Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Тепер за рекомендаціями до Львова?

З січня 2017 року в районі не фінансується районна психолого-медико-педагогічна консультація (РПМПК) при відділі освіти Жидачівської РДА. У районному бюджеті не знайшлося 131 тисячі гривень, щоб оплатити 1,3 ставки завідувача та трьох консультантів. Через це батькам, діти яких потребують особливих освітніх умов, доведеться їхати до Львова та проходити подібну консультацію в обласному центрі.

Вистоювати черги під кабінетами лікарів-спеціалістів, збирати довідки, а потім їхати до області, щоб отримати висновки, - це справа не одного дня і навіть місяця. І так кілька разів у рік. Не в усіх батьків є на це фінансові можливості та часто бракує наполегливості, а також відповідальності за долю власної дитини. Сьогодні в Жидачівському районі дітей, які потребують особливих освітніх умов, понад 250, і це лише тих, які мають інвалідність, а таких, що потребують корекції навчального процесу, значно більше. Без висновку РПМПК вашу дитину, якщо і візьмуть у садочок, а тим паче до школи, то вихователі чи вчителі просто не знатимуть, як її правильно навчати.

 

- Ми займаємось важкими дітками, обстежуємо, вивчаємо, даємо рекомендації батькам щодо навчання та розвитку їхніх дітей. Діти дуже важкі, й, звичайно, багатьом із них рекомендована індивідуальна форма навчання. Є також можливість навчатися на інклюзивній формі. У районі двоє дітей, які навчаються на інклюзії (у Старому Селі та Жидачеві). Перш ніж надати рекомендації ми вивчаємо, спілкуємось з дитиною довший час, формуємо цілий пакет документів. Кілька разів у місяць спілкуємось з батьками, дитиною і тільки тоді надаємо свій висновок, - розповідає завідувач РПМПК Марія Іванівна Бондаренко.

 

З січня 2017 року без жодного попередження припинили фінансування районної психолого-медико-педагогічної консультації. В районі вважають, що така структура при відділі освіти не потрібна. Попри це завідувач та консультанти працюють, бо ж їх ніхто не звільняв, щоправда, вже п’ять місяців не отримують заробітної палати.

- Без письмового попередження про ліквідацію, реорганізацію чи зміни умов праці членів РПМПК фінуправління РДА припинило фінансування нашої структури, – зазначає Марія Бондаренко.

- Якщо ще 10 років засідання РПМПК проводилось раз у рік і з цілого району заледве назбирувалось з двадцяток дітей, які потребували корекції навчального процесу, то сьогодні, буквально цього місяця, засідання відбувалося вже тричі, - додає вчитель-логопед Жидачівського НВК Стелла Андріївна Грогодза. - З кожним роком кількість дітей із вадами розвитку зростає, і це незаперечна реальність, але, на жаль, у районі до неї ще не готові.

Оксана Футрик звернулась до РПМПК, коли дитині виповнилось 6 років. «Дівчинка була дуже домашньою, не сприймала чужих, обхопивши маму руками й ногами, істерично кричала. Але пройшов рік колекційної роботи, і Веронічку не впізнати», - додає психолог Жидачівського НВК Ірина Яремків.

Поки спілкувалась з дорослими, 9-річна Вероніка гралась у шкільному коридорі з іншими дітками м’ячем, в кімнаті психолога - з кицею, реагувала, коли до неї зверталися, та навіть танцювала під музику. Дівчинка розрізняє різні фігури, кольори, радо грається з іншими дітьми, і школярі її люблять та хочуть з нею дружити. Все це наслідки титанічної роботи психолога, логопеда й, звісно, мами. Таких успіхів досягли всього лиш за рік коhекційної роботи. З Веронікою кожний день, крім четверга, проводять заняття. Згідно з рекомендаціями РПМПК логопед та психолог Жидачівського НВК мають 10 годин коhекційної роботи з дівчинкою. Це надзвичайно велике досягнення для дитини такого віку та з таким рідкісним генетичним захворюванням. Зараз у 9-річної Веронічки розвиток на рівні 2-3 років, але щодня вона робить неймовірні успіхи.

- Дітей з особливими освітніми потребами в районі дуже багато. Ми озвучували цю проблему на засіданні освітянської комісії при районній раді. Але жодної реакції наразі немає, – додає Марія Іванівна.

У Жидачівському районі (не враховуючи об’єднані територіальні громади) 134, а з громадами - 254 дитини з особливими освітніми потребами. І це лише діти з інвалідністю, а крім них дітей з особливими освітніми потребами набагато більше: це і діти з гіпердинамічним розвитком, і затримкою психічного розвитку тощо. Є діти, які не обов’язково мають інвалідність, але обов’язково потребують корекційної роботи. Кажуть, що ми постачаємо дітей в інтернати. Ні, ми визначаємо дитині навчальну програму, а куди мама повезе свою дитину - це вже її рішення. Ми лише можемо рекомендувати батькам, куди звертатися, щоб їхня дитина отримала повноцінний розвиток, – зауважує завідувач РПМПК.

У 8-річного Максимка Чубару з Жидачева гіпердинамічне порушення психічних функцій, мова відсутня повністю. Хлопчик не може зосередитись, уважно послухати, коли до нього звертаються. Довелось на рік відтермінувати навчання у школі. За цей час хлопчик відвідував логопедичну групу в ДНЗ «Сонечко», а ось тепер готується до школи на пробний навчальний рік. «За цей час ми побачимо, як дитина освоюватиметься, а в процесі спостереження корегувати освітню програму. Це робота нашої районної консультації, ми працюємо і з батьками, і з дітьми. Вчителі, перш ніж працювати з такими дітками, приходять до нас, щоб підібрати програму. Ми допомагаємо, радимось, працюємо спільно. Лише за травень ми надали 26 консультацій. Люди приходять до мене, а я ж не буду пояснювати, що мені за це не платять», – каже Марія Бондаренко.

Надія Чубару - мама трьох дітей. Її старша 10-річна Діанка навчалася на індивідуальному навчанні, показала хорошу динаміку й зараз навчається на інклюзивній формі, додатково отримує корекційні години по логопедії та психології у Жидачівському НВК. Дівчинка навчається у звичайному класі та демонструє гарні успіхи.

- 7-8 балів з мови, з малювання весь час 12 балів, любить читати, – з радістю розповідає про свою донечку Надія Чубару. - А до цього за рік навчалася у школі і не змогла засвоїти програму першого класу. Довелось перевести на індивідуальне навчання, завдяки якому через рік наздогнала однолітків. Пригадується, у першому класі її неможливо було навіть за руку взяти, ні погладити, ні обняти, вона тікала, ховалась, кричала, – розповідає Стелла Андріївна. – Зараз бачите яка вона красуня!

- Діанка вже гарно виписалась, почерк який, подивіться. Вона і співає, і малює, вірші розповідає, навіть нам допомагає, – доповнює психолог Ірина Яремків.

Тож не дивно, зважаючи на позитивні наслідки корекційної навчальної програми, що батьки хочуть, щоб й надалі можна було звертатися за рекомендаціями чи висновками до районної ПМПК.

У відділі освіти теж звертаються до офіційних осіб області та району з проханням відновити повноцінну роботу районної психолого-медико-педагогічної консультації.

«У зв’язку з наявністю в районі значної кількості дітей з особливими освітніми потребами, яка постійно зростає, в тому числі і дітей з інвалідністю від 0-18 років (254 особи), керівництво відділу освіти в особі виконувача обов’язків начальника відділу освіти Гурського Ю.М. наполягає на збереженні РПМПК як структурного підрозділу відділу освіти з метою вирішення питань про забезпечення права на освіту такої категорії дітей. Неодноразові звернення до керівництва району не знайшли розуміння в цьому питанні.

Прошу допомогти у вирішенні цього питання», - йдеться у зверненні до голови ЛОДА О. Синютки, в.о. голови Жидачівської РДА В. Татарина, голови районної ради І. Коса. Також звернення направлено й у Стрийську місцеву прокуратуру.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин