Передплата друкованого видання на 2021 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Чи облаштують у районі худобомогильники?

Це запитання стоїть руба вже не один рік. Гострого звучання воно набрало у 2008 році. Ще тоді була нагальна проблема виділення місця для вивезення та захоронення відходів від виробництва найбільшого в районі м'ясопереробного заводу ТзОВ «Ходорівський м’ясокомбінат», та й не лише для цього підприємства, а й для інших господарств, товаровиробників тваринної продукції і для потреб самих громад.

 

Ми ще тоді прогнозували, якщо проблему не почати вирішувати, то рано чи пізно вона вибухне з новою силою. Так і сталося.

 

Вдруге цю проблему порушили представники громади Жирівської сільської ради, депутати районної ради Андрій Чад та Андрій Лялька. Двічі (18 та 29 березня) «на гарячому» вони зупиняли в селах Жирова та Городище трактор, причеп якого був заповнений свиними рештками. На місце події викликали представників екології, сільських голів, директора м’ясокомбінату. За цим фактом справа передана в Державну екологічну інспекцію. Щоб ще раз вникнути у проблему, журналісти часопису зустрілися із учасниками цього конфлікту, який насправді є загально районною проблемою.

Як відзначив виконавчий директор «Ходорівського м’ясокомбінату» Дмитро Матвійко, підприємство має укладені договори на утилізацію своїх відходів із ДП «Жовківський завод по виробництву м’ясо-кісткового борошна». Хоча відходи виробництва м’ясокомбінат вивозить у Жовкву, проте визнає Д. Матвійко, були порушення і частково підприємство, в зв’язку із збільшенням обсягів виробництва, захоронювало відходи. За ці порушення підприємство сплатило штрафи.

- Це проблема не тільки нашого підприємства, а й району. Ми за створення облаштованого худобомогильника. Хто задавався запитанням, куди захоронюють мертву птицю, кроликів жителі сіл, куди дівають відходи інші господарства району? Ми ж неодноразово протягом кількох років зверталися із листами до керівництва району з проханням виділити місце під захоронення. Зі свого боку, пропонували облаштувати худобомогильник відповідно до норм. Але місцеві ради, до яких ми звертались, не давали свого погодження. Нанесені нами збитки компенсовано, - зазначив виконавчий директор «Ходорівського м’ясокомбінату».

Проблема захоронення, знешкодження біологічних відходів – проблема не лише одного підприємства чи району, а загалом держави, відзначають як контролюючі державні служби, так і керівництво району.

Владою не один рік велися спроби знайти ділянку для облаштування як регіонального сміттєзвалища, так і худобомогильника. Були пропозиції розмістити обидва об’єкти на території Жирівської сільської ради. Але досі не вдається переконати в цьому громаду.

Ще в 2007 році Жидачівська районна рада затвердила концепцію, що регламентує політику району в галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів, благоустрою, екологічної безпеки та стану здоров’я людей, яка діє до 2012 року. Власне в ній серед розроблених та затверджених заходів є й приведення до санітарних норм утримання та забезпечення обладнанням худобомогильників. Та коли справа доходить до практичного втілення - на перепоні стають непереборні фактори, і один з найбільших - відсутність коштів у місцевих радах. Бо саме на місцеві ради покладено обов’язок облаштування діючих худобомогильників. Хоча правила їх облаштування і утримання поширюється і на «суб'єктів господарювання всіх форм власності, що займаються утриманням, розведенням, обігом тварин та переробкою сировини тваринного походження».

Чи є в районі худобомогильники, чи відповідають вони нормам і які заходи вживаються щодо порушників цих норм, ми запитали в головного державного інспектора ветеринарної медицини району Василя Попадина.

- У районі нині нараховується 58 худобомогильників, з них 48 діючі. В зв’язку з врахуванням європейських вимог в Україні Державним комітетом ветеринарної медицини затверджено та зареєстровано в Міністерстві юстиції 29.01.2009 р. за №85/16101. «Правила облаштування і утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України». У них висуваються посилені вимоги до облаштування худобомогильників й використання тільки уже діючих й не створення нових. Служба протягом 2010 року провела 21 обстеження сільських та селищних рад з питань облаштування худобомогильників, накладено 18 адмінстягнень на сільських та селищних голів. Протягом І-кварталу цього року також проведено 7 обстежень і накладено одне адмінстягнення. Але оскільки кошти під цю програму в органах самоврядування не закладаються, то службою вимагається від сільських та селищних рад укладення угоди з найближчим утильзаводом на утилізацію загиблих тварин та птиці, при наявності таких випадків. Найближчими утильзаводами є ДП «Жовківський завод по виробництву м’ясо-кісткового борошна» у м. Жовкві, ДП Коломийський «Ветсанзавод» с. Годи-Добровітка Коломийського р-ну Івано-Франківської обл. та в м. Тернополі «Ветсанзавод».

Щодо ТзОВ «Ходорівський м’ясокомбінат», то відходи виробництва повинні вивозитись на утильзавод згідно з угодою. А за фактом вивозу відходів забою на піддністрянські землі, то службою розглянуто цей факт. На директора цього підприємства накладено адмінстягнення в розмірі 18 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян й видано припис головного держветінспектора району про заборону вивозу відходів на згадану територію.

Як розповів заступник голови Жидачівської РДА Володимир Пришляк, робочою групою при райдержадміністрації вивчався стан діючих худобомогильників. На розгляд дирекції м’ясокомбінату запропоновано два варіанти, які потребують узгодження на рівні місцевих громад.

Нині проводяться переговори про розміщення відходів м’ясокомбінату на території діючого худобомогильника в одній із сільських рад. Досягнуто попереднє погодження, і вже сьогодні дирекцією м’ясокомбінату проводиться облаштування території.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"