Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Урок національної пам’яті у Нових Стрілищах

Отак воно і йдеться до руїни,

Отак ми загрузаємо в убозтво.

Є боротьба за волю України,

Все інше – то велике мискоборство.

(Ліна Костенко).

У п’ятницю, 4 листопада, у Новострілищанській школі відбувся урок національної пам’яті, присвячений діяльності Української Повстанської Армії на теренах Жидачівщини. Його проведено з ініціативи національно свідомих і небайдужих до нашого славного героїчного минулого та виховання молодого покоління людей, зокрема Олексія Данилишина, подружжя Володимира та Наталії Мелехів, Ярослава Бурака, Володимира Гаврона. На відкритий урок дирекція школи також запросила поважних жителів селища - колишню зв’язкову УПА, вчительку п. Катерину Ворону та репресовану, активну громадську діячку п. Марію Вдовичин.

 

Ярослав Буряк, житель с. Княгинич Рогатинського району, в минулому директор школи, а сьогодні директор музею Романа Шухевича, розповів присутнім про діяльність командира УПА, який боровся проти більшовицьких та німецьких загарбників. Протягом року Роман Шухевич проживав на конспіративній квартирі в с. Княгиничах, яку для нього підготували його віддані зв’язкові. Саме з Княгинич він керував діяльністю відділів УПА.

 

У незалежній Україні вдячні селяни не забули про те, яку роль в історії їхнього села відіграв Р. Шухевич у 2007 році тут відкрито музей, присвячений його діяльності. Ярослав Бурак також доклав чимало зусиль для організації музею, адже як свідомий громадяни не міг дозволити, щоб стерлася із сторінок історії діяльність мудрого і хороброго командувача УПА в Княгиничах.

Ми, учні, отримали запрошення від п. Ярослава відвідати музей, побувати на славній землі, де і досі присутній волелюбний дух славного героя.

Також ми мали можливість послухати розповідь члена ОУН, політв’язня, автора книги «Дзвони пам’яті» Олексія Данилишина. На Жидачівщині це людина-легенда, живий свідок визвольних змагань, якого не зламала репресивна машина радянського комуністичного режиму. Завдяки Божій допомозі він зумів вижити і нині присутній серед нас для того, щоб ми, молоді, були небайдужими до своєї історії, до своєї держави і до своєї долі. Це людина сильного духу і невичерпної енергії, тому що майже всі заходи, приурочені до святкування національно-історичних дат, не обходяться без присутності п. Олексія. Сьогодні як дослідник історії національно-визвольних змагань на Жидачівщині він зробив багато для того, щоб імена наших земляків залишилися в пам’яті нащадків.

«Ми, націоналісти, були переконані, що маємо правдиві ідеї, ми вірили в наші правди, але ми були пересвідчені, що правда не перемагає сама за себе. Вона перемагає тоді, коли перемагають її безстрашні носії. Таке дається з волі Бога», - це слова Ярослава Стецька – українця ідеї і чину, який як ніхто інший розумів важливість національної державної ідеології. Мабуть, наш народ тому й зберігся, що попри цілі століття національного гніту і переслідувань ми зуміли зберегти національну мову і національну свідомість. Пори знищення, тотальні переслідування завжди були носії культури, духовності, які дбали про національне піднесення народу, вели його за собою.

Відрадно, що сьогодні є люди, які живуть не лише хлібом насущним, а дбають про виховання молодого покоління. До таких належать і Володимир та Наталя Мелихи із м. Ходорова. Володимир Мелех очолює організацію КУН, а його дружина – активний член цієї організації. Багато заходів, присвячених славним подіям нашої історії, було проведено в районі з їхньої ініціативи. Їх болить душа за долю, за майбутнє української молоді, тому й дбають вони про те, щоб не росли яничарами і манкуртами, щоб не сталося так, як писав поет Т. Мельничук:

Мама продана, слово продане,

Мені страшно, як в пеклі Данте.

Не питайте, якого племені-роду,

А ведіть мене на базар і продайте…

Буть рабом – для мене одна насолода.

Бунтувати? Навіщо? Змиривсь я давно.

Ось вам шия моя й шия мого народу –

Налигайте і натягайте поглибше ярмо…

Не так давно в районі діє осередок Львівського товариства пошуку жертв війни «Пам'ять», який очолює жидачівець Володимир Гаврон. Членами організації на Жидачівщині проведено кілька військово-історчних реконструкцій, присвячених 120-річчю від дня народження Євгена Коновальця та 69-й річниці створення УПА. Члени організації, зокрема на Жидачівщині, проводять освітньо-патріотичні заходи. Володимир Гаврон завітав до нашої школи у одязі часів 1944 року (саме в такій одежі воювали українські повстанці). Також Володимир привіз і показав учням макети тогочасної зброї. Крім періоду УПА, зазначив Володимир, товариство займається дослідженням історії українського січового стрілецтва.

На мою думку, феномен ОУН – передусім у цілісності її ідеології, яка була і залишається дороговказом для нації. Це ідеологія українського націоналізму. Для сучасного українського націоналіста ідеалом повинні бути Самостійна Соборна Українська Держава. Призначення людини на землі – виконати свій громадянський обов’язок. Наш обов’язок звернутися до своєї національної пам’яті, підносити національну гідність, шанували своє славне минуле, героїв, які дбали про майбутнє нації і на її вівтар поклали своє життя.

Ольга БЕЛЬСЬКА, учениця 11-го класу Новострілищанської ЗОШ I-III ст.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин