Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

В Журавні відкриють музей “батькові польської літератури” Міколаю Рею

Декларацію про намір відкрити музей Міколаю Рею в містечку, де він народився та зростав, підписали перший радник консула генерального консульства Республіки Польща у Львові Мар'ян Орліковский (Marian Orlikowski), селищний голова смт. Журавна Василь Вітер, депутат Львівської обласної ради Ярослав Овсянецький.

8 вересня у Журавні, що на Львівщині, відбулась наукова-практична конференція, що діє в рамках літературно-мистецького форуму «Діалог двох культур», організована Міністерствами культури Польщі та України, на тему “Міколай Рей: великий син журавнівської землі, провісник польської літератури”.

У рамках цієї події підписано декларацію намірів, щодо відкриття у вересня 2018 року музею Міколая Рея у Журавні. Перші експонати, зокрема виставку інформаційних стендів двома мовами (українською та польською) з біографією Міколая Рея та короткими довідками про найвизначніші пам’ятки польської культури на теренах Галичини, передано у фонд майбутнього музею, який планується розмістити у стінах Ратуші (колишнє приміщення магістрату Журавна).

Разом із Мар'яном Орліковским до Журавна приїхала численна делегація польських науковців, професорів, літераторів, громадських діячів на чолі з польським культурно-громадським діячем Маріушем Ольбромским та Рафалом Дзеціоловским (Rafal Dzieciolowski) - віце-президентом правління фундації “Pomoc polakom na Wschodzie” у Варшаві. Завітали також представники культурно-просвітницького центру ім. Корнелія Макушинського польської громади м. Стрия, ГО «Асоціація польських підприємців Львівщини» (голова організації - Тетяна Бойко), голова Спілки вчителів польської мови в Україні Адам Хлопек, голова Жидачівського осередку польської культури Станіслав Посацький та інші. Представники як польської, так і української делегацій поклали вінки до меморіальної таблиці Міколаю Рею, що відкрита на фасаді Ратуші в смт. Журавні в 2005 році, а також віддали шану місцевому поету Богдану Янусу, меморіальну таблицю якому відкрито тут же в 2010 році.

Учасників міжнародної науково-практичної конференції привітали Маріуш Ольбромский, селищний голова Василь Вітер, депутат Львівської обласної ради Ярослав Овсянецький. Директор народного дому Надія Цибак зачитала поезію Богдана Януса, присвячену пам'яті видатного польського поета, та український переклад вірша самого Міколая Рея. Учасники конференції почули доповідь, що стосувалася життєвого шляху Міколая Рея. Підсумком конференції стало підписання декларації про наміри щодо відкриття музею видатному польському письменнику і поету-моралісту епохи Відродження Міколаю Рею, уродженцю Журавна.

Мар'ян Орліковский подякував селищному голові Журавна за можливість розмістити тут постійно діючу експозицію, що увіковічує постать Міколая Рея. «Крім цього, ця поїздка, цей діалог двох культур - дуже важлива подія, що направлена на зближення Польщі й України», - зазначив перший заступник генерального консула Республіки Польща у Львові.

Як зазначила Тетяна Бойко, сьогоднішній захід — це міцний фундамент для налагодження просвітницьких, бізнесових контактів між обома народами - українським та польським. До слова, ГО «Асоціація польських підприємців Львівщини», яку очолює Тетяна Бойко, започаткувала проект «Журавно - місто історичної та культурної спадщини двох народів - українського та польського», що реалізується із жовтня 2016 року. В рамках цього проекту між ГО «Асоціація польських підприємців Львівщини» та Журавнівською селищною радою підписано меморандум про наміри щодо співпраці й популяризації історико-культурної спадщини українського та польського народів, пов’язаної із Журавном. «Вже є домовленість із директором Журавнівського НВК «СЗШ-ліцей» Володимиром Цукорником та головним лікарем Журавнівської міської лікарні Ярославом Овсянецьким про подальшу співпрацю у рамках проекту «Журавно – місто історичної та культурної спадщини двох народів - українського та польського», що розпочнеться із жовтня цього року», - додала Т. Бойко.

“Людиною Ренесансу”, “батьком польської літератури” люблять називати відомого польського літератора, драматурга, перекладача Міколая Рея біографи та літературознавці. У збірці епіграм «Звіринець» («Zwierzyniec», 1562) у Рея є такий вислів: «A niechaj narodowie wżdy postronni znają, / iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają» («А нехай народи скрізь чужинні знають, / що поляки не гуси, свою мову мають»). Міколай Рей зажив собі слави власне через те, що попри загальноприйняту мову спілкування - латинську - заохочував своїх співгромадян до послуговування польською.

“Батько польської літератури” походить із містечка Журавна над Дністром. Саме тут у 4 лютого 1505 року в сім’ї дрібного шляхтича Станіслава Рея та його другої дружини Барбари Гербурт, сестри львівського підкоморія Пйотра Гербурта-Одновського, вдови Якуба Клюша (Клюса), Яна (Івана) Журавінського судилось народитися Міколаю Рею - видатному діячеві доби Ренесансу.

До найвідоміших творів письменника належать “Коротка бесіда між трьома: Паном, Війтом та Плебаном” (1543), “Життя Йосифа з єврейського року” (1545), “Псалтир Давида” (1546), “Звіринець” (1562) та інші.

Дуже схвально про діяльність Миколая Рея відгукувався Адам Міцкевич. Оцінюючи спадщину цього діяча, він писав: “Кілька творів Рея іншими мовами, вони дали би іноземцям більш повне уявлення з історії Польщі, аніж праці істориків”.

У минулому постать Рея зайняла своє місце і в культурному просторі м. Львова. Одна з вулиць Львова з 1931 до 1933 років називалась на честь Міколая Рея. Також в міжвоєнний період у місті була школа, жіноча гімназія, що також носила ім’я цього діяча. Установа діяла за адресою: проспект В’ячеслава Чорновола, 6. Сьогодні - це середня школа №58.

Саме ж селище Журавно з історією Республіки Польща тісно пов’язує не лише постать Міколая Рея. Саме в Журавні 17 жовтня 1676 р. підписано договір про перемир'я між королем Яном ІІІ Собєським та Османською Портою. У світовій історії цей акт має назву «Журавнівський мир». Минулого року тут відзначили 340 років з часу цієї події.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин