Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Конфлікт між громадою с. Дуліб та керівництвом ТзОВ «Лемберг-Агро» набув нового резонансу

Жителі Дуліб, щоб привернути увагу посадових осіб області, ЗМІ до проблеми навколо відкриття на їхній території свинокомплексу, ініціювали прес-конференцію.

«Свинячий бізнес ціною людського здоров’я» - під такою назвою у львівському прес-клубі 29 липня пройшла прес-конференція, участь у якій взяли директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Руслан Гречаник, начальник відділу безпечності харчових продуктів, управління безпечності харчових продуктів та ветеринарії головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області Ростислав Волошин, керівник юридичного відділу МБО «Екологія-Право-Людина» Ольга Мелень-Забрамна, староста села Дуліб Степан Грицило, заступник голови Ходорівської об’єднаної громади Ольга Мельник, депутати об’єднаної громади м. Ходорова Тарас Кашинський, Оксана Герич, представники громади с. Дуліб Іван Антоник, Надія Орлик, Ольга Заставна, представник громади с. Ліщин Наталія Мінурка, директор ТОВ «Ходорівський м’ясокомбінат» Дмитро Матвійко, речник цього ж товариства Руслан Оруджев.

 

Представники громади виступають із чіткою позицією: вони не проти діяльності товариства чи будь-якого інвестора, лише б його діяльність на території села не була пов’язана з відгодівлею та вирощуванням свиней.

Як розповіла Надія Орлик, у 2013 році приміщення ферми продано«Лембер-Агро». Люди були зацікавлені в діяльності інвестора, в надходженні податків до бюджету сільської ради. Але ніхто не попереджав людей про те, що це буде саме свиноферма. «Коли люди про це дізналися у 2014 році, було скликано загальні збори. У протоколі цих зборів доручено голові Отиневицької сільської ради Василю Кузишину зустрітися з директором м’ясокомбінату, довести до його відома рішення загальних зборів та запросити на зустріч з громадою села». Про таке рішення загальних зборів, як відзначив згодом під час прес-конференції Дмитро Матвійко, йому нічого не було відомо, ніхто його тоді на зустріч із громадою не запрошував.

Як далі розповіла Н. Орлик, на території корівника новими власниками проводилось будівництво. У 2015 році в січні вперше від директора м’ясокомбінату надійшло запрошення про зустріч. Не будемо повертатися до подій березня 2016 року, адже «Новий час» вже неодноразово писав про цей конфлікт. Нагадаємо лише, чому люди так категорично налаштовані проти відкриття у своєму селі свиноферми: близькість ферми до житлових будівель та школи, відсутність водопостачання та водозабору, необлаштованість закритих лагун для відходів виробництва.

З прес-конференції, що відбулась 29 липня, цікаво було почути думки юриста, керівника департаменту екології та природних ресурсів, начальника відділу Держпродспоживслужби та представників товариства.

Свинарник товариства «Лемберг-Агро» не є винятком, така ж ситуація в багатьох областях України, адже людям нестерпно жити в постійному смороді, зазначила Ольга Мелень-Забрамна. Як правило, бізнесмени не дотримуються санітарно-захисних зон, дуже часто економлять на встановленні очисних споруд, фільтрів. Збірники гноївки мають бути всі закритого типу, щоб не виділялись аміак, амоній, інші шкідливі речовини, зазначила юрист-еколог.

МБО “Екологія-Право-Людина” провела правовий аналіз того, наскільки ферма може функціонувати на території Дуліб, наскільки законним є завезення свиней, звернувшись із запитами у відповідні органи влади. Як стверджує юрист, не вся дозвільна документація є. Зокрема немає у товариства права на користування земельною ділянкою. Товариство лише розробляє детальний план зонування території. Основною вимогою, щоб затвердити цей детальний план території, потрібно провести громадські слухання. Було відповідне доручення сільському голові провести такі слухання.

Ферма розміщена дуже близько до житлових будівель (в межах 230-300 м до найближчих будинків). 83 будинки жителів села потрапляють у санітарно-захисну зону. Як повідомила Мелень-Забрамна, ТзОВ «Лемберг-Агро» отримало в Міністерстві охорони здоров’я висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, яка дозволила зменшення санітарно-захисної зони. Проте коли подавались ці документи, компанія вказувала на те, що на їхній фермі будуть встановлені фільтри, там будуть закриті лагуни. Як зазначила юрист, проекту товариством не дотримано, а завезено свиней у напіврозвалений корівник. «Така діяльність на сьогодні за відсутності цих дозвільних документів не є законною. А люди у цьому випадку відстоюють право на чисте, безпечне для здоров’я навколишнє природне середовище". - така думка юриста

«На деяких територіях люди та інвестори знаходять компроміс, застосовуючи новітні технології, що на практиці дають можливість скоротити відстань санітарно-захисних зон. Що ж стосується підприємства, то на сьогоднішні для його функціонування потрібні дозволи за умови використання місцевої води - це дозвіл на спецводокористування, а також дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферу, і, якщо там будуть продукуватися відходи - то дозвіл на поводження з відходами. На сьогоднішні таких звернень не було, тому такі дозволи не видавалося», - прокоментував директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Руслан Гречаник.

«Що стосується ферми, наразі поголів’я свиней відсутнє. Є висновок санітарно-епідеміологічної служби, підписаний в.о. головного санітарного лікаря України про зменшення санітарно-захисної зони з 500 м до тої відстані, що є сьогодні в селі між будівлями жителів та будівлею господарства. Але є нюанс, що за умови наявності відповідних фільтрів, відповідного обладнання, що буде забезпечувати зменшення цієї санітарно-захисної зони. Такий дозвіл дано у 2015 році. Що ж до ветеринарної служби, то в 2016 році у березні головним державним інспектором ветеринарної медицини було видано припис, вказаніо зауваження, що стосувалися ветеринарно-санітарного стану свиногосподарства. Це зауваження стосувалося ветсанпропускника, що не був облаштований до вимог, також були зауваження щодо зберігання відходів, тварин, кормів, були питання щодо транспорту, що обслуговує господарство. До нас за погодженням і дозволами ніхто не звертався, ми таких дозволів не видавали. Можливо тому, що комплекс не будувався, а тільки реконструювався», - зауважив начальник відділу Держпродспоживслужби у Львівській області Ростислав Волошин і додав, що без виконання всіх необхідних умов свинокомплекс не може працювати.

Про десятирічне сусідство жителів Ліщина з свинофермою розповіла депутат Ходорівсьокї міської ради Наталя Мінурка. Назагал було продемонстровано фотографії відкритої лагуни з гноївкою біля ферми в с. Ліщин. Знайти спільну думку між громадою та «Лемберг-Агро», адже люди готові до співпраці, закликала заступник міського голови Ходорова Ольга Мельник. Вона також відзначила внесок «Лемберг-Агро» в підтримці воїнів АТО та водночас закликала дирекцію товариства почути людей на території Дуліб.

Як наголосив речник Ходорівського м’ясокомбінату Оруджев, всі дозвільні документи є.

Його доповнив директор «Ходорівського м’ясокомбінату» Дмитро Матвійко: «Дозвіл на спецводокористування не потрібний у зв’язку з тим , що там немає свердловин. Дозволи й експертизи по будівництву й експлуатації цього свинокомплексу теж не потрібні, тому що в 2013 році нами було придбано діючий комплекс - господарський двір, де на той момент вирощувались ВРХ та свині. Діяльності цей комплекс не призупиняв. Нами було проведено поточний ремонт, навіть не реконструкцію. Тому не потрібно ніяких дозволів, тим більше, що «Лемберг-Агро» є діючим підприємством діяльність якого – тваринництво. Щодо відходів. Всі паспорти відходів, декларації відходів у нас є. Паспорти відходів видаються на організацію, а не на окремо взятий об’єкт».

Паспорти відходів видаються на конкретне місце діяльності, а дозволи, про які вів мову Дмиро Матвійко, видані підприємству, що зареєстроване в м. Ходорові, уточнив Р. Гречаник. При цьому чиновник наголосив, що «дозволи на поводження з відходами та викиди забруднюючих речовин в атмосферу саме для провадження діяльності в с. Дуліби не видавалися».

Д. Матвійко погодився з тим, що дозволу на викиди в атмосферу у них немає, вони в процесі розробки, адже для їх виготовлення потрібно проводити заміри. Заміри ж робляться при наявності джерела викидів, а звідки воно може бути, коли там немає свиней, зазначив директор м’ясокомбінату.

При цьому він зазначив, що вони вже пішли на поступки, в чотири рази зменшивши кількість поголів’я, яке планують відгодовувати на території ферми. Представники громади наголошували, що вони не проти інвестора і його діяльності, проте не дозволять завозити свиней. «Можете робити склади, млин, відгодовувати велику рогату худобу - лише не свинокомплекс», - наголосив староста Степан Грицило.

Голова комісії законності і права при громадській раді ЛОДА Валерій Гончаров відкрив присутнім, як, на його думку, інший бік конфлікту, що полягає в недобросовісності попереднього власника цієї ферми п. Іваніцького, який власне й продав цей комплекс за 1 млн. грн теперішньому власнику. «З нашої точки зору, юридично-емоційним фактором збурення цієї ситуації є саме ця оборудка, яка була проведена колишнім керівником цього колгоспу», - зауважив п. Гончаров.

У наступних номерах ми стежитимемо за розвитком ситуації й запрошуємо всі сторони конфлікту до діалогу.

На головні запитання присутні на прес-конференції все ж не знайшли відповіді, зокрема: наскільки шкідливим може бути свинокомплекс у селі Дулібах. І як врахувати вимоги громади та інтереси товаровиробника, не порушуючи законів.

Оксана ФРАНКІВ.

Фото Львівського прес-клубу.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин