Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Громада Грусятицької сільської ради не поспішатиме об’єднуватися?

Принаймні до такого компромісного рішення дійшли під час громадського обговорення у с. Ліщин 24 січня.

Екстрено жителі Ліщина зібралися після того, як дізналися, що депутати вже нового скликання Грусятицької сільської ради під час сесії, що відбулася 20 січня, залишили в силі рішення ради VI скликання про об'єднання в громаду з центром у м. Ходорові.

Так, цього дня під час голосування за відміну рішення Грусятицької сільської ради VI скликання від 31 липня 2015 року думки депутатів розділилися: 7 проголосували за приєднання до Ходорова та 7 – за приєднання до об’єднаної територіальної громади з центром у смт. Нові Стрілища. 16 січня у Грусятичах пройшло громадське обговорення цього важливого питання, де думки присутніх теж розділилися. Крім цього, члени виконавчого комітету сільської ради провели повуличне опитування жителів Грусятич, у якому, за словами сільського голови, 80% жителів села висловили бажання приєднатися до Нових Стрілищ. Громадське обговорення пройшло і у день сесії сільської ради, що відбулася 20 січня. У ньому взяли участь народний депутат Андрій Кіт, голова Жидачівської РДА Олександр Пітула, керівник Офісу реформ Віталій Корецький, міський голова Ходорова Олег Коцовський, селищний голова Нових Стрілищ Галина Козяр. Під час обговорення звучали різні думки, але рішення залишалось за сільськими депутатами. Результати голосування ще раз засвідчили про те, що проблема в громаді таки не надумана й не нав’язана зовні.

Вже після голосування депутатів сільської ради жителі Ліщина 24 січня зібралися, щоб обговорити подальші кроки.

Нагадаємо, жителі Ліщина категорично виступили проти об’єднання в територіальну громаду з адміністративним центром у м. Ходорові. Про це громада заявила ще в червні 2015 року. Про позицію жителів Ліщина свідчать протоколи громадського обговорення та зібрані підписи. Селяни обурені, що їхню думку не врахували у рішенні депутати Грусятицької сільської ради VI скликання. Також неприємно вразив людей той факт, що деякі депутати, зокрема й з с. Ліщин, не прислухаються до думки громади, а голосують, керуючись власним розсудом.

У неділю, 24 січня, на зустріч із громадою приїхали сільський голова Грусятич Олена Бурбела, народний депутат Андрій Кіт, селищний голова Нових Стрілищ Галина Козяр. Сільський голова привітала присутніх на зібранні. Після спільної молитви, яку прочитав парох села о. Василь, розпочали обговорення. Слово надавали всім, хто хотів, мав потребу висловитись із приводу теми зібрання.

Так, про те, що сьогодні в державі відбувається об’єднання громад, а не сільських рад, наголосив Петро Ковальський. Чоловік зазначив, що громада Ліщина вирішила, обєднуватися із громадою Нових Стрілищ. Обурено запитував, яке право має депутат йти всупереч думки громади, чому не проконсультувався із громадою. «До чого ті всі розмови про те, що «ви не будете лікуватися в лікарні», а «ви не будете продавати молоко на базарі», комусь «пообіцяли якусь там посаду», до чого це все, є думка громади», - резюмував виступаючий і закликав присутніх на зібранні визначитись, що робити далі, а якщо буде така потреба, то й у суді оскаржувати рішення сільської ради.

Сільський голова Олена Бурбела пояснила жителям Ліщина, чому вона своїм розпорядженням ініціювала громадське обговорення у с. Грусятичах: «Для того, щоб вивчити думку громади, виконавчий комітет сільської ради провів опитування жителів Грусятич. Справді 80% жителів села висловились за Нові Стрілища. Потім пішли чутки, що це була агітація, мовляв, чому не ходили депутати, а члени виконкому. Ми за те, щоб діяльність сільської ради велася відкрито й прозоро. Була скликана сесія сільської ради на якій голоси депутатів розділилися порівну - 7 на 7. Одні юристи кажуть, що вже нічого не можна змінити, що ЦВК призначила день виборів і 6 лютого починається виборчий процес. Інші юристи не поділяють такої думки. Я бачу, що громаду хвилює її подальша доля, оскільки на зібрання приходить дуже багато людей і сьогодні зібралось чимало. Бачу, що жителі як Грусятич, так і Ліщина мають свою думку, а думка громади завжди є важливішою за думку сільської ради. Тому до вашої думки мають прислухатися як голова, так і депутати».

Яке б рішення не прийняли, але громада має про це знати і бути поінформованою, додала сільський голова, запросивши присутніх відвідувати сесії сільської ради, які проводяться відкрито, закликала цікавитись роботою місцевого уряду, більше цікавитись громадським життям, впливати на розвиток своєї території.

Перед учасниками зібрання виступили також селищний голова Нових Стрілищ Галина Козяр, заступник селищного голови Степан Холявка, які розповіли про діяльність об’єднаної територіальної громади.

Думка жителів Ліщина була чітко сформована ще влітку 2015 року, коли було проведено схід громади та опитування, під час якого більше 90% жителів села поставили свій підпис за те, що вони обирають об’єднання у громаду з центром в смт. Нових Стрілищах, розповіла секретар громадського обговорення, що відбулось 21 червня 2015 року Марія Бурбела.

«Дуже прикро, коли сільський голова не чує громади ні одного, ні іншого села, але коли приходять вибори, то чомусь він іде до громади. Так само як деякі депутати не хочуть слухати громади, бо мають свою думку. Ми провели опитування, щоб люди самі для себе визначили, щоб не казали потім, що їх «продали». Коли на сесії озвучила результати, то з мене підсміхалися, що як за Радянського союзу 99%. Але боляче було від того, що це правда», розповіла жінка.

У рішенні Грусятицької сільської ради від 31 липня 2015 року не взяли до уваги думку жителів Ліщина. У тексті рішення немає жодного слова про те, що на сесії озвучували протокол громадського обговорення жителів села, і навіть у додатках до рішення не зазначено, що додається протокол та опитування жителів Ліщина, зауважила Марія Бурбела.

Під час зібрання виступаючі неодноразово зверталися до присутнього народного депутат з проханням якось допомогти громаді відстояти її думку.

Виступаючи перед жителями Ліщина, народний депутат Андрій Кіт коротко розповів про суть реформи децентралізації, в основі якої лежить перерозподіл фінансових ресурсів, щоб об’єднані громади отримували значно більше грошей, спрощення багаторівневої бюджетної системи, при якій не буде районного бюджету, а лише бюджети об’єднаних громад, обласні та державний. «Об’єднання громад проводиться для того, щоб їх правильно фінансово збалансувати, а не для того, щоб просто об’єднати, не для того, щоб обрати того чи іншого голову, а для того, щоб врівноважений бюджет громади давав можливість рівномірно розвивати територію, на якій живуть люди», - наголосив А. Кіт. Також народний депутат зазначив, що на Ходорівщині запущено юридичний механізм об'єднання, в результаті якого ЦВК призначила вибори. “Я ніколи не був популістом і не буду брехати, що я можу це змінити. Я не зможу цього змінити”, - наголосив А. Кіт.

Люди натомість запитували, чого їх тягнуть до Ходорова. Після тривалих дебатів було знайдено компроміс, на який пристали учасники громадського обговорення. Народний депутат запропонував варіант не йти в жодне з об'єднань, почекати, як розвиватимуться обидві громади.

Тримати статус-кво сільська рада зможе півтора року. У 2017 році планується проведення виборів до об'єднаних громад вже за новим адміністративно-територіальним устроєм. Яким буде цей устрій спрогнозувати важко.

Чи вдасться Грусятицькій сільській раді на позачерговій сесії, що запланована на 28 січня, відмінити суперечливе рішення попереднього скликання, стане відомо за результатами голосування.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин