Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

У Журавні висадили «квіти надії»

21 жовтня у приміщенні Народного дому (директор М. Демків) Журавна відбулись конференція, присвячена творчості зачинателя польської літератури Миколая Рея, та соціальна акція, спрямована на підтримку онкохворих та людей, які потребують паліативної допомоги.

 

Події відбувались у рамках проекту «Журавно – місто історично-культурної спадщини двох народів - польського та українського», який реалізовує асоціація польських підприємців Львівщини (голова Тетяна Бойко) за підтримки Журавнівської селищної ради, Журавнівського НВК «СЗШ-ліцей» та Журавнівської міської лікарні. Партнери проекту: товариство польської культури Львівщини - осередок у Жидачеві, громадські організації України та Польщі, вищі навчальні заклади обох країн.

 

Учасників та гостей конференції привітали селищний голова Василь Вітер та перший радник консула генерального консульства Республіки Польща у Львові Мар'ян Орліковский (Marian Orlikowski).

Присутні мали змогу більше дізнатися про життя та творчість Миколая Рея, який народився та зростав у Журавні. Про цікаві, маловідомі широкому загалу факти з життя польського письменника розповіли студентка польської філології Івано-Франківського національного університету ім. В. Стефаника Христина Гарват та викладач державного Східноєвропейського університету м. Перемишля (Польща) Агнєшка Гоцак. Після цікавих доповідей із творчим доробком Міколая Рея присутніх ознайомили читці – учні Журавнівського НВК та представники польської делегації, які декламували поезію Миколая Рея українською та польською мовами. Організатори запевнили, що такі літературні читання стануть для Журавна традиційними. Вже наступного року у Журавнівському НВК «СЗШ-ліцей» (директор Володимир Цукорник) пройдуть літературні читання «Рідну мову додай до улюблених», до яких долучаться молодь Культурно-просвітницького центру ім. К. Макушинського м. Стрия, учасники театральної секції СОВА, що діє при Асоціації польських підприємців Львівщини, члени Клубу Жінок м. Львова та м. Стрия, а також усі охочі, повідомила організатор заходів та керівник проекту «Журавно – місто історично-культурної спадщини двох народів - польського та українського» Тетяна Бойко. Асоціація польських підприємців Львівщини передала до шкільної бібліотеки видання відомих письменників України та Польщі мовами оригіналу та з перекладами польською та українською відповідно.

Історія України та Польщі тісно пов’язані. Одним із яскравих прикладів цьому є й історія Журавна. Саме тут відбулось підписання мирного договору між Річчю Посполитою та Османською Портою у 1676 році. Цей акт засвідчив мир та припинення трьохрічної польсько-турецької війни, але, як виявилось, лише на короткий відтинок часу. Про передумови підписання мирного договору та його результати учасникам конференції розповіла студентка історичного факультету Івано-Франківського національного університету ім. В. Стефаника Андріана Малик.

Важливою подією конференції та загалом проекту стала соціальна акція «Поля надії в Україні», що покликана допомагати людям, які потерпають від онкологічних захворювань та невиліковно хворим. Акція, започаткована у 2014 році КПЦ ім. К. Макушинського в м. Стрию, була підтримана Асоціацією польських підприємців і знайшла відгук у багатьох містах Львівщини та за її межами. «Поля надії» – це всесвітня акція, яку в 1957 році в Англії започаткував Фонд Марії Скадовської-Кюрі для допомоги онкологічно хворим людям. Ідея акції -привернути увагу суспільства до проблем онкологічно хворих та невиліковно хворих людей, які потребують нашої опіки та підтримки. Кожний небайдужий, який зробив пожертву, отримує квітку жовтого нарцису – символу цієї акції.

Про увагу, співчуття, підтримку як духовні ліки говорив учасник заходу ксьондз костелу Успіння Пресвятої Діви Марії у Жидачеві о. Томаш Лябус. «У своєму служінні часто відвідую домівки своїх парафіян, які через похилий вік чи хвороби не можуть приходити до костелу. З власного священичого досвіду від спілкування з такими людьми можу запевнити, що більшою хворобою ніж та, що вони переживають, є самотність. Те, що дуже часто найближчі забувають про них. Навіть ті, що живуть разом із ними під одним дахом, може, зарідко заходять до них до кімнати, не мають часу, щоб побути разом, порозмовляти. Хочу звернути увагу, особливо молодих, які вважають, що так, ми є царем життя, подивитися, чи десь поруч з вами є такі, які вже не можуть піти там, де б хотіли піти, які вже слабкі, які хворі й які чекають на другу людину, чекають як спасіння на своїх онуків, близьких, щоб вони прийшли і провели з ними час. Інколи для нас це дуже просто, нічого не коштує, а для них це дуже велика справа. Заохочую вас завжди бачити цих потребуючих людей, слабких, терплячих біля себе», - зазначив о. Томаш.

Головний лікар Журавнівської міської лікарні Ярослав Овсянецький у свою чергу зазначив, що акція «Поля надії в Україні», яку ми продовжуємо в Журавні, конче потрібна медикам, конче потрібна пацієнтам. Сьогодні в Україні розпочинається масштабна реформа медицині, одним із її напрямків є розвиток паліативної, хоспісної терапії. Люди страждають на невиліковні хвороби, через які вони стають у суспільстві обмежені. В нашій державі вони зазвичай залишаються віч-на-віч зі своєю хворобою. Розуміючи, що якісних змін потребує і наша міська лікарня, ми впроваджуємо у терапевтичному відділенні напрямок паліативної допомоги. На жаль людей, які страждають на невиліковні хвороби, навіть при найвищому рівні медицини, є дуже багато. Хоспісна допомога - це можливість надати людям належну медичну, духовну допомогу, підтримку. У наших умовах важко дається її впровадження, бо немає достатнього фінансування, засобів, відповідної кількості медикаментів. Попри те на рівні району ми працюємо саме в цьому напрямі медицини.

Тож клумба нарцисів у вигляді серця – надія для людей, які перебувають у нашій лікарні й які потребують уваги та підтримки суспільства», - зазначив Я. Овсянецький.

Учасники заходу висадили біля приміщення міської лікарні, де знаходиться відділення паліативної допомоги, перші цибулини жовтих нарцисів. На знак того, що на клумбі висаджено квіти надії, встановлено інформаційну табличку, на якій кожний житель селища зможе більше дізнатися про акцію та до неї долучитися. Під час проведення акції вдалося зібрати 2 тис. грн пожертв. Ці кошти, запевнив Ярослав Овсянецький, будуть використані для потреб пацієнтів паліативного відділення. Надалі така акція, планується, проводитиметься двічі на рік восени – висаджування нарцисів та навесні, коли ці квіти розквітають, їх даруватимуть жителям та гостям селища, а зібрані кошти чи іншу допомогу передаватимуть на потреби хворих.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин