Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Чому польські інформаційні видання назвали мера Ходорова «ксенофобом»?

«Увага – ксенофоб», «Олег Коцовський – ворог біло-червоних», «Тріумф ксенофобів у Ходорові» - такими заголовками «засвітилися» польські інформаційні місцеві сайти після того, як ксьондз костелу у Ходорові Андрій Мігулка надав їм відео з виконкому Ходорівської міської ради та прокоментував відмову в наданні костелу коштів.

Коментуючи слова мера, ксьондз п. Мігулка добавив «масла у вогонь»: «Місто Ходорів може похвалитися відзначенням ювілеїв та державних свят, серед яких: 112-та річниця народження Степана Бандери, 101-ша річниця народження Ярослава Стецько, фестивалів УПА…»

Якби це стосувалося наших місцевих справ і храмів, напевно, ніхто б не звернув уваги на рішення виконкому. Більше того, ті, хто знайомий із «характером» голови Олега Коцовського, теж, можливо, «проковтнули» б його позицію з цього питання. Але нашим друзям і сусідам полякам цю подію «припіднесли» мало як не міжнаціональний та міжрелігійний конфлікт. То що ж такого сталося, що міська рада Ходорова мусіла давати «коментарі»?

7 травня відбулося засідання виконкому Ходорівської міської ради. Серед питань, які розглядалися, – надання матеріальної допомоги храмам Ходорівської громади. Коли мова зайшла про надання 50 тисяч грн костелу в Ходорові, присутній на виконкомі Олег Коцовський висловив особисту думку (голова перебував у той час у відпустці) з цього приводу: «…це не українська церква. На жаль, вона вся у біло-червоних прапорах. Це повинна бути українська римо-католицька церква. А у нас польська церква…»

Що мав на увазі п. Коцовський? Про це ми й запитали його безпосередньо, коли це вже сталося:

«Моя позиція, а також виступи членів виконкому були свідомо сфальсифіковані, і це безпідставно спровокувало інформаційний привід як у соціальних місцевих мережах, так і в інформаційному просторі сусідньої дружньої нам Польщі. Ходорівська міська рада толерує у своїй діяльності принципи демократизму, поваги до представників усіх національностей і релігійних конфесій. За всі роки існування міської ради і громади не було жодного конфлікту на цьому ґрунті, що лише підтверджує наші слова.

На території громади живуть у мирі й злагоді представники різних конфесій, більше того, вони спільно проводять молебні, разом святкують свята як римо-католицької, так і греко-католицької церкви, а місцева влада лише сприяє цьому, не втручаючись у релігійні справи. Ходорівська міська рада - чи не єдиний орган місцевого самоврядування впродовж багатьох років, навпаки, підтримує релігійні громади, які діють на території ОТГ. Підкреслюємо: незважаючи на конфесії чи віросповідання.

Римо-католицькій громаді, костелу неодноразово надавалась матеріальна, організаційна допомога, і ці дружні відносини можуть засвідчити всі попередні настоятелі костелу Всіх Святих у місті Ходорові. Зокрема за безпосереднього мого сприяння при роботах із заміни покрівлі костелу міською радою надано допомогу в сумі 70 тисяч гривень. За сприяння міської влади розроблено проєктну і дозвільну документацію про передачу костелу у власність римо-католицької громади в Ходорові. Надавалась допомога у встановленні огорожі навколо костелу, благоустрої території. Таку співпрацю і підтримку може засвідчити ксьондз Іван Заяць, який служив у Ходорові, а зараз є настоятелем римо-католицької парафії Успіння Пресвятої Богородиці у м. Великі Мости. Я сам неодноразово зустрічався і підтримую дружні відносини з Мечиславом Мокшицьким, який очолює Римо-Католицьку Церкву в Україні. Тому робити з мене «ксенофоба» - це смішно і для мене образливо.

Згідно з українським законодавством влада не може втручатися у діяльність церков, і ми цього дотримуємось. У той же час вважаю недоречним і неприпустимим висловлювання настоятеля храму ксьондза Андрія Мігулки щодо Митрополита Андрея Шептицького, Української Греко-Католицької Церкви, Героїв України, Української Повстанської Армії. Саме це, можливо і в різкому тоні, я мав на увазі, коли виступив на виконкомі міської ради. Це стосувалося переконань пана Андрія Мігулки, а аж ніяк не мало стосунку до римо-католицької церкви, поляків, які, завдяки спільній історії, є не чужими на нашій українській землі. Громадським організаціям Польщі, засобам масової інформації сусідньої держави можемо гарантувати, що й надалі стосунки між мешканцями громади різних віросповідань будуть такими, як і були до цього: взаємоповажаними, дружніми, толерантними.

Що стосується релігійної сторони, то маємо надію, що церковна влада сама вирішить це непорозуміння. Звертаюсь і до місцевих партій та громадських організацій. Ви є свідками того, що ніколи на Ходорівщині не було якихось конфліктів на міжнаціональному чи релігійному ґрунті. Висловлюючи свої позиції щодо цього конкретного «інциденту», в першу чергу контекуйтеся державницькою позицією, з врахуванням можливих наслідків від необдуманих і недоречних коментарів. Сподіваємося на розуміння цієї ситуації».

Ми спробували отримати коментар і в Андрія Мігулки, але телефон п. ксьондза був «поза зоною досягнення». До цього часу ми не мали з п. отцем жодних контактів. Проте, знайшли в мережі «міркування» громадянина Мігулки щодо греко-католицької церкви, Андрея Шептицького… Якщо п. ксьондз захоче їх прокоментувати – ми надамо йому таку можливість. Бо, чесно кажучи, для українців, незважаючи на приналежність до політичних чи релігійних переконань, ця позиція виглядає як мінімум дивно, тим більше у нас, в Україні… І ще: яку мету переслідував пан ксьондз, надаючи списки членів виконкому Ходорівської міськради польським інформаційним ресурсам?

Андрій ДАНИЛЕЦЬ.

На фото: о. Андрій Мігулка.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин