Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Внесок УПА в перемогу над нацизмом у Другій світовій війні

Друга світова війна не оминула жодної української родини. Захищати своїх рідних та свій дім від ворога до лав Червоної армії пішло понад 6 мільйонів українських синів і доньок. В арміях союзників воювали 250 тисяч, а в Українській повстанській армії – понад 100 тисяч вояків. Спільна перемога над нацизмом була б неможливою без внеску українців – без незламності та людської гідності сотень тисяч звичайних людей.

«Гітлерівська Німеччина остаточно розгромлена й розбита. Не боятися більше українському народові ні винищування у газових камерах, ні масових розстрілів цілих десятків сіл озвірілими гестапівцями. Не буде вже німець бити по лиці свободолюбного українського селянина, ні відбирати його землі, щоб повернути його в раба німецького пана. Не гнатиме тисяч і десятків тисяч робітників і селян у новітній «ясир» в Німеччину. Не ждатиме український інтелігент на свою чергу, коли його фізично знищать, бо він міг би в прийдешньому бути постійною загрозою для окупанта. Західний варвар не буде вже панувати на українській землі», — так констатував завершення Другої світової війни у Європі Роман Шухевич, головний командир УПА, у своїй відозві «у зв’язку із закінченням німецько-большевицької війни», з якою звернувся до бійців і командирів Української Повстанської Армії у травні 1945-го.

«Великий вклад у перемогу над Німеччиною внесли й ви, українські повстанці. Ви не допускали, щоб німець свобідно господарив на українській землі й вповні її використовував для своїх загарбницьких цілей. Ви не дозволяли йому грабити українського села, не допускали до вивозу в Німеччину. Ваша караюча рука гідно відплачувала за розстріли й палення сіл… У боротьбі з Німеччиною наша Українська повстанська армія зорганізувалася і пройшла першу бойову школу».

Оцінку Романа Шухевича повністю підтверджують дослідження української історіографії. Так, завдяки діям українських повстанців нацистський окупаційний режим у 1943-го на Волині, зміг вивезти в 5(!) разів менше українців на рабську роботу в Німеччину, ніж у 1942-му. У цьому регіоні західні окупанти втратили доступ до 74,82% орних земель, а також 76,45% запланованого постачання хліба та 77,86% рогатої худоби.

За сучасними підрахунками, війська УПА та збройне підпілля ОУН в період нацистської окупації України тільки з лютого 1943 року провели 2,5 тисячі антинацистських акцій, 22 напади на окружні та районні центри, 11 нападів на виправно-трудові табори, вбили 12-18 тисяч нацистів, їх союзників і колабораціоністів.

Як оцінити таку бойову активність? У порівнянні з іншим найпотужнішим рухом — радянським. Під час нацистської окупації України в лавах УПА воювало, за підрахунками істориків, від 34 до 51 тисячі бійців, а в лавах червоних партизан - близько 100 тисяч осіб. Український дослідник-архівіст Анатолій Кентій за підсумками власних досліджень називав загальне число в 50-70 тисяч осіб і додавав, що кількість не радянських, тобто не підконтрольних українському штабу партизанському руху (іншими словами - Москві), або антирадянських партизан було в 2-3 рази більше.

Візьмемо показник знищення українськими повстанцями живої сили противника в 1943-1944 роках: від 12 до 18 тисяч нацистів, їх союзників і колабораціоністів. Радянський партизанський рух за 1941-1944 роки вбив, за підрахунками істориків, понад 10 тисяч нацистів, їх союзників і колабораціоністів. Від половини до двох третин цих убитих становили українці. Всі інші більші числа втрат нацистських окупантів, які називали в радянській історіографії, були результатом свідомих перебільшень власне червоними командирами та наступними пропагандистськими фантазіями за наказом комуністичного режиму СРСР.

Подвиг воїнів УПА та учасників збройного підпілля ОУН маємо оцінювати ще вище саме тому, що український національно-визвольний рух у боротьбі з нацизмом спирався виключно на власний народ, його добру волю та прихильність до своїх захисників. Жодна держава — член антигітлерівської коаліції не фінансувала, не надавала матеріальної та збройної підтримки українським самостійникам! Крім того, УПА і ОУН змушені були одночасно воювати проти радянського партизанського руху, який боровся за відновлення влади СРСР в Україні та польського партизанського руху. Водночас маємо пам’ятати, що радянський партизанський рух був організований та керований СРСР, мав всебічне матеріальне, фінансове та кадрове забезпечення. Іншими словами, він був складовою збройних сил Радянського союзу. Польську партизанку (армію крайову) підтримували західні учасники антигітлерівської коаліції.

Ще одне питання. А чому УПА виникла тільки на початку 1943 року як системна організована збройна сила? У 1941-1942 роках керівники організації українських націоналістів (бандерівці) слушно міркували, що будь-який збройний опір – повстання проти окупантів обернеться величезними втратами українського народу. Вони планували збирати сили та готуватися до всенародного повстання у час, коли обидва окупанти – тоталітарні режими послаблять себе у взаємній боротьбі. Саме тоді, на їхню думку, варто було визволити рідну землю і відновити незалежну Українську державу. Ці тверезі плани перекреслив саме український народ. Вже у другій половині 1942 року він вимагав від ОУН збройно захистити від звірств і експлуатації-грабування окупантів. Тому очільникам ОУН нічого не залишалося, як передчасно піднятися на збройну боротьбу – повстання з метою захисту українського населення від нацистів.

Сучасна держава Україна у своїх законах гідно оцінила подвиг героїв українського національно-визвольного руху у часи Другої світової війни проти нацизму.

У пункті 1 статті 1 Закону України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років» від 9 квітня 2015 року № 315-УІІІ вказано, що «шанобливе ставлення до пам’яті про перемогу над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років, про ветеранів війни, учасників українського визвольного руху та жертв нацизму є священним обов’язком держави та громадян України».

У пунктах 10-14 частини 1 статті 1 Закону України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті» від 9 квітня 2015 року № 314-УІІІ у переліку органів влади, організацій, структур та формувань, в яких брали участь особи, що визнаються борцями за незалежність України у ХХ столітті, названі: «10) Організація українських націоналістів (ОУН); 11) Народно-визвольна революційна організація (НВРО); 12) Українська повстанська армія (УПА); 13) Українська повстанча армія отамана Тараса Боровця (Бульби) «Поліська Січ», Українська народна революційна армія (УНРА); 14) Українська Головна Визвольна Рада (УГВР), включаючи Закордонне представництво Української Головної Визвольної Ради (ЗП УГВР)». Нагадаю, у рамках декомунізації провулок Піонерський у центрі Полтави перейменовано на честь головнокомандувача УПА Романа Шухевича.

Сергій БУТКО,

співробітник Українського інституту національної пам’яті.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин