Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Чому болить голова у фермера?.. ПРОДОВЖЕННЯ

У продовженні розмови з агровиробниками, яку ми започаткували минулого номера, поговоримо про оплату за паї, продаж землі та про те чого аграрії чекають від держави, врешті, чекають, а чи сподіваються лише на себе.

Якщо говорити, відбиваючись від закону, то згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Розмір орендної плати визначається за домовленістю між сторонами, але не може бути меншим від розміру, встановленого чинним законодавством. Податківці ж вважають, що мінімальний розмір орендної плати при оренді земельних паїв слід визначати, спираючись на вимоги ст. 1 Указу No 92/2002. А в ній зазначено, що плата (річна) за оренду земельних ділянок сільгосппризначення, земельних паїв установлюється на рівні не менше 3 % вартості такого паю (треба розуміти - проіндексованої нормативної грошової оцінки). А що насправді?

Як правило, реалії показують, щороку, коли мова заходить про оплату за паї, орендарі в першу чергу дивляться, що дають людям великі агрохолдинги, інші фермери. Тут зрозуміло: даєш менше - можуть почати думати перейти до іншого, а тим більше, коли на кону стоїть питання про продаж землі.

Нині люди більше звертають увагу на те, як фермер говорить, спілкується із власником паю, ніж на його обсяг.

Богдан ДЕНЬКОВИЧ, керівник ФГ «Пчани-Денькович»:

– Цього року ми платили рівно 4 тис грн за пай. Сумарно я виплатив два мільйони гривень. 70% беруть грошима, 30% – зерном. Це свідчить про те, що нині в селі нема кого тим зерном годувати.

Роман ІВАНКІВ, ФГ «Ален»:

– По цифрах не можу сказати, але пайовий фонд порядку 70 гектарів. Орієнтовно ми всі платимо приблизно однаково. Нікуди не дінешся.

ПРОДАЖ ЗЕМЛІ

Якщо говорити про продаж землі, то перші місяці, відколи запрацював закон, показали, що великого ажіотажу немає.

Богдан ДЕНЬКОВИЧ:

– По закону ніби пише зрозуміло. Закон написаний, але методики немає, процедура не відпрацьована. Нотаріусу треба заплатити 10 тис грн за переоформлення землі, а людина має ріллю і сінокіс. Ви уявляєте, яка сума грошей піде нотаріусу!?

Наприклад, в мене людина має 2 гектари: 1,20 га ріллі і 0,80 га сінокосу. За одну земельну ділянку державний акт переписують за 10 000 грн. Хто то має платити? Та людина-пенсіонер не заплатить. Плюс 18% прибутковий і військовий збір треба заплатити. Тому масовості такої, як казали, що буде ажіотаж з початком продажу, – не бачу.

Тепер про великі холдинги. Вони гроші мають, от, наприклад, на нашу територію «зайшов» Ходорівській м’ясокомбінат. Чи є математика їхати з Ліщина, гнати трактор у Старі Пчани на 20 га. Я вважаю, що нема. Аукціон 20 га – 240 тис. Ті аукціони – це для знищення такого фермера, як я.

Микола БОГІВ, ФГ «Бережниця»:

– Хто має документи, то в договорі вказано, що першим покупцем є орендар, ми маємо бути захищені державою, законом. Площа має, наприклад, до 100 га, як можна земельну ділянку на 2 га продати? То почнеться хаос.

Богдан ДЕНЬКОВИЧ:

– Я думаю, що люди бачать, як хто ставиться до землі. Я, наприклад, за цей рік вже вивіз 1,5 тис тонн вапняку, зараз вивожу в поля до 10–12 тис тонн гною. Думаю, що громадянин, який живе і має в мене орендну плату, розуміє, як і за рахунок чого воно родить.

Якщо говорити конкретно, то тільки двоє людей до мене звернулися щодо продажу паю. Якщо село отримало 2 млн з паю за оренду плюс заплачений прибутковий і військовий – то порядку під 400 тис, то хто буде продавати.

Микола ХОМИН заступник голови міської ради м. Жидачева:

– Ви переписуєте на фермерське чи на як на фізичну особу?

Богдан ДЕНЬКОВИЧ:

– На юридичну особу ще немає права, на фізичну особу – до 100 га до 24 грудня.

Микола ХОМИН:

– Не простіше написати заповіт, і не треба платити нотаріусам 20 тисяч?

Богдан ДЕНЬКОВИЧ:

– Кажуть, що краще переписати. Влада у цьому питанні має повернутися до людей лицем. Чи не є спільною для людей і фермерів темою звертатися до держави, щоб оті послуги нотаріальні і юридичні зменшити значно в ціні.

Микола ХОМИН:

– Я хочу сказати, що в якійсь частині вже пішли переоформлення. Паї отримали бабці, дідусі, батьки, вони вже повмирали, паї переоформили діти, що живуть в містах, приїжджають за грошима, їм потрібні гроші, а не зерно. Треба думати, що коли буде ринок землі, щоб її не скупили ті холдинги, а захистити, щоб можна було місцевим фермерам працювати.

Богдан ДЕНЬКОВИЧ:

– Це говорити добре. Від аукціонів можна було захиститися? І всі розуміли, що маленький фермер ніколи не зрівняється фінансово з ресурсами великих холдингів. В один рік я заплатив 970 тис за два аукціони. І не було видно, хто йде з тобою в спір. Не видно було, хто з тобою конкурує. Назвав більшу ціну – і все.

Микола БОГІВ:

– Ми всі погоріли на аукціонах.

На що сподіваються аграрії і яким буде рік наступний?

Богдан ДЕНЬКОВИЧ:

– Сподіватися треба на Господа Бога в першу чергу і на свої сили. Ми урожай зібрали, але ще до нового року, десь до 10–15 грудня є робота, треба розкинути органіку, приорати. В нас вихідних не буде. Є понад 1000 голів худоби, на весну вже закуплено добрива.

Микола БОГІВ:

– Я думаю, нічого не зміниться, десь воно буде на рівні цього року.

Роман ІВАНКІВ:

– Я вважаю, що великий вплив мають погодні умови. Якщо буде такий рік, як цей, і будуть регулярно опади, то погода буде сприяти жнивам, буде непоганий урожай. Щоб повені не було. Багато залежатиме від цін на мінеральні добрива і засоби захисту.

ПОЛІТИКА І СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Чи хвилює аграріїв політична ситуація в державі?

Євстахій Прокопович ІВАНІЦЬКИЙ:

– Залежить, яке телебачення дивитися, я дивлюся трохи українські, трохи російські канали. Дивишся московський канал – Зеленського критикують,дивишся Прямий канал – Зеленського критикують.

Богдан ДЕНЬКОВИЧ:

– Ми не маємо часу дивитися канали. Новинами цікавимося. Треба закінчити війну, щоб була стабільність. Просити в Бога здоров’я – і все буде добре. Листопад, подивіться яка погода, грудень теж буде теплий, кажуть. Переживемо то все. Путін не вічний.

Сталін теж був не вічний. Ніхто з собою нічого не забере. Все буде добре.

Микола БОГІВ:

– Канали – то таке, ми дивимося, щоби канави між полями були чисті, щоб корови мали з чого напитися. Політична ситуація в державі дійсно складна, на сході пахне війною. Ніхто сюди не приходить, немає інвесторів, всі бояться.

Роман ІВАНКІВ:

– Скільки різних влад було і скільки ще буде, люди при всіх владах хочуть їсти. Сільське господарство повинно працювати і вирощувати навіть при тій ситуації, яка зараз є.

Нині потрібно навпаки ще більше підтримувати фермера чи сільгоспвиробника.

Людмила ОЖІБКО:

– Треба, щоб політики зрозуміли, що і ми, і влада працюємо на користь людей. Щоб влада не створювала умови, коли людям нічого не лишається, як продавати свої клаптики землі. Щоб влада дала можливість фермерам вкоренитися, пустити паростки на тій нашій землі, а ми урожаєм поділимося. Бо не встигли ми посіяти, як нам вже приходить платити...

Хай повернуть наше населення з-за кордону. В нас нема спеціалістів, в нас «онлайн-школа», в нас на права здають «по онлайну, а потім «по онлайну» і їздять. Нас хвилює все, що робиться у нас в державі, бо ми такі ж громадяни, як і всі люди, тільки трохи більше працюємо на землі...

Андрій ДАНИЛЕЦЬ

P. S. Наша перша зустріч з агровиробниками показала, що існує брак у спілкуванні, а звідси і багато непорозумінь. Ми готові заповнити цю прогалину. Сподіваємося, що наші спілкування продовжаться.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин