Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

«Хотят ли русские войны» і чим ми можемо тому зарадити?

Росія за останній місяць зібрала вздовж кордонів України і в українському Криму військове угрупування, яке, за оцінками військових фахівців, оцінюється в 100-120 тис військовослужбовців. Під виглядом навчань «Захід-2021» до кордонів України стягнуто більше 50 батальйонно-тактичних груп військових зі всієї Росії.

У Чорне море прийшли Каспійська флотилія, кораблі Балтійського і Північного флоту. І фактично в Чорному морі створюється військово-морське угрупування, у складі якого тільки 25 великих десантних кораблів, кожен з яких може взяти на борт 350 військових і 14 БТРів. Про пропагандистсько-інформаційну складову вже й говорити поготів, бо вона триває роками: вони пробують переконувати Європу і світ у «необхідності захистити Л/ДНР від української агресії». На жаль, готуються росіяни не лише в телевізорі… Може статися, що нас чекатиме «кривавий Великдень»…

Уже не вперше Росія з особливою цинічністю любить убивати українців на Пасху, Різдво і День Незалежності.

Мимоволі задаєшся запитанням: невже війна?.. А якщо так, то чому ми, народ України, спостерігаємо, а нічого не робимо? Може, нам щось недоговорюють?..

Чи маємо ми право знати, що вимагають Меркель і Макрон від Зеленського?

Який ультиматум поставив нашим «західним партнерам» Путін? У вівторок президент Зеленський виступив із зверненням до народу… Знаєте, це нагадало дитячі пустощі на воді: коли багато разів жартувати з друзями «я топлюся», коли справді почнеш топитися – ніхто не прийде, бо не повірить. «Відосики від президента» – добра річ, але після них «офіційне звернення до народу» – якось «не заходить»…

Але то таке… Тут питання глобальніше: навіщо саме зараз Росії (не у надто сприятливих внутрішніх та зовнішніх умовах) може знадобитися чергова ескалація в Україні? Звісно, самі росіяни значне зростання напруги заперечують (як і завжди). То  чого все-таки хочуть «рускі»? В цілому, є три найбільш вірогідних сценаріїв розвитку подальших подій.

Перший.

Ми маємо справу із грою на нервах, демонстрацією сили та перевіркою реакції Заходу на зростання загрози. До подібного Росія вдається вже не вперше, але – як вже наголошувалося – вперше це робить в умовах настільки несприятливих для себе. Власне, після байденівського «Путін – вбивця» місця для двозначності не залишається. Відтак, РФ – в притаманному їй стилі – цілком може «брязкати зброєю» «для профілактики».

Другий.

Росія йде на ескалацію конфлікту на Донбасі, де відновлюються повноцінні бойові дії – на окремих ділянках чи на усій лінії фронту. Ймовірно, на якомусь етапі можливе залучення безпосередньо підрозділів збройних сил РФ. Формальний привід – захист місцевого населення.

Третій.

Найменш ймовірний, але чи не найбільш загрозливий – РФ може спробувати атакувати з півдня. Головне, з боку Криму. Мета – просунутися вглиб української території задля того, аби взяти під контроль гідротехнічні споруди, що здатні забезпечити водою окупований півострів. Півострів завжди був посушливим, а на момент його анексії понад 85% води туди постачалося за рахунок потужностей Північно-Кримського каналу. Власне, для відновлення водопостачання в Крим росіянам потрібно зруйнувати дамбу, розміщену неподалік смт Каланчак. Але оскільки дамбу можна швидко відновити/збудувати в іншому місці (як це уже відбулося – нехай і з «підручних засобів» – в 2014-му), для ворога є необхідним сталий контроль над цією територією. Аж до міста Нова Каховка.

Що ж до цілей ймовірного загострення, то, безумовно, всі їх потрібно розглядати в комплексі, з урахуванням того, що ми і ніхто в світі не знає, що може прийти Путіну в голову завтра зранку...

Не слід відкидати й те, що Росія прагне дати «відповідь» на санкції проти проросійських політиків в Україні, їх медіаактивів та бізнесу, і на перше місце виходить кум Путіна Медведчук – діючий депутат Верховної Ради, людина з явними пропутінськими поглядами і діями. Не менш показовим може бути й те, що агресор прагне показати українському суспільству нездатність української влади захистити країну, спровокувавши внутрішню дестабілізацію в Україні, зірвати масштабне проведення «Кримської платформи», що очікується до дня Незалежності України.

І ще, що нам робити з «п’ятою колоною», з усіма цими медведчуками, мураєвими, рабіновичами? Ну, і з РПЦ як розсадником диверсантів і мережею перевалочних баз, де кожен диверсант може ефектно загримуватись під паломника. Рішення РНБО на них щось не надто діють – як вели інформаційну війну проти України в тилу, так і ведуть. У той час, коли великі західні аналітичні центри і США кажуть про прямі загрози для Чорного моря і Одеси – на каналі Мураєва розповідають нісенітниці про те, як американці хочуть знищити Крим і ту ж Одесу. Хоча учора Сполучені Штати чітко заявили, що розглядають можливість відправки найближчими тижнями військових кораблів у Чорне море на знак підтримки України через нарощування сил Росії на сході нашої держави. Якраз заради того, щоб росіяни не змогли заблокувати порт Одеси і завадити нашій торгівлі.

І питання питань: на чиєму боці будуть олігархи? У значній мірі їх позиція у 2014 збила «пил» у путінської воєнщини. Хто б що не говорив, війна – це перш за все гроші. І великі гроші.

А чи готові ми до війни?

Тут, на мою думку, треба, як ніколи, бути відвертим перед собою, щоб потім, вчергове, не кричати про «зради», показувати один на одного пальцями.

По-перше, військові потенціали Росії і України не можна зрівнювати. В будь-якому випадку ми в програші, і це цілком логічно. Тут мова має йти про інше: мотивація. Ми захищаємо цілісність своєї держави Україна, вони – невідомо кого від українців на українській території. Якщо, не дай Боже, щось станеться і в Росію підуть перші труни, їх мами запитають: ви з ким воюєте? Але це буде потім. Поки що ми найбільше сподіваємося на «партнерів» Європи і США.

Європа нам поможе?..

З приводу Європи я б дуже ілюзій не малював, і тут найвлучніше сказав наш земляк Іван Франко: «Європа – стара курва»… Щодо США, то  вони допоможуть, та питання в  тому, чи встигнуть допомогти в разі повномасштабної «бліцкригівської» війни?..

Єдина надія — народ України

На відміну від 2014  – ми маємо мінімум мільйон людей, які пройшли війну із РФ. У нас з’явилась армія. Ми досконало вивчили логістику з нуля. І нам нема куди “валить из этой страны», бо ми вдома…

А, насамкінець, хочеться звернутися до президента Зеленського. Як громадянин, як небайдужа людина Ви, пане президенте, наділені повноваженнями Верховного головнокомандувача Збройних Сил України і несете повну особисту відповідальність за  можливі втрати частини території і можливі людські жертви, бо не буває воєн без людських жертв.

Ми, громадяни України, ніяким чином не захищені від руйнування наших осель і знищення нас ворогом.

Складається враження, що брязкання ворожою зброєю на наших кордонах не є справжньою загрозою для українців, наших синів, дочок, дітей і внуків, яким належить жити на своїй землі, а не під чоботом окупантів, які донедавна називали нас «партнерами» і слов’янами, а насправді все роблять, щоб занапастити і обдурити нас і загарбати наші землі і національні багатства.

Для захисту цивільного населення на випадок бомбових атак з повітря чи з військової зброї скажіть нам:

– Чи готові бомбосховища в регіонах України, чи зібрані запаси і резерви на випадок окупації, чи відпрацьовуються мобілізаційні заходи на території держави, врешті, що робитимете з «п’ятою» колоною?

– Хотілося б знати, що кожен з нас має робити, якщо прийде війна у наш спільний дім. У повітрі запах пороху, а ми слухаємо, читаємо, дивимось і нічого не робимо.

– Ви знаєте, чи готові органи влади і місцевого самоврядування після «децентралізації» до  виконання своїх повноважень, як прийде час «Ч»? Кожен ізраїльтянин, естонець здатний за годину бути мобілізованим на захист своєї країни і знає, що буде робити і де повинен знаходитися. А ми?

– І насамкінець: чи готові ви задля збереження цілісності держави об’єднати всі українські політичні сили й ресурси і чи здатні ви це зробити?

Андрій ДАНИЛЕЦЬ.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин