Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Про воду в Ходорові, і не тільки…

Як ми й обіцяли, «Новий час» спробував розібратися у питаннях цін на воду і водовідведення у Ходорові.  За ходорівською традицією (а ходорівські традиції, без перебільшення, заслуговують на велику повагу), щоб щось зрозуміти – треба розібратися, про що насправді йдеться і хто з того матиме як мінімум «дивіденди». Бо, на перший погляд, окремі представники «кружків за інтересами», яких ми досить добре знаємо, не стільки переживають за ціну, яку люди платитимуть, як хочуть показати, як вони «вболівають» за людей…

Отож, з 1 жовтня у Ходорівській громаді   зросли ціни на воду для  населення: водопостачання 25 грн та водовідведення 16 грн.  Для бюджетних та інших споживачів: водопостачання  46,86 грн та водовідведення 37,54 грн.

Чому ростуть ціни і чи цьому можна зарадити? Саме таке запитання ми задали у минулому номері і, врешті, вирішили розпочати про це розмову з чоловіком, який у Ходорівській громаді саме «відає» справами води – керівником КП «Ходорівводоканал» Володимиром Пришляком. 

Готуючись до цієї розмови, в нагоді став матеріал Ростислава Гапонюка: «Аналіз діяльності ДП «Ходорівводоканал»… Саме використовуючи ці напрацювання, я й відбивався, задаючи запитання пану Пришляку:

- Отож, п. Володимире, розпочнемо з аналізу діяльності, чи  все-таки з початку: коли і ким був побудований ходорівський водогін?

- Як не дивно, мене рідко хто про це питає. А між іншим, водогін і каналізація у Ходорові почали будуватися у 1897 році австрійцями. Труби чавунні, «вічні»… (п. Володимир дістає із шухляди кусок труби діаметром більше 20 сантиметрів  і показує, як  у цих «вічних» трубах попротиралися діри). І так виглядає весь водогін, і це не вина Пришляка чи Коцовського…

Коли до мене звернулися депутати міськради, я надав інформацію щодо діяльності нашого не «ДП», а комунального підприємства: люди, на перший погляд виглядало, хочуть розібратися і допомогти спільно вирішити надзвичайно складну у Ходорові проблему води. Я так думав…

Проте, коли я побачив цей допис, який є у вас, зрозумів, що інформація бралася з іншою метою: пропіаритися на існуючих проблемах КП «Ходорівводоканал»…

- Добре, що не так у тому, що підготував п. Гапонюк?

- Розпочнемо з початку. Образливо і неправдиво звучить  твердження п. Гапонюка, що, крім закупівлі лічильників води, міською владою для КП «Ходорівводоканал» більше нічого зроблено не було. Я прийшов на посаду у 2015 році. Ситуація була, м’яко кажучи, невесела. За період 2015 - 2021 рр. КП «Ходорівводоканал» тільки по обладнанню за кошти міської ради закупив: 

- 2 насоси першого підйому;

- шафи управління НФС (насосно-фільтрувальної станції), КНС (каналізаційної насосної станції), очисних споруд.  Було створено диспетчерський пункт.

Крім цього:

проведено ремонт водопроводів Ходорівської лікарні, водопроводів сіл Грусятич, Бортник, Піддністрян, Вербиці, Дев'ятник, проведено порядку 10 кілометрів нового водогону, 4,5 кілометра каналізації.

виготовлено проєкт заміни труб водогону м. Ходорів;

- виготовлено проєкт каналізування «Зарудки»;

- проведено роботи по будівництву водогону із села Садки, а саме: збудовано три свердловини у с. Садки, проведено лінію електропередач, збудовано 3000 м водогону;

- виготовлено проєкт будівництва водогону з потужною станцією доочистки води.

Це що – майже нічого не зробили?.. Тим, хто «будує і каналізує» у Фейсбуці, це може й справді нічого, а хто розуміється на будівництві – той оцінить…

- Але в цьому аналізі є посилання на перевірки?

- У червні-серпні 2019 року у КП «Ходорівводоканал» був проведений аудит Державною аудиторською службою України Західним офісом Держаудитслужби, де висновки щодо втрат води є іншими, ніж ті, які  оприлюднив п. Ростислав. Можу погодитися із  Ростиславом Гапонюком у питаннях  «Динаміки кількості абонентів та споживання ними води». Із збільшенням абонентів КП «Ходорівводоканал» зменшується середнє річне споживання одним абонентом.

Для проведення чіткого аналізу втрат води комунальним підприємством «Ходорівводоканал» Ходорівської міської ради найближчим часом планується детальне вивірення споживання води населенням відповідно до засобів обліку води, повірка відповідних засобів обліку води, звіряння кількості зареєстрованих осіб та фактично проживаючих для тих категорій споживачів, нарахування для яких послуг із централізованого водопостачання та централізованого водовідведення проводиться за нормативами.

У «Динаміці показників подачі очищеної води в місто та втрати води» чітко визначено зменшення відсоткового значення втрат до поданої води за останні десять років.

Незрозумілою є нічим не підтверджена думка п. Ростислава Гапонюка про значно більше використання води на технологічні потреби НФС та електричний обігрів самої станції, нібито у зв'язку із чим збільшуються енергозатрати на очистку і подачу води.

Ростислав Гапонюк звинувачує КП «Ходорівводоканал» у розрахунку замалого тарифу по водовідведенню через вдвічі більшу завантаженість очисних споруд після завершення робіт по проєкту «Реконструкція каналізації по вул. Шевченка та вул. Рильського в м. Ходорові», оскільки в новий тариф закладено об'єм очистки на рівні 2020 року.

Відповідно до чинного законодавства України у розрахунки нових тарифів закладаються фактичні дані попередніх років, з можливістю подальшого коригування відповідних тарифів із зміною деяких їх складових.

Знову ж таки, незрозумілою є нічим не підтверджена думка п. Ростислава Гапонюка щодо скидання більшої половини всіх міських стоків відкритими каналізаційними колекторами у річку Луг, так як ми регулярно проходимо перевірки Державної екологічної інспекції у Львівській області.

- Давайте поговоримо про паливо. Де Ви його діваєте?

- Порівнювання використання палива КП «Ходорівводоканал» та КП «Ходорівське УКГ» взагалі недоречне, оскільки специфіка роботи обох підприємств є зовсім різною. Чіткіше було б визначення потреби залучення техніки до окремих видів ремонтних робіт, які проводить КП «Ходорівводоканал», та розрахунок використання палива для виконання цих робіт. У «Порівняльній динаміці використання пального КП "Ходорівводоканал" та КП «Ходорівське УКГ» чітко визначено зменшення використання палива, відповідно до 2016 року практично удвічі.

- То чого Ви не закупляли паливо через систему «Прозорро»?

- Комунальне підприємство «Ходорівводоканал» відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» належить до юридичних осіб, які здійснюють діяльність в одній або декількох окремих сферах господарювання. Відповідно, на підприємстві діють договори, укладені до 19.04.2020 року, тобто до внесення змін до ЗУ «Про публічні закупівлі», згідно з якими інформація про всі укладені договори розміщується на публічних торгових майданчиках ProZZorо. Та, щоб зрозуміти відповідні положення ЗУ «Про публічні закупівлі», потрібно бути на  майданчиках ProZZoro та оприлюднення інформації про укладені договори без використання електронної системи закупівель, відмінностях між цими поняттями, а також відмінностями між суб'єктами публічних закупівель, таких як державні органи та юридичні особи, які здійснюють діяльність в одній або декількох окремих сферах господарювання.

Незрозумілі припущення п. Гапонюка  щодо укладення 08.04.2020 року чотирьох договорів вартістю 999,000 тис грн кожний під однією назвою “Товар із відсутністю переліку товару, що купується за ці гроші”. Наголошуємо, КП «Ходорівводоканал» не здійснювало чотири закупівлі, як пише п. Ростислав Гапонюк, а уклало чотири довготривалих договори на постачання товару та оприлюднило інформацію про укладені договори без використання електронної системи закупівель.

Якщо б п. Ростислав Гапонюк був обізнаний у процедурі здійснення публічних закупівель та оприлюднення інформації про укладені договори без використання електронної системи закупівель на публічних майданчиках ProZorro, вони б мали, при дослідженні оприлюдненої інформації про укладення 08.04.2020 року чотирьох договорів вартістю 999,000 тис грн кожний під одною назвою “Товар”, помітити визначення у кожному договорі кодів ДК 021:2015, що є обов'язковою умовою, відповідно до ЗУ «Про публічні закупівлі», а саме:

- ДК 021:2015: 42120000-6 - Насоси та компресори;

- ДК 021:2015: 42130000-9 - Арматура трубопровідна: крани, вентилі, клапани та подібні пристрої;

- ДК 021:2015:31730000-2 - Електротехнічне обладнання;

- ДК 021:2015: 38420000-5 - Прилади для вимірювання витрати, рівня та тиску рідин і газів,  що означає, що КП «Ходорівводоканал» має можливість закуповувати по даних договорах товари, тільки відповідно переліків вищенаведених кодів.

При дослідженні оприлюдненої інформації про укладені вищенаведені договори неможливо не помітити, що термін дії відповідних договорів є з 08.04.2020 року до 31.12.2021 року з можливою їх пролонгацією (автоматичним продовженням терміну дії). Специфікації (замовлення) до цих договорів підписуються протягом всього терміну дії відповідних договорів. Загальна сума відповідних специфікацій, в кінцевому, може бути значно меншою від порогової, відповідно до ЗУ «Про публічні закупівлі», загальної суми Договору.

 Щодо укладеного договору на виконання робіт по об'єкту "Реконструкція каналізації по вул. Шевченка та вул. Рильського в м. Ходорові Львівської області (коригування)" на суму 1012,932 тис грн із ПП «Акватермсервіс», розтовкмачу наступне: роботи по об'єкту "Реконструкція каналізації по вул. Шевченка та вул.. Рильського в м. Ходорові (коригування)", на які виділялися кошти із державного бюджету та бюджету Ходорівської міської ради, були призупинені через виявлення пливунів на відрізку вул. Б. Хмельницького - С. Калинця.

 У травні-листопаді 2018 року було проведено коригування проєктно-кошторисної документації по об'єкту "Реконструкція каналізації по вул. Шевченка та вул. Рильського в м. Ходорові Львівської області (коригування)". Підрядною організацією, яка виконувала роботи по даному об'єкту, було відмовлено у наступному завершені робіт через загрозу завалення дорожнього покриття та небезпеку для навколишніх будівель. Інші будівельні організації при обстежені об'єкту та проєктно-кошторисної документації по об'єкту "Реконструкція каналізації по вул. Шевченка та ваул. Рильського в м. Ходорові Львівської області (коригування)" відмовлялися від проведення відповідних робіт.  Для завершення робіт по об'єкту було прийнято рішення укласти договір із ПП «Акватермсервіс».

ПП «Акватермсервіс» отримано дозвіл на проведення будівельних робіт від Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області. У грудні 2018 року ПП «Акватермсервіс» було прокладено трубопровід по вул. Б. Хмельницького методом горизонтального буріння (чи не вперше в області). Усі роботи виконувалися із залученням спеціалізованої техніки та відповідно потребували великих затрат. Вартість Договору не перевищувала затверджену кошторисну вартість відповідних робіт на відрізку вул. Б.Хмельницького-Калинця. Здійснювався технічний та авторський нагляд за проведеними роботами відповідно до укладених договорів.

Якщо вже бути відвертим, у мене до п. Гапонюка є теж запитання щодо того, як він виконував свої функціональні обов’язки, будучи секретарем міської ради, і яку позицію він зайняв тепер. Адже рішення «Про дозвіл на виготовлення проєктно-кошторисної документації «Реконструкція системи водопостачання міста Ходорова, перша черга (с. Садки - НФС) було прийнято XXIII сесією VI скликання Ходорівської міської ради 9 жовтня 2013 року. Мабуть, ще у далекому 2013 році п. Ростислав Гапонюк сам голосував за відповідне рішення, особливо після того, як на початку цього ж року була створена за його участю депутатська комісія і сформований плачевний звіт по діяльності тоді ще ДП «Водоканалу».

- Добре, давайте залишимо Гапонюка і поговоримо про перспективи. Чи читали Ви пропозиції від пана Володимира Ревера щодо «Програми реконструкції та модернізації «Ходорівводоканалу»?

- Програма модернізації КП  «Ходорівводоканалу»  у нас є, погоджена з експертами та фахівцями. Погоджуюся з п. Ревером, що треба залучати кошти з різних джерел, бо ця Програма потребує десятки мільйонів коштів. Але є реалії: останній раз тарифи на воду і водовідведення затверджувалися у Ходорові в 2013 році. Які тоді були ціни на електроенергію, які були зарплати, врешті згадайте, скільки коштував хліб. Сьогодні, як би цього не хотілося, ми змушені піднімати ціни на воду, в іншому випадку не «Водоканал» треба розганяти, як вони кажуть, а настане питання подачі води на місто. Комусь і в каналізації треба копирсатися, а не лише у Фейсбуці через «Вовчика ходорівського» бруд лити…

P.S.

Ми продовжимо тему води і цін на воду у Ходорові. Зрозуміло, це непросте і болюче питання. У кожної сторони своя правда і свій інтерес. Якщо  для людей головне – якість і ціна, то влада ламає голову, як латати діри у прямому і переносному значенні.

Опозиція до влади (на те вона й опозиція, бо сама хоче стати владою) старається показати бездіяльність або погану роботу влади. 

У всьому цьому має переважати здоровий глузд. Люди мають «закрити» краники поза лічильником, влада має не просто розповісти, що зробила, а дати чітку картину, коли буде краще, а «опозиція» на те і опозиція, щоб колись прийти до влади і почати виправдовуватися перед людьми. Бо якщо говорити відверто, з водою треба робити так тепер із дрогою на Стрий, якісно й на довгі роки. І на це все має бути фінансування з боку держави. Бо ні Пришляк, ні Гапонюк не зможе щось кардинально змінити, коли «протікає система»… Принаймні моя така думка.

Розмовляв Андрій ДАНИЛЕЦЬ.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин