Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Дерево роду п’яти поколінь

Більше як півроку копіткої праці знадобилося Катерині Іванівні Гарді (Саламін), щоб дослідити та впорядкувати інформацію про численну родину Максимцівих – Бурбел до п’ятого покоління.

Ідею намалювати дерево свого роду по батьковій лінії жінка виношувала більш як десять років. Знаючи про такий численний рід своєї прабабусі Марії Бурбели, Катерина Іванівна не полишала думки зібрати всіх за одним родинним столом, нарешті перезнайомитись, щоб вже надалі не губитися у цьому широкому світі.

 

31 липня 2016 року здійснилася найзаповітніша мрія – численна родина зібралася на подвір’ї своїх пращурів у с. Калинівка. Цей пам’ятний день родина розпочала з подячної молитви у храмі Успення Пресвятої Богородиці. Молилися за здоров’я усієї численної родини, а також пом’янули всіх, хто відійшов у кращий світ. Парох Калинівки о. Левко Тарасюк благословив присутніх, побажав їм доброї долі та многая літ. Родина у свою чергу подякувала парохові за слова молитви та благословення.

 

Відзначити свято родинного єднання з’їхалися до прадідівського порогу діти, онуки, праправнуки, усіх разом понад півсотні. Багато хто не знав навіть про існування один одного, до цього пам’ятного дня ніколи й не бачились.

Після Служби Божої у храмі родина, співаючи пісню «Ой зелене жито, зелене», ступили на прадідівське обійстя. Там на подвір’ї досі стоїть старенька хатина, яка зберігає понад столітню історію життя одного роду. Сьогодні ця хатина дещо призабута й полишена. Але коріння роду міцно вросло в цю землю й дало щедрі плоди.

Цьогоріч минає 127 років з того часу, як побралися та дали новий виток великого роду Андрій Максимців та Марія Бурбела, уродженці Калинівки. Наразі дослідити дату народження прабабусі Катерині Іванівні не вдалося. У шлюбі Андрій та Олена народили та виховали шестеро дітей: найстарший Василь (1890-1960 роки життя), за ним – Марія (1894-1965), Михайло (1896-1983), Катерина (1898-1968), Ганна (1902-1981) та Олексій (1907-1945). Відтак множився рід Максимцівих новими гілками, поєднуючись із такими сім’ями: Максимців, Федорчак, Олійник, Бурбела, Верес, Герич, Українець, Слобода, Вишиваний, Стефанюк, Тихоліз, Мацкула, Ніклевич, Трусь, Федишин, Черський, Дмитрик, Польовий, Ковальських, Живко, Молодцяк, Конопка, Заяць, Гураль, Неїжмак, Вацилейко, Саламін, Максимків, Сікора, Басалаєв, Баяновський, Змислий, Семків, Карпин, Дребіт.

Найбільшу гілка роду Максимцівих дала донька Марія, у якої у шлюбі з Іваном Бурбелою народилося 12 дітей. У бабусі Катерини Гардиш - Катерини Максимців у шлюбі з Юрієм Саламіном народилося 9 дітей. Юрій Саламін, який жив у Кніселі, був на той час заможним господарем, тож сім’я не бідувала.

Майже вся велика родина Максимцівих оселилася у Калинівці, Голдовичах, Ліщині, Кніселі. Сьогодні паростків роду 207 осіб. Померло 87 осіб.

По-різному склалася їхня доля: не повернувся з війни Андрій Саламін, виселили з рідного села наймолодшого сина Андрія Максимціва - Олексія. Він загинув дорогою у Сибір, батьки навіть не знали, де могила їхньої дитини. Без батька росла його єдина донька. Разом з Олексієм арештували і його племінника Михайла Бурбелу. Босий він ішов із Нових Стрілищ до Ходорова, де їх повантажили в товарні вагони. Михайло єдиний доїхав до місця виселення. Андрій Бурбела загинув у 1945 році в Борщівських лісах на Перемишлянщині, віддавши життя за волю України. Також загинув у часи визвольних змагань Йосип Верес, залишивши вдовою свою дружину з донькою Марією. Зв’язковими в лавах УПА була Анастасія Мацкула та Стефанія Бурбела.

Великій родині Максимцівих-Бурбел характерні щирість, людяність та доброта. Багато хто добре знає Івана Бурбелу, який багатьом допоміг працевлаштуватися, допомагає церкві, рідному селу.

У «Новому часі» ми розповідали про Володимира Баяновського, майданівця, учасника бойових дій у зоні АТО, бійця Національної гвардії батальйону ім. Кульчицького. Володимир відзначений високими державними нагородами.

На жаль, всього кілька днів не дожила до знаменної події єднання роду Марія Живко (Зарудкова так її кликали в селі, так вона заповіла написати на своїй могилі), яка нещодавно повернулася із-за кордону й з нетерпінням очікувала того дня, коли зможе обійняти своїх рідних, познайомитись з усіма.

Чи не про кожного з великого роду описала в авторській поемі Катерина Іванівна, яку вона врочисто зачитала під час сімейного святкування, до сліз розчуливши присутніх. Всі разом співали авторську пісню Катерини Іванівни про свій родовід. Ще довго рідні спілкувалися між собою, розглядали родинне дерево, вивчаючи своє коріння, знаходячи багато спільного, що ще більше єднатиме їх між собою і дасть поштовх до нових глибших пошуків. Адже, як каже Катерина Іванівна, якщо ви знаєте про свій рід до сьомого коліна, то сьоме покоління житиме в щасті та злагоді багато, багато років.

Тож шукайте, досліджуйте своє коріння, вкорінюйтеся у рідну землю, щоб жоден чужинець не посмів зазіхати на українську державність.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин