У районі з реєстрації знялось 132 фізичні-особи підприємці

З кінця грудня 2016 і до сьогодні в районі з реєстрації знялось 132 фізичні-особи підприємці. Натомість розпочали підприємницьку діяльність за цей період лише 15, повідомили часопис у Центрі надання адміністративних послуг Жидачівської РДА.

Такі наслідки прийнятих в грудні змін до законодавства щодо роботи фізичних осіб-підприємців. Відповідно до нових норм, вже з 1 січня окремі категорії ФОПів змушені платити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 704 гривні на місяць, навіть якщо тимчасово не мають жодного прибутку. Раніше підприємець на спрощеній системі оподаткування, коли у певному періоді мав прибуток, сплачував 5-процентний податок та ЄСВ. Якщо ж руху коштів не було, то сплачувати не було необхідності.

Натомість в уряді стримано відреагували на таке масове закриття ФОПів. Тут кажуть, що в основному закривають ФОПи ті особи, які не проводили підприємницької діяльності та не сплачували податки і єдиний соціальний внесок (ЄСВ), тож їхнє закриття відбивається лише на статистиці, передають українські ЗМІ слова міністра соціальної політики Андрія Реви.

Депутати ж ВРУ пропонують ще на три місяці 2017 звільнити від сплати єдиного соціального внеску в розмірі 704 грн фізичних-осіб підприємців, які ще не встигли знятись з реєстрації до введення у дію нових правил. Відповідний законопроект зареєстровано під №5633.

Щодо сум єдиного внеску, які необхідно буде сплатити у 2017 році, то Державна фіскальна служба надає роз’яснення.

Законом України від 21 грудня 2016 року №1801-VIII «Про Державний бюджет України на 2017 рік» (далі – Закон № 1801) визначено: прожитковий мінімум для працездатних осіб на 2017 рік: з 1 січня – 1600 грн, з 1 травня – 1684 грн, з 1 грудня – 1762 гривні.

Мінімальна заробітна плата у 2017 році відповідно до Закону Про Державний бюджет: з 1 січня – 3200 гривень.

Враховуючи розмір єдиного внеску (22 %) та норми Закону, максимальна величина бази нарахування єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, на 2017 рік становитиме: з 1 січня – 40000 грн, з 1 травня – 42100 грн, з 1 грудня – 44050 грн.

Якщо сума доходу (прибутку) на місяць перевищує цю суму, то єдиний внесок сплачується лише з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, яка встановлена законодавством, тобто максимальна сума єдиного внеску, яку необхідно сплатити фізичній особі-підприємцю, та особі, яка провадить незалежну професійну діяльність, за 2017 рік складатиме: з 1 січня – 8800 грн, з 1 травня – 9262 грн, з 1 грудня – 9691 грн.

Оскільки для фізичних осіб-підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, крім фізичних осіб-підприємців, віднесених до першої групи платників єдиного податку, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток), то мінімальна сума єдиного внеску для таких осіб за 2017 рік складатиме з 1 січня 704 грн.

Для фізичних осіб-підприємців, віднесених до I групи платників єдиного податку, визначених у підпункті 1 пункту 291.4 статті 291 ПКУ, та скористалися зазначеною нормою, мінімальна сума єдиного внеску у 2017 році складатиме з 1 січня 352 грн. Страховий стаж таким особам буде зараховуватись пропорційно сплаченому єдиному внеску.

З 1 січня 2017 фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи-підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Зазначена норма не застосовується до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати