Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Виборці з дванадцяти округів Жидачівщини залишаться без представників у Жидачівській районній раді

Склад VII скликання Жидачівської районної ради (36 депутатів) формуватимуть представники таких політичних партій: «Блок Петра Порошенка «Солідарність» - 8 депутатів, «Громадянська позиція» - 7 депутатів, «Самопоміч», ВО «Свобода», «УКРОП» - по 5 депутатів, «Українська Галицька Партія», ВО «Батьківщина» - по 3.

Вибори, що відбулися, за переконанням журналістів нашого часопису, не вирізнялися особливою чистотою й прозорістю. Представники більшості політичних сил явно спекулювали на Революції Гідності, АТО, проявляючи псевдопатріотизм.

Ці вибори не позбавлені особливостей. Насамперед це новий і доволі складний закон, який потребував ґрунтовного роз'яснення не лише організаторам, а й учасникам виборчого процесу. Мало уваги приділялося організаційним моментам та інформаційній забезпеченості. Щодо останньої, то її фактично не було. Про формування складу районної виборчої комісії, межі округів з виборів депутатів до Жидачівської районної ради пересічному виборцю практично нічого не було відомо, також це стосується й формування складу дільничних комісій. До останнього моменту остаточний склад комісій офіційно не оприлюднили.

Частково виконали свою функцію сільські, селищні та міські виборчі комісії, які ознайомили виборців із кандидатами до відповідних рад та кандидатами на сільських, селищних, міських голів, опублікувавши таку інформацію. Винятками стали Вербицька та Мельницька сільські виборчі комісії, які з невідомих причин офіційно не оприлюднили кандидатів. Ходорівська міська виборча комісія висвітлила інформацію у міській газеті «Ходорівщина».

У деяких округах, до прикладу в Новострілищанській селищній об'єднаній громаді, де проводились перші вибори до місцевих органів влади, виборча комісія провела ще й публічні дебати між кандидатами на посаду голови громади, під час яких ознайомила виборців округу з кандидатами до Львівської обласної, Жидачівської районної та Новострілищанської селищної рад. У п'ятницю, 23 жовтня, публічні дебати було проведено й у м. Жидачеві, щоправда, не з ініціативи виборчої комісії.

На більшості виборчих дільниць не було вивішено інформаційних листівок, які б інформували виборців про політичні партії та кандидатів, які беруть участь у виборах. Зважаючи на новели закону (змішана система – партійні списки та мажоритарна), нову нарізку виборчих округів до обласної та районної рад та немалу кількість партій, що брали участь у виборах, ґрунтовне інформування виборців сприяло б більш усвідомленому, виваженому вибору.

Якщо з кандидатами у місцеві ради та на голів все більш-менш було зрозуміло, то з інформацією про те, хто висувався на депутатські мандати до області та району, взагалі було сутужно. У селах люди практично були ізольовані, відчувався серйозний брак інформації.

Як показала практика, весь “тягар інформування” виборця (а законом це визначено як передвиборча агітація) ліг на плечі представників політичних партій та кандидатів від них. Хто й які методи застосовував - це вже питання принципів, совісті, “креативності” тих чи інших політсил та кандидатів. Та, схоже, довіряти виборцям політсили не поспішають, а воліють перестраховуватись у різні способи, й так триватиме і надалі, бо, на жаль, до чесності та відкритості ще не готові.

Ще одна суттєва заувага до організації виборчого процесу, що може наводити на неоднозначні висновки, а якщо б учасники виборчого процесу проявили принциповість, це призвело б до судової тяганини. Як виявилось, на кількох дільницях у бюлетенях були допущені суттєві “недогляди”: розбіжності в номерах бюлетенів, пропущені кандидати, а то й кілька партій недодруковані, та й сам захист бюлетенів бажав кращого.

Якщо висновки цієї передвиборчої кампанії її організатори та відповідальні за її проведення зроблять правильні, то надалі ми уникнемо багатьох огріхів, що можуть спотворити волевиявлення.

Повертаємось до попередніх результатів виборів до Жидачівської районної ради. Як і передбачалося, новий закон про вибори призведе до значних «перекосів». Перший неприємний висновок чекав на деяких кандидатів у депутати районної ради. У виборчому окрузі за кандидата проголосувало 118 виборців і він став беззаперечним лідером, оскільки внутріпартійний рейтинг у нього зашкалює – 22,52%, але партія не долає 5% бар’єр і кандидат не стає депутатом районної ради. Мова йде про політичну партію «Наш край», яка загалом по району не дотягнула до 5% і один із найрейтинговіших кандидаті від неї Сергій Мокрицький не проходить у депутати. До слова, в окрузі №28 (межі округу - Молодинчецька сільська рада) партія «Наш край» стала лідером виборчих перегонів. Це єдиний округ, виборці якого у своїй більшості проголосували за «Наш край». На другій позиції тут «БПП «Солідарність» - 83 голоси, треті - ВО «Свобода» - 70, далі «Громадянська позиція» - 59 голосів, «УКРОП» та «Народний контроль» - по 57. Друге місце ПП «Наш край» здобула в окрузі №15 (Вибранівська сільська рада). За кандидата від цієї політичної сили Михайла Петруся віддали свої голоси 195 виборців. Лідирує ж в окрузі партія «Самопоміч», за яку проголосував 251 виборець, і кандидат в цьому окрузі Володимир Басараб проходить у депутати із внутріпартійним рейтингом у 32,72%. У нього найвищий рейтинг серед кандидатів від «Самопомочі».

Друга несподіванка чекала на кандидатів від політичних партій, що впевнено долали 5% бар’єр і «заводили» у раду більше двох депутатів. Депутатом міг стати той кандидат, у якого рейтинг в партійному списку вищий. При цьому кандидат, який в окрузі набрав більшість і додав партії, від якої балотувався, значну кількість голосів, міг не потрапити у новий склад Жидачівської районної ради, оскільки його внутрішньопартійний рейтинг був дещо нижчим у порівнянні з однопартійцями. Тут відсотки у внутрішньопартійному рейтингу вираховувались від кількості набраних голосів відносно кількості виборців в окрузі. Тому кандидат, за якого проголосувало 442 виборці, – це чи не найбільший результат, який отримав кандидат у районі, – не пройшов у депутати. Так, «Громадянська позиція» не привела у раду Володимира Цукорника, який в рейтингу партії набрав 28,87%. За списком «Громадянської позиції» до районної ради пройшло 7 депутатів, замикає список депутат із рейтингом 30,16% Зеновій Шевчук, який балотувався в окрузі №24 (Зарічненська сільська рада).

Загалом склад VII скликання Жидачівської районної ради формуватимуть представники таких політичних партій як «Блок Петра Порошенка «Солідарність» - 8 депутатів, «Громадянська позиція» - 7 депутатів, «Самопоміч», ВО «Свобода», «УКРОП» - по 5 депутатів, «Українська Галицька Партія», «Батьківщина» - по 3. Повний склад районної ради – 36 депутатів.

Ще однин парадокс нового закону про вибори – це той факт, що окремі округи взагалі залишились без представників у районній раді. Мова йде про округи №№1,3,4,5,10,12,14,16,18,28,30,34. Зате по два представники матимуть виборці з округів №№2 (Жидачів),9 (Гніздичів),20 (Жирівська сільська рада), 26 (Мельницька сільська рада), 17 (Володимирецька сільська рада), 24 (Зарічненська сільська рада). По одному депутату матимуть виборці з округів №№15,23,31,8,19,22,25,13,32,35,21,11,27,29,33,36.

Шість депутатів, а це Микола Шумельда («Самопоміч»), Володимир Гаврон («Українська Галицька Партія»), Володимир Площанський (ВО «Батьківщина»), Роман Балицький («Громадянська позиція»), Ігор Кос («УКРОП»), Ігор Лалак («БПП «Солідарність»), взагалі не мають прив’язки до округів, а пройшли до складу райради як перші номери у списку політичних партій, що подолали 5% бар’єр.

І наостанок цікава деталь. Як бачимо, всього лише за п’ять років, які минули від чергових виборів, партійний склад Жидачівської районної ради VII скликання відповідно до складу VI скликання змінився кардинально. Вже канули в Лету такі політичні партії як «Наша Україна», «За Україну», «Удар», «Партія регіонів».

Сьоме скликання Жидачівської районної ради поповнилось багатьма новими особистостями. Наскільки продуктивним виявиться новий склад представницького органу, побачимо вже найближчим часом. Та скільки того часу відведено для нових обранців, нині навіть у Києві не розуміють. Що поробиш - ми ж українці…

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин