділю було козацьке свято у с. Руді.

Тельманівці погодились на інтерв’ю для «Нового часу», проте воно було вже перед від’їздом, як кажуть, коли ще емоції вирували. Гості розмовляли в основному російською, хоча українську розуміють добре, проте думають і в побуті використовують саме російську. Питання мови, за словами донеччан, у них взагалі не стоїть гостро. До цього часу спілкувалися російською, причому говорять на «языке» всі нацменшини, і якби не прийнятий закон у Верховній Раді, ніхто б не акцентував уваги, якою мовою говорити. До речі, перебуваючи у нас, гості помітили, що наші люди дуже заполітизовані. У них на першому місці все-таки особистий добробут, родина, наявність роботи та виховання дітей. Ці та інші питання стали темою розмови у приймальні голови районної ради.

- Отож, які враження від «бандерівської землі»?

- А ми не відчули нічого такого, про що говорять політики і пишуть ЗМІ. Таке враження, що ми тут не вперше.

- А все-таки, як погодились на співпрацю з нашим регіоном, не здивувались запрошенню?

- Справді, коли така пропозиція надійшла від вашої ради, були трохи збентежені. А потім вирішили, що треба гідно тримати марку, тим більше, що наші люди мали контакти із західними регіонами ще раніше і переконували у потребі започаткування стосунків. Ось так ми й приїхали сюди.

- Напередодні ми спілкувалися, і ви, розповідаючи про свій район, говорили, що на його теренах впроваджується пілотний проект реорганізації медичної галузі. Нас це ще чекає. Як воно відбувається у вас?

Катерина Зураба:

- Я є заступник головного лікаря. Якщо чесно, то суть реорганізації, яка відбувається у нас, втому, що фактично ми створили потужну первинну ланку надання меддопомоги, реорганізувавши центральну районну лікарню. Якщо простіше і зрозуміліше – створено ефективну сучасну станцію швидкої допомоги, оснащено її новим транспортом, забезпечено повністю необхідними медикаментами. Нині «швидка» прибуває на виклик за 15-20 хвилин у найвіддаленіші села. Враховуючи забезпечення безкоштовними медикаментами, люди навіть стали зловживати послугами «швидкої». Нині йде удосконалення організації роботи сімейних лікарів. Поки що відпрацьовується модель.

- А для людей якість медичних послуг поліпшилася?

- Ну, ми не звільнили жодного медпрацівника.

- Ваш район більший за обсягом від Жидачівського, а населення вдвічі менше?

- Справді, демографія – бич наших територій. Ми зауважили, перебуваючи у вас, що сім’ї тут багатодітні. У нас по одній дитині у сім’ї.

- А з чим це пов’язано: немає роботи, низький дохід чи інші фактори. Ваш район дотаційний?

- Так, відсоток власних коштів у районному бюджеті складає 22-25%. Проте невелика кількість дітей у сім’ях - це скоріше вже ментальність.

- Враховуючи протяжність територій району, як у вас розвинуто сільське господарство?

- Останнім часом прийшли крупні агрофірми із потужною технікою, і земель, що пустують, майже немає. Враховуючи продуктивність грунтів, сіють в основному ячмінь, пшеницю, кукурудзу, соняшник та сорго. Літом спека досягає 40, тому багато площ доводиться зрошувати. Наявність високих технологій у с/г виробництві має і свій бич: значно скоротилась кількість людей, задіяних у сільськогосподарському виробництві, а як результат - впали надходження до бюджету.

- А тваринництво у районі розвинуто?

- На жаль, тваринництво у свій час було втрачено, повністю вівчарство, втрачено стадо дійних корів у господарствах. Нині ситуація поліпшується, йдуть спроби відновлення дійного стада, збільшилась кількість свиней у господарствах.

- Ви мали змогу поїздити по території нашого району. Спитаю прямо: у вас кращі дороги?

- Та такі ж самі, як у вас. Траси обласного значення ще ремонтують, а комунальні дороги – головний біль влади.

- А як живеться місцевому самоврядуванню? - звертаюся до сільського голови з 20-річним стажем Леоніда Хайтулова?

- По-різному, якщо чесно. У нас, як і у вас, більшість рад дотаційні. Наша Гранітненська сільська рада є самодостатньою - маємо на території гранітний кар’єр. Але кошти, які ми маємо, проблематично використати. Казначейство не пропускає. А все решту, я спілкувався з вашими головами, таке ж, як і у вас: і санстанція, і ветмедицина з приписами, перевірки різник контролюючих органів, проблеми зі сміттям і т. д. Я взагалі прихильник того, щоб зняти недоторканність з усіх і тільки залишити ту недоторканність сільським беззахисним, у всьому винуватим головам…

- Час підганяє, і насамкінець хочу спитати, що найбільше сподобалось вам у нас.

Ольга Киреєва, депутат, заввідділом культури і туризму РДА:

- Ваша гостинність, велика кількість молоді на святі і у храмах, чого у нас нема, вміння організувати культурний відпочинок, ну і, безперечно, ваші вишиванки.

- А якщо щиро, що не сподобалося?

- Ну якщо відверто, то у нас ніхто у храмах, маю на увазі священиків, про політику мови не веде… (Ред. - на святкуванні у Руді при відправі у Кохавинському монастирі козацький капелан мав «палку промову»).

Голова Тельманівської районної ради Віталій Хадаєв:

- Ми підписали із вашим головою Ігорем Косом «Угоду про наміри». Це започаткування офіційних стосунків між нашими районами. Тому у жовтні запрошуємо до нас на фестиваль «Коньковська підкова».

Розмовляв Андрій Данилець.

Надрукувати