Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

«Операція «Вісла» - про це не можна забути»

27 квітня у приміщенні методичного кабінету районного Народного дому відбувся круглий стіл «Операція «Вісла» - про це не можна забути», присвячений 70-ій річниці виселення українців із їх етнічних земель.

Модератор зустрічі - вчитель історії ЗОШ № 2 Петро Приходько. Участь у заході взяли директори НД Зарічанської сільської ради, працівники РНД.

Учасники «круглого столу» мали змогу почути історичний екскурс про операцію «Вісла», який підготував Петро Приходько, переглянути відео-спогад жительки Золочівщини про виселення її родини.

Петро Приходько також показав архівний документ, яким засвідчено про переселення у 1948 році родини Беницьких та залишене ними майно.

Учасники «круглого столу» запалили лампадку на вшанування пам’яті українців. На завершення заходу прозвучав гімн «Боже великий, єдиний».

Цьогоріч на 28-29 квітня припадає сімдесята річниця акції «Вісла» — військово-політичної операції польської комуністичної влади з депортації українців із південно-східних регіонів Польщі (Лемківщина, Холмщина, Надсяння й Підляшшя) до її північно-західних земель.

Історики зазначають, що операція «Вісла» 1947 року стала інструментом етнічної чистки: українців примусово переселяли, позбавляючи права власності на колишні господарства і майно. Лише за три місяці (квітень–липень) 1947 року було силоміць переселено понад 140 тисяч українців. Вони в цей період зазнавали насильства, їх арештовували та розстрілювали.

Спогади Лівої Надії Михайлівни про виселення її родини з рідного дому у травні 1948 року

Надія Михайлівна народилася 1944 року в с. Військо Добромильського району Дрогобицької області.

«До переселення наша сім’я була багатою. Мій дідусь Беницький Степан Іванович (1882 р.н.) дякував, а бабуся Анастасія Андріївна (1888 р. н.) готувала на весіллях.

Ні в кого не було думки про виселення. Наприкінці квітня нас повідомили про переселення тих сімей, які не мали польських паспортів, й дали кілька днів, щоб зібрати необхідне. З собою дозволили взяти одяг, невеликий запас продуктів та корову.

Сім’ю погрузили в товарний вагон і відвезли з Добромиля до Жидачева. Найбільше згадується плач рідної маминої сестри Емілії за втраченим майном. Згодом цьоцю Емілію було вислано в Сибір.

Нам виділили дерев’яний будинок у с. Дем’янка-Наддністрянська. Через півроку потому мій дідусь Степан Іванович помер із туги за рідною домівкою. Мій батько Михайло Степанович пропрацював 40 років ковалем у Дем’янці-Наддністрянській, а мама Марія Степанівна працювала в колгоспі.

Згадуючи ці трагічні події, висловлюю надію, що таке більше не повториться, а жертви операції «Вісла» залишатимуться у пам’яті народу».

Спогади записав онук Петро Приходько. Сьогодні в с. Дем’янка-Наддністрянська живе рідна сестра Надії Михайлівни п. Стефанія Березюк 1939 р.н.

У 1945 році змушена була покинути все нажите за життя, рідну домівку та село сім’я Івана та Марії Оршаків із с. Чорноріки Кросненського повіту Краківської області (нині Сяноцький повіт неподалік Перемишля). Батько сімейства не повернувся з війни, а його дружину та семеро дітей доля розкинула світами: Марія з чотирма доньками Євгенією, Лідією, Фросею виселені в Сталінську область на хутір Шевченка, а трьох синів забрали до Німеччини.

Зі спогадів Євгенії Оршак 1933 р. н.: «Ми з мамою та сестрами жили в землянках; корову, яку вдалося забрати із собою, не мали де прихистити, й худобину вночі з’їли вовки. На хуторі нас чекала голодна смерть, тому мати наважилась повернутись додому. Із малолітніми дітьми пішки добрались до Києва. На Золочівщині в с. Ушня довелося затриматись, бо діти захворіли на тиф».

У 1947 році сім’я оселилася в м. Бориславі. У 1954 році одна з доньок - Євгенія переїхала жити до м. Жидачева.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин