Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Жидачів не відмовився допомогти Львову зі сміттям, але лише на кілька днів

Трагедія у Жовківському районі – пожежа на Грибовецькому сміттєзвалищі, що спричинила зсув відходів, під завалами яких загинуло троє пожежників, мало не спричинила сміттєвого колапсу в області. 31 травня Грибовецька сільська рада прийняла рішення закрити полігон і не вивозити туди навіть власне сміття. Сміття зі Львова почали вивозять на інші сміттєзвалища, зокрема частково й на територію м. Жидачева, що спершу обурило місцевих мешканців, але згодом жидачівці погодились приймати відходи з обласного центру до 10 червня.

Полігон у Грибовичах – один із найбільший в Україні. Його площа - 33 га. Експлуатувати його почали з середини 1950-х років. За екологічними нормами, припинити експлуатацію полігону мали ще у 1970 роках. Однак пошуки альтернативної ділянки не давали результату, тож вивозити сміття у Грибовичі продовжували до кінця травня 2016 року.

 

Екологічна бомба сповільненої дії під назвою Грибовецьке сміттєзвалище таки вибухнула і, як завжди, невчасно й несподівано, забравши життя щонайменше трьох молодих хлопців-пожежників. Працівника екологічної служби досі шукають рятувальники. Влада різних рівнів виявилась неготовою впоратися із ситуацією ні за минулі роки, ані тепер.

 

На голову мера Львова посипались прокльони й звинувачення від рідних загиблих хлопців, від жителів Грибович та сусідніх сіл, львів’ян. Ширша громадськість дізналась, скільки фірм і звідки пропонували мерії Львова почати вирішувати нагальну проблему із впорядкуванням сміттєзвалища. Проте всі ці розмови трохи запізніли, ті рішення, що мали прийматися на позавчора, сьогодні виглядають як знущання. Проте обвал на гігантському звалищі - це лише вершина сміттєвого айсберга, що, якщо не прийняти кардинальних заходів, загрожує потопити всю область. Рішення Грибовецької сільської ради тимчасово заборонити вивіз сміття поставило нові виклики: а куди його вивозити з міста-мільйонника й інших рад, промислових підприємств, які уклали з фірмами угоди на вивіз сміття, яке вивозилось саме на Грибовецьке сміттєзвалище? Рішення знаходять: розвозити побутові відходи по районах області, а щоб не викликати громадського спротиву – не оголошувати куди, скільки і як довго це триватиме.

Ось чому мешканці Жидачева 1 червня просто остовпіли, коли побачили, як один за одним на сміттєзвалище за містом заїжджають сміттєвози й вивантажуються. Одразу піднялась хвиля обурення. А як інакше? Без пояснень ситуації тишком «нагорі» приймається рішення. Виправдання завжди можна знайти: «катастрофа», «надзвичайна ситуація», зрештою, все, як завжди. Присоромлення на кшталт: «ну будьте ж людьми», «допоможемо один одному в біді», «люди з районів працюють у Львові й теж лишають там сміття» у цій ситуації виглядають недолугими. Так, допомагати в такій ситуації вкрай необхідно, але не зневажаючи й не нехтуючи правами й вимогами інших, у цьому випадку жителів Жидачева й громад довколишніх сіл.

Всі прекрасно розуміють, що, окрім екологічних проблем, сміття - це й бізнес, і хтось круто на ньому заробляє. Очевидно, комусь було економічно вигідно всі ці роки утримувати ситуацію саме в такому підвішено-небезпечному стані. Тим більше ситуація катастрофічна не лише у Грибовичах, не краща ситуація із сміттєзвалищами й, до прикладу, в Жидачеві чи Ходорові. Так, вони не співмірні по об’ємах, але у своїй основі однакові – невпорядковані, а від того екологічно небезпечні.

Тож не доводиться дивуватися тому, що жителі міста, громадські активісти, побачивши, як сміттєвози зі Львова спокійно вивантажуються на сміттєзвалщі за Жидачевом, одразу підняли галас.

«З вчорашнього вечора до Жидачева райзують львівські сміттєвози, але диво дивне: про це ані члени виконавчого комітету, ані більшість міських депутатів нічого донедавна не знали! Жидачівське сміттєзвалище минулого року добре дало про себе знати, бо горіло й токсичним димом обгортало місто та прилеглі села. З міського бюджету виділялися кошти на гасіння займань, але локалізувати пожежу не вдалося: дотепер повільно горить», - писали 1 червня у соціальних мережах громадські активісти.

Й водночас озвучили логічні запитання, зокрема: на підставі чого сотні кубів львівського сміття везуть у Жидачів, чи укладено угоди? Чи створено на сміттєзвалищі технічні умови для складування сміття, чи сміттєзвалище витримає об’єми відходів зі Львова? Скільки часу ховатимуть львівський непотріб у нас? Депутати Жидачівської районної та міської рад Тарас Матвіїв, Володимир Гаврон, Святослав Багрій, Андрій Ружак, Богдана Пеняк, Роман Йонка звернулися до Жидачівської міської ради за роз’ясненнями ситуації. А до того часу, поки все з’ясовувалося, містяни організувалися в громадську варту на сміттєзвалищі й стежили, звіряли, скільки машин заїжджає.

У п’ятницю, 3 червня, у Жидачівській міській раді відбулось позачергове засідання виконавчого комітету.

На ньому були присутні всі 10 членів, а також всі, хто знав про таке засідання й бажав взяти в ньому участь, зазначили у міській раді. Після кількох годин обговорень рішенням №88 від 3 червня виконавчого комітету Жидачівської міської ради погоджено договір від 1 червня між Жидачівським МВУКГ та ТОВ «Спецавтотранс-Львів» на розміщення відходів. Термін дії договору до 10 червня 2016 року. Такий договір вступає в дію за умови призупинення розміщення відходів з 3 по 5 червня та в тому разі, коли Львівська міська рада надасть з 6 червня техніку для впорядкування сміттєзвалища.

Виконавчим комітетом доручено міському комунальному господарству забезпечити облік та контроль за прийманням та розміщенням твердих побутових відходів на жидачівському сміттєзвалищі, забезпечити належні умови захоронення ТПВ, спільно з відповідними службами забезпечити належні умови пожежної безпеки на сміттєзвалищі. Виконавчий комітет зобов’язав Жидачівське МВУКГ укладати договори на розміщення відходів лише з дозволу виконавчого комітету та з врахуванням інтересів територіальної громади міста. Крім цього, виконком Жидачева звернувся до Львівської ОДА та обласної ради із запитом на фінансування у 2016-2017 роках витрат на придбання сміттєвоза для м. Жидачева.

«Ми разом з небайдужими мешканцями на в'їзді у сміттєзвалище поставили громадську варту, яка облікувала кількість сміттєвозів та їхні номерні знаки для того, щоб вони не перевищили ліміту. А також перевірили дорожні листи у водіїв вантажівок.

Ми поставили чотири запитання, на які на той час не мали відповіді. Певні роз’яснення отримали минулої п’ятниці. Виявляється, є офіційний договір між комунальниками і перевізником. За середу і четвер до Жидачева було привезено 26 машин сміття загальною вагою 290 т. Термін дії договору - до 10 червня.

За рік з Жидачева вивозиться 3100 т відходів.

Вмістити привезене сміття є де, але немає належних умов для його сортування, трамбування і пересипання ґрунтом, щоб унеможливити загоряння. Площа Жидачівського сміттєзвалища 13 гектарів, але воно з часів зупинки целюлозно-паперового комбінату в занедбаному стані. Допомагаючи Львову, Жидачів потребує допомоги по благоустрою сміттєзвалища: немає належної дороги для завозу сміття, немає важкої техніки для хоча б часткової рекультивації старої частини звалища, на новому потрібно значно якісніші проводити ущільнення сміття», - каже Володимир Гаврон.

Що відбувалося цими днями на жидачівському сміттєзвалищі, чи справді ситуація була такою неконтрольованою, як це здавалося з початку та що буде після 10 червня, адже саме до цієї п’ятниці «львівське сміття» можуть вивозити на територію Жидачева. Про це ми розпитали у міського голови Володимира Левка.

- Як з'явилося сміття? Грибовичі і трагедія. Не Львів і їхні питання пов'язані з вивезенням побутових відходів. У зв’язку з цією трагедією було прийнято рішення дозволити, як виняток, тимчасово прийняти певну кількість машин із побутовими відходами Львова, тим більше це фірма, що вивозить ТПВ зі шкіл, бюджетних установ. З відпустки вийшов на роботу 3 червня, а день перед цим був на сміттєзвалищі, побачив всю ситуацію й одразу ж розпорядився наступного дня зранку скликати виконком міської ради. Провели відкрите засідання за участю бажаючих. Уже був укладений договір, але він ще не вступив повністю в силу між міським виробничим управлінням комунального господарства й львівською фірмою, що займається вивезенням ТПВ. Договір про прийняття 140 т вдень відходів. Термін дії цього договору до 10 червня. Фірма проводить розрахунки із МВУКГ. На засіданні виконкому ставилось одне запитання: що робити місту?

Впевнений, що на ці два дні рішення було прийняте правильне, треба було рятувати ситуацію. Завезення впродовж цих двох днів сміття на сміттєзвалище для екології міста загрози не несе.

Ще 2 червня був представник фірми, що займається вивезенням. На сміттєзвалищі проводився контроль, облік з боку комунального підприємства. Не було ніякої анархії. В той день попередили представника фірми-перевізника, що з 3 по 5 червня він не вивозить сміття, допоки ми не приймемо рішення, що робити далі. Тому було припинено вивіз. На виконкомі прийнято одноголосне рішення, щоб до 10 червня погодити договір на прийняття комунгоспом відходів. Була виставлена умова, щоб Львів на цей період допоміг технікою. Також звернулись до обласної влади розглянути можливість виділення коштів на придбання сміттєвоза для Жидачева.

За ці кілька днів сміття не вивозили, як дехто пише, що возили ночами. Такого не було, на під'їзді до сміттєзвалища стоїть шлагбаум, встановлена камера спостереження. У фінансовому плані ні комунальне підприємство, ні місто не несуть абсолютно ніяких додаткових затрат, а, навпаки, компенсується з певним відсотком рентабельності прийняття цих відходів. Але для нас головне не гроші, а, по-перше, екологічний стан, зокрема те, що ми не можемо тривалий час приймати відходи в таких об’ємах, а по-друге, як і кожне сміттєзвалище, в області завжди задимлене у літній період, в тому числі й жидачівське. Тож для того, щоб загасити місця займання, ми використовуватимемо також ці ресурси. Цього року вперше, відколи це сміттєзвалище існує, сьогодні пішов транспорт із землею (для пересипання відходів).

Досі власником сміттєзвалища є комбінат, ми вимушено взяли його в оренду й несемо відповідальність за ту ділянку, на якій складуються побутові відходи.

За 1 т вивезеного сміття львівська фірма платить Жидачівськлму МВУКГ 80 грн.

Від того часу, коли комбінат зупинив свою діяльність, за сміттєзвалищем ніхто не доглядав, хто що хотів - туди возив, і скільки хотів. Зараз погіршення ситуації немає. Горіння припинено там, де складуються побутові відходи. Працює наш бульдозер, ще один запрацює. Почали завозити землю, щоб пересипати відходи. Є задимленість в іншій частині сміттєзвалища, все ж це територія 13 га.

Вчора, 6 червня, досягнуто домовленості про те, що зі Львова нададуть не техніку, а гроші, а ми вирішимо проблему з технікою. Договір на оплату техніки теж вже підписано. Воно нам допоможе провести до певної міри благоустрій сміттєзвалища і його загасити. Повторюю, це тимчасовий варіант до 10 червня.

- Що буде після 10 червня, адже розуміємо, що ситуація кардинально не вирішиться?

- Під час засідання виконкому сказав, що договір є до 10 числа. П'ятниця цього тижня крайній термін вивезення відходів. Я про це сказав у телефонній розмові Садовому і його першому заступнику Пушкарьову. Садовий подякував, і ніяких розмов про це більше не ведеться. Хіба в разі надзвичайної ситуації. Ми не розглядаємо варіант прийняття відходів зі Львова після 10 червня.

- Львівська ОДА подала пропозиції щодо п’яти ділянок під майбутній полігон ТПВ та будівництво сміттєпереробного заводу (одна з яких, за попередніми даними, й у Жидачівському районі – колишній Подорожненський кар’єр). Чи не надходили до вас такі пропозиції?

- Я готовий розглядати пропозицію, яка б стосувалася переробки тих відходів, які сьогодні є на площі 13 га жидачівського сміттєзвалища. Про будівництво сміттєпереробного заводу у Жидачеві вести розмову недоцільно.

Минулого року жидачівське сміттєзвалище горіло 8 разів, і на його гасіння з бюджету міської ради виділяли 30 000 грн.

Як розповів міський голова, при тих тарифах на вивезення ТПВ, що діють у місті, накладно тримати працівників, які б обслуговували територію смітєзвалища, «Щоб впорядкувати його хоч якось, ми оголосили конкурс на сортування відходів безпосередньо на сміттєзвалищі. Конкурс виграв жидачівський підприємець Пахолко і тільки розпочинає свою діяльність. Що зроблено на сьогодні? Перекрито шлагбаумом дорогу, що веде на сміттєзвалище, встановлено відеокамеру. Ми кожний день знаємо, скільки машин заїжджає. У перспективі там має бути встановлена сортувальна лінія.

Наша мета - якомога менше вивозити відходів. Вже третій рік не вивозимо з міста листя, гілля, в місті встановлені контейнери для пластику. Листя складується у ями на компост, гілля подрібнюємо. Місто зменшило кількість вивезених відході. Тим більше, комбінат припинив вивозити відходи. Можливості прийняття відходів є, але ми проти того, щоб сюди завозили відходи з інших населених пунктів.

Експлуатувати наявне сміттєзвалище місто зможе ще доволі довго, як мінімум в запасі років 15, кажуть у міській раді, а при умові належного господарювання на території сміттєзвалища, запровадження сортування, починаючи з домівки, то й того більше.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин