Передплата друкованого видання на 2021 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Чи вистачає грошей молодим мамам?

З квітня цього року розмір допомоги при народженні становить: на першу дитину – 24960 грн, на другу – 49920, на третю і наступну – 99840 грн. Здавалось би, немалі суми. Та чи вистачає цих грошей молодим мамам?

Дитячих магазинів лише у Жидачеві кілька. Асортимент продукції різноманітний, тільки б гроші… Від старшого покоління можна почути: «Та чого жалітися, держава про дітей подбала, чималу одноразову допомогу отримує кожна мама. Ми в свій час не мали нічого, і без памперсів якось обходилися.

А чому б не годувати дітей грудьми? Буває, дуже часто мати просто лінується годувати природним способом. Мовляв, дитина не бере грудей, вередує, плаче. Сімейний лікар поспівчуває матері і призначить дитячу суміш. От вони і тратять гроші…»

А й справді, в аптеці найрізноманітніший вибір сумішей для новонароджених як українського, так і закордонного виробництва. «Наші» - дешевші. Однак віддають перевагу молоді мами іноземним. Вони і «кисломолочні», і «гіпоалергенні» (так пише принаймні під назвою). А ціни на таке дитяче харчування зростають залежно від величини упаковки (від 27 до 160 грн).

Дитина народилася. Потрібна коляска. В магазинах вона від 1600 гривень, ліжечка - від 1000 і вище (сюди входять постіль та матрац). А дрібні покупки для малечі, той же одяг, теж недешеві.

З 9 квітня цього року розмір допомоги при народженні дитини збільшено і водночас виплата її подовжена. Як повідомила заступник начальника відділу грошових виплат і компенсацій Жидачівського управління праці та соціального захисту населення Оксана Стасина, розмір допомоги при народженні з 09.04.2011 становить: на першу дитину – 24960 грн, на другу – 49920, на третю і наступну – 99840 грн.

Виплата допомоги при народженні дитини здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму – 8320 грн. Решта суми виплачується рівними частинами: на першу дитину протягом наступних 24 місяців по 693,33 грн щомісяця, на другу - протягом 48 місяців по 866,67 грн, на третю і кожну наступну - протягом 72 місяці по 1271,11 грн.

Та чи вистачає цих грошей молодим мамам? На першу дитину, повторимося, мати отримає одразу 8320 гривень, а потім щомісячно майже 700, залежно від прожиткового мінімуму, і не менше 130 гривень (у залежності від доходу сім’ї) соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Ми поцікавилися думкою батьків, жителів райцентру з цього приводу. Зокрема, чи вистачає їм коштів у нинішніх складних економічних умовах на повноцінне утримання дитини. Ось, що ми почули:

Катерина, 22 роки:

— Якщо хтось думає, що нині дуже висока державна допомога на дитину, то помиляється. Якраз тоді, коли грошей сім’я потребує найбільше (під час пологів і у перший місяць), їх нема. Тому потрібно розраховувати лише на власні сили. А згодом, чим дитина стає дорослішою, тим більші витрати. Скажімо, донечка у мене на штучному вигодовуванні. Дитячої суміші вистачає всього на 3-4 дні, а коштують вони від 30 до 150 гривень. Лише на харчування у місяць потрібно до 400 гривень. Думаю, що пізніше сама готуватиму для неї кашки із мелених круп. Так дешевше. Приблизно стільки ж грошей потрібно було і на підгузки. Що ж стосується одягу, то лише одні повзунки коштують 10-15 гривень, а різні дитячі костюмчики – 40-80 гривень. Якби чоловік не працював, то 693 гривні з копійками у місяць, які я загалом отримую на дитину, нам не вистачило б.

Софія, 30 років:

— Нашому Максимку всього 4 місяці. Гроші на дитину, включаючи частину одноразової допомоги, ми отримали десь через два місяці після його народження. До тих пір, звісно, ми вже придбали дитячу коляску за 2000 гривень, дитячий одяг тощо. Звісно, кошти, які були виплачені згодом, допомогли покрити певні витрати при народженні. Зараз щомісяця отримую 693 грн. Враховуючи нинішні ціни, зовсім небагато. Лише на памперси ми витрачаємо 200-250 гривень на місяць.

Степан. 29 років:

— Загалом ми з дружиною стараємося економити на всьому. Коляску придбали якнайдешевшу, ліжечко, ванночку для купання - також. І то обійшлося у 3,5 тисячі гривень. Та от на памперсах та харчуванні не зекономиш. Здоров’я дитини важливіше. Цієї допомоги на дитину, звичайно, не вистачає. Та добре, що й так. Колись же наші мами і бабусі й того не мали, та якось давали собі раду.

Про дитячий одяг годі й говорити. За ціною він майже нічим не відрізняється від дорослого.

Мар’яна, 19 років:

— Нашій Анастасійці скоро півроку. Ми дуже раді, що вона у нас є. Добре, що і держава нині допомагає батькам утримувати дитину. Але мушу визнати, що найбільше нам допомагають батьки, тому що ні зарплати, ні допомоги на дитину не вистачає. Ціни зараз астрономічні. Дитина росте, збільшуються й витрати. Ось лише повзуночки коштують 82 гривні. А коли Анастасійка захворіла, то за два тижні лікування у нас пішло 700 гривень. Грудьми змогла годувати лише два місяці. А потім оті дорогі суміші. Чомусь від дешевших дитина отримувала алергічну реакцію, болів животик. Купуємо зараз НАН за порадою лікаря. А одна упаковка 900 г в аптеці коштує 93 гривні!

Ірина ШАХ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"