Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

До чого може призвести «ходорівський цугцванг»?

21 грудня мала відбутись «бюджетна» сесія Ходорівської ОТГ, де, окрім прийняття головного кошторису громади на 2022 рік, у порядку денному було ще 60 питань і більш ніж 500 проєктів рішень.

Поки що виглядає так, що Ходорівська громада – єдина на Львівщині, де бюджет на наступний рік не погоджений і не затверджений.

Ходорівська «опозиція», яку представляють у громаді три політичні сили - «УГП», «Батьківщина» і «Свобода», скориставшись наукою від Володимира Ревера, який ще минулого року пояснював недосвідченим політикам від Галицької партії, що вони не розуміють, як «воювати» з Коцовським, науку цього разу зрозуміли, і сьогодні ходорівчани, перефразовуючи «класика», мають, що мають.

Річ у тому, що відповідно до Закону “Про місцеве самоврядування в Україні” сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради, тобто не менше 14 депутатів…

У Ходорівській ОТГ після виборів політичні розклади виглядають таким чином, що три партії, які в опозиції, мають 13 «штиків». Не реєструючись на сесію, вони тим самим унеможливлюють початок роботи ради, з усіма витікаючими звідси наслідками.

Однією з цілей децентралізації і створення громад було наближення якісних послуг до людей. Люди сподівалися, що їм буде краще жити в громаді. Натомість українські реалії показали, що місцеві «політичні еліти» сприйняли створення громад як «заснування нових районів»... Навчені Жидачівською районною радою, де більшість ключових рішень приймалася підкилимними «договорняками» в кабінеті Коса, «биті і досвідчені» окремі депутати, які прийшли представляти громаду, мають «серйозний досвід»...

Вождизм таких «партайгеноссе» призводить до того, що більшість нормальних молодих депутатів, які перебувають у складі політичних сил і які прийшли справді зробити все, щоб простим людям жилося краще, просто залишаються «пасивними спостерігачами» за своїми амбітними «провідниками»...

Але повернемося до Ходорова. У зв’язку з відмовою у реєстрації для участі у засіданні сесії депутатів від Української Галицької партії, ВО “Свободи” та ВО “Батьківщини” VІІ сесія VIІІ скликання Ходорівської міської ради не відбулася. Бюджет підвис. Як відсутність бюджету вплине на життєдіяльність громади, які справжні причини демаршу депутатів, який вихід вони бачать? Про це ми спробували дізнатись у депутатів, представників влади, почути коментарі учасників, які вони активно продукують у соціальних мережах.

Офіційна позиція влади, керівників галузей Ходорівської громади оприлюднена на сайті міськради.

Іванна ГЛУШКО, начальник управління фінансів, зокрема, зазначає:

«Згідно із Бюджетним кодексом, у разі не затвердження міського бюджету щомісячні видатки не можуть перевищувати 1/12 обсягу бюджетних призначень, визначених рішенням про бюджет на 2021 рік. Кошти можуть спрямовуватися лише на поточні видатки, тобто видатки споживання на рівні минулого року. Наслідком невчасного прийняття бюджету зарплата вихователя дитячого садочка за 13-м тарифним розрядом, наприклад, буде нарахована в розмірі 8100 гривень, а при затвердженому бюджеті 8776 гривень. За що покарали вихователя дитячого садочка на 676 грн в місяць? З аналогічних причин недоотримають працівники музичної школи, бібліотекарі, педагогічні працівники загальноосвітніх закладів.

Значне здорожчання енергоносіїв у 2022 році призведе до того, що коштів в розмірі 1/12 призначень минулого року не вистачить для оплати за енергоносії, що створить заборгованість перед постачальниками та своїм наслідком буде мати нарахування величезних штрафних санкцій зі сторони «Львівгазу» та «Обленерго», судових позовів та відповідно спричинення значних збитків міському бюджету. Не будуть подані на конкурс 14 проєктів місцевого розвитку по обласній програмі (мікропроєкти) через незабезпечення обов’язкової умови співфінансування зі сторони міської ради.

З метою дотримання принципу публічності та прозорості у бюджетному процесі, проєкт бюджету Ходорівської міської ради у місячний термін перед його винесенням на сесію для затвердження оприлюднено на офіційному сайті Ходорівської міської ради. Перед складанням проєкту бюджету проведено робочі наради з головними розпорядниками, розпорядниками нижчого рівня, одержувачами бюджетних коштів, які є основними учасниками бюджетного процесу, та старостами всіх старостатів, що представляють інтереси жителів громади, пропозиції та зауваження яких враховано при формуванні проєкту бюджету.

Проєкт бюджету схвалено виконавчим комітетом Ходорівської міської ради й перед його затвердженням сесією винесено на розгляд і обговорення депутатів міської ради та на розгляд постійно діючої депутатської комісії з питань бюджету та фінансової й інвестиційної політики».

Наталія КАЛИНЕЦЬ, керівник відділу освіти, молоді та спорту:

«Якщо бюджет на 2022 рік не буде прийнято до 25 грудня 2021 року, не буде можливості фінансувати в повному обсязі заклади загальної середньої освіти, заклади дошкільної освіти, позашкільної освіти, дитячо-юнацьку спортивну школу. Адже суттєво зросла мінімальна заробітна плата (з 6000 до 6500 грн), ціна на електроенергію в 2021 р. була 3,80 грн/кВт, а в 2022 р. становитиме 6,50 грн/кВт, газопостачання та доставка газу в 2021 р. – 9,24 грн/куб.м, а в 2022 р. – 20,74 грн/куб.м.

Не буде здійснюватися довіз учнів до навчальних закладів, оскільки на 2022 рік не затверджені кошти на дизельне паливо для шкільних автобусів. Не затверджена «Програма харчування учнів пільгових категорій загальноосвітніх навчальних закладів Ходорівської міської ради на 2022 рік», тому діти-сироти, діти-інваліди та малозабезпечені не зможуть харчуватися за кошти місцевого бюджету, а тільки за власний рахунок.

Винесене питання на сесію Ходорівської міської ради про зміни найменування закладів освіти та затвердження статутів в новій редакції не було прийнято, тому керівники навчальних закладів середньої освіти не зможуть в січні подати заявки на атестати про закінчення середньої освіти. Тобто у випадку не затвердженого бюджету Ходорівської міської ради на 2022 рік робота закладів освіти буде паралізована...».

Назар БАТОРИК, головний лікар Ходорівської міської лікарні вважає, що ситуація призведе до соціальної незахищеності працівників комунального підприємства, поставить під загрозу життя та здоров’я пацієнтів:

«КНП «Ходорівська міська лікарня» не отримає дофінансування з місцевого бюджету на такі статті видатків: заробітна плата та нарахування на неї; закупівля медикаментів, засобів індивідуального захисту, продуктів харчування; комунальні послуги, в тому числі оплата за послуги теплопостачання, водопостачання, електроенергію та використаний природний газ; проведення поточних ремонтів; забезпечення ендокринологічних, психоневрологічних хворих та хворих на хворобу Паркінсона, пільгових категорій населення (дітей-інвалідів, ветеранів війни, учасників АТО) медикаментами».

Керівник відділу з питань соціального захисту населення Мирослава ДИТИНЯК інформує, що соціальні виплати, які фінансуються з місцевого бюджету, в 2022 році виплачуватимуться із затримкою, зокрема: допомога громадянам, які надають послуги на непрофесійній основі; відшкодування перевізникам за перевезення пільгових категорій громадян на автомобільному та залізничному транспорті, виплата матеріальної допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранам УПА; співфінансування комплексної програми соціальної підтримки у Львівській області учасників АТО (ООС) та їхніх родин, бійців-добровольців АТО, а також родин Героїв Небесної Сотні на придбання житла.

Для в.о. директора комунальної установи «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» Христини КЛАПКО прийняті рішення сесії були дуже важливі, адже вони стосуються діяльності територіального центру, який перебуває в стані реорганізації шляхом перетворення в комунальну установу “Центр надання соціальних послуг”. «У зв’язку з цим залишилися невирішеними нагальні питання: про внесення змін до структури і загальної (штатної) чисельності працівників комунальної установи “Центр надання соціальних послуг” та про затвердження передавального акту; про погодження положень про структурні підрозділи комунальної установи “Центр надання соціальних послуг” (про відділення соціальної допомоги вдома, про відділення соціального супроводу сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах вдома, про службу “Соціальне таксі”).

У результаті цього працівники залишаються без заробітних плат; затримується подача пакета документів у Міністерство cоціальної політики України для отримання автомобіля для перевезення осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, не запрацює відділення соціального супроводу сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах вдома.

У свою чергу на сайті УГП свій демарш депутати пояснили: «Ми, 13 депутатів (УГП, «Свобода», «Батьківщина»), що представляють половину складу депутатського корпусу, відмовились брати участь у засіданні, в якому не враховано жодних наших вимог, які ми направили напередодні в апарат ради.

Для врахування наших вимог достатньо мінімального бажання піти на зустріч та дві години часу, щоб внести зміни до проєкту бюджету. Нас звинуватили в шантажі і цілеспрямованому зриві бюджету.

Але насправді все інакше, голова категорично відмовився брати до уваги будь-які наші пропозиції:

- у нас була пропозиція обговорення бюджету ще до сесії - не реалізовано;

- ми подавали проєкт рішення по лісових господарствах - не реалізовано;

- ми подавали 29 пропозицій до бюджету - не враховано жодної;

- ми наполягали на громадському обговоренні бюджету - не було;

- ми подали вимогу від половини корпусу - не враховано жодної;

- ми намагались впровадити аудит землі - не впроваджено.

Основною нашою вимогою є зменшення видатків на премії “за особливі досягнення” і спрямування їх на соціальну сферу, спорт, національно-патріотичне виховання, ОСББ, надбавку за престижність працівникам дошкільної освіти, допомогу дітям-сиротам, допомогу дітям із рідкісними захворюваннями.

Наголошуємо, що для прийняття бюджету ще є час, і навіть якщо він буде прийнятий невчасно, законом передбачено обов’язкові фінансування заробітних плат працівників бюджетних установ, оплату комунальних послуг в установах, всіх захищених статей».

Натомість секретар ОТГ Марія ГАВІНСЬКА прокоментувала ці вимоги:

«Всі 100% депутатів були присутні на засіданні бюджетної комісії, де заслухали детальну інформацію про бюджет 2022 р. (з презентацією в електронному вигляді та в порівняльному варіанті з діаграмами, таблицями на проєкторі в глядацькому залі Палацу культури). У них було достатньо часу для подання пропозицій та бюджетних запитів. Щодо проєкту рішення по лісових господарствах, то вони тричі змінювали проєкт рішення, бо приводили його до вимог чинного законодавства згідно з висновком юридичного відділу. Проєкт рішення був неграмотний і не відповідав чинному законодавству.

Тепер щодо пропозицій «опозиції»: вони частково в бюджеті враховані, але депутати їх принципово не хочуть бачити! Частина вимог вже є в бюджеті, частину вимог голова міської ради запропонував розглядати протягом року привнесенні змін до бюджету. Це нормальна практика! Про бюджет треба думати нелише при його затвердженні, але й весь рік для його виконання чи навіть перевиконання.

Щодо громадського обговорення бюджету. Я вважаю, що процес формування бюджету, представлення та обговорення було відкритим для широкого загалу (перед бюджетом проводилися консультації та засідання зі всіма керівниками структурних підрозділів, комунальних підприємств за участі всіх старост старостинських округів та профільних заступників міського голови, засідання бюджетної комісії було відкритим, оголошення про час та дату його проведення було оприлюднено за 10 днів до розгляду. Умови для забезпечення присутності великої кількості людей міською радою передбачено завчасно, тому засідання бюджетної комісії відкрито і гласно проводилося у глядацькому залі Палацу культури на 450 місць! Всі мали можливість бути присутніми та висловити свою думку!

Тепер про аудит землі. «Положення про надання земельних ділянок» п. Гапонюк на засіданні профільної земельної комісії назвав «сирим» і запропонував не розглядати на сесії ... Які питання і про що?».

Три партії висунули і вимоги до голови громади. Зокрема вони пропонують:

1. Скоротити видатки на оплату праці за статтею «Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності міської ради» на 2 млн 300 тисяч гривень.

2. Збільшити на 300 тисяч гривень фінансування Програми «Фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Ходорівська міська лікарня» у зв’язку зі зверненням благодійного фонду «Крила надії».

3. Передбачити 300 тисяч гривень на фінансування Програми «Національно-патріотичного виховання дітей та молоді», для використання коштів на навчання населення координації дій, захисту і протидії у зв’язку з несприятливою ситуацією в умовах російської агресії.

4. Передбачити 500 тисяч гривень на забезпечення 10% надбавки за престижність працівникам дошкільної освіти.

5. Збільшити на 50 тисяч гривень фінансування програми «Надання одноразової допомоги дітям-сиротам i дітям, позбавленим батьківського піклування, яким виповнилося 18 років».

6. Збільшити на 300 тисяч гривень фінансування «Екологічної програми Ходорівської громади на 2021-2025 роки».

7. Збільшити на 300 тисяч гривень фінансування Програми «Підтримки сприяння розвитку діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, які були списані з балансу комунального підприємства на території Ходорівської громади».

8. Збільшити на 250 тисяч гривень фінансування Програми «Розвитку фізичної культури і спорту на 2021-2023 роки у Ходорівській територіальній громаді» з наступним рівномірним розподілом коштів для футбольних команд, які будуть брати участь у чемпіонаті Ходорівщини 2022 poку.

Ми спробували зв’язатися телефоном з представниками всіх політичних сил, які підписалися під цими вимогами, щоб дізнатися: буде бюджет прийнятий чи не буде, на яких умовах і хто з ким має домовлятися. Змогли це зробити з Юрієм Юревичем, Володимиром Ревером та Юрієм Івашківим.

Ю. ЮРЕВИЧ: «Ми прекрасно розуміємо, що бюджет має бути прийнятий в цьому році. Все, що ми хочемо від влади – щоб нас почули. Так, може, це й не правильно, але влада взагалі не хоче з нами говорити. Я йшов у депутати, бо обіцяв людям, що працюватиму для людей. І прошу вас: не робіть з нас ворогів для бюджетників».

В. РЕВЕР: «Маю надію, що здоровий глузд переможе, і бюджет до кінця року буде прийнятий».

Ю. ІВАШКІВ: «Якщо не буде виконано мінімум 70 відсотків наших вимог, «Свобода» за бюджет голосувати не буде».

В той же час на аналогічне запитання міський голова Ходорівської ОТГ Олег КОЦОВСЬКИЙ сказав наступне:

«На четвер запланована зустріч керівників фракцій. На п’ятницю плануємо позачергову сесію. Бюджет сформований. Якісь зміни можна буде вносити при його перегляді в кінці січня наступного року, коли будуть цифри перехідних коштів, щоб ми розуміли, на чому стоїмо. Ці кошти будуть розподілені на нагальні потреби громади. Якщо серед пропозицій депутатів трьох партій будуть такі – розглянемо...».

І на кінець про цугцванг. При взаємному цугцвангу немає корисних або нейтральних ходів, і пересування будь-якої фігури веде до погіршення оцінки власної позиції — до погіршення результату.

Нерідко зустрічається уявний цугцванг, тобто позиція, результат якої не змінюється при уявному переході ходу до супротивника, але суб’єктивно відчувається відсутність корисних ходів...

Впевнений, у Ходорові вміють грати в шахи...

Андрій ДАНИЛЕЦЬ.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин