Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Чи зможе Новострілищанщина стати об’єднаною територіальною громадою

Новострілищанська селищна рада об’єднує смт. Нові Стрілища та с. Старі Стрілища. В недалекому минулому Нові Стрілища були районним центром у Дрогобицькій області. В той час воно набуло статусу селища й розбудувало відповідну інфраструктуру, що в тому чи іншому вигляді збереглася й донині.

На території Нових Стрілищ знаходяться церква, адміністративний будинок селищної ради, працюють відділення «Ощадбанку», селищна бібліотека, школа I-III ст., де навчаються діти не лише з Нових та Старих Стрілищ, а й учні з дев’яти довколишніх сіл, яких регулярно довозить «Школярик». На території селища функціонують Народний дім, дитячий садок, амбулаторія загальної практики сімейної медицини, станція швидкої допомоги, аптека, філія споживчого товариства, станція АЗС, комунальне підприємство «Водоканал», два фермерські господарства, селянська спілка, кав’ярні, мотель, два продовольчих магазини та кіоск, їдальня, стаціонарне відділення територіального центру соціального обслуговування, пошта та відділення зв'язку, ремонтний відділ «Львівенерго», перукарня. На території Новострілищанської селищної ради працюють і сплачують податок більш як 20 підприємців. У селі Старих Стрілищах, що межує з селищем, є церква, Народний дім і два сільських магазини.

Та сьогодні через якісь незрозумілі причини нас хочуть приєднати до Ходорова. Після об'єднання, чи вірніше приєднання, Ходорівська громада матиме у своєму складі 58 сіл! Ніяк не можу зрозуміти, чому такий великий район як Жидачівський змогли розділити всього на всього лише на три об'єднані громади? Якщо провести хронометраж робочого дня, то взагалі виходять абсурдні речі. Уявіть собі, що в Ходорів на зібрання приїхало 58 сільських старост (при умові, якщо кожне село захоче мати свого старосту). Якщо кожен з них виступатиме лише 5 хв. і хоча б впродовж 20 хвилин йому надаватимуть кваліфіковану відповідь або прийматимуть необхідне рішення, то це займе мінімум 25 годин робочого часу. Тож на це не вистачить навіть однієї доби безперервної роботи. Це такий невеличкий приклад роботи виконавчого комітету об’єднаної громади, до якого входитимуть старости. А є ще звичайні потреби простих людей. Запитується, чому житель Кнісела, Баківців чи Ходорківців має їхати до Ходорова, щоб вирішити якісь свої справи, якщо б міг приїхати до Нових Стрілищ і при цьому зекономити і час, і гроші. Все одно люди з довколишніх сіл їздять до селища на базар, до «Ощадбанку», до амбулаторії, школи.

Сільські голови, місцеві депутати все це прекрасно розуміють, але очевидно, що багато з них є заручниками тих чи інших обставин, штучно створених владою, тому вони ніяк не можуть вирішити, чи потрібно громадам, які вони очолюють, об’єднуватися в одну громаду з центром у Нових Стрілищах. Знаходиться безліч причин, щоб не обговорювати суті об’єднання і користі від такого рішення, зате поширюються чутки й перекручення, які лише розсварюють громади. Хоча насправді рішення доволі просте: або ми всі разом формуємо об’єднану громаду, до якої могли б увійти Грусятицька, Новострілищанська, Кніселівська, Баковецька, Соколівська ради з рівними правами, або всіх гуртом нас приєднують до Ходорівської громади, де ми матимемо примарний вплив на прийняття рішень. Адже простіше знайти порозуміння у малому колі, аніж розчинитися у «натовпі».

Пропозиція про об’єднання в одну громаду не обмежується лише для названих рад, адже знаємо з історії, що до Новострілищанського району свого часу входили й сільські громади, такі як Дев’ятники, Вибранівка та інші. Наші ради поєднані як історично, так і географічно, а найбільше родинно й потенціал як економічний, так і людський дозволяє нам стати єдиною спроможною громадою.

Сьогодні точиться багато суперечок, мовляв, чому центр у Нових Стрілищах, а не, наприклад, у Баківцях. Такі бажання громади цілком справедливі. Але якщо взяти практично й розставити всі «за» і «проти», то ми можемо побачити більш спроможний адміністративний центр, що відповідатиме закону та Методиці формування спроможних громад.

Так, у с. Баківцях є приміщення адмінбудику сільської ради, приміщення від колишньої колгоспної контори. Але цього замало, щоб стати повноцінним адміністративним центром. Проте ніхто не каже, що в разі об’єднання ці приміщення не можна буде ефективно використати. Адже об’єднана громада потребуватиме розширення сфери адміністративних послуг – це і відкриття центру надання адміністративних послуг, муніципальної міліції, пожежної частини тощо.

То що краще: об’єднуватись на рівних правах чи бути лише одними з кількох десятків? А тим часом землі та податки, які б мали наповнювати бюджет нашої об’єднаної громади й використовуватись на ремонт доріг, освітлення, проведення водогону у наших громадах, де буде 18 населених пунктів, йтимуть до загального бюджету Ходорівської об’єднаної громади й в кращому випадку ділитимуться на 58 населених пунктів. У реалії ж за ці кошти доведеться «поборотися» новообраним старостам.

Зрозуміло, що пропорційно до масштабів об'єднаних територіальних громад держава виділятиме субвенції на їх розвиток, але чим більші масштаби, тим більші й витрати. А ми всі прекрасно знаємо, що навіть м. Ходорів немає ідеальної інфраструктури й доведеться багато вкладати коштів у розвиток самого міста, а додайте до всього ще й стан наших доріг.

Переваги великого об’єднання очевидні – там легше буде «загубити» кошти платників податків. А невелике об'єднання, воно як на долоні, тут нічого не вкрадеш, адже старости як зіницю ока пильнуватимуть бюджетні кошти кожний для своєї громади.

Об’єднуючись сьогодні, ми отримуємо шанс на повноцінний розвиток своїх громад, адже на новоутворену громаду держава виділятиме додаткові кошти (на Львівську область 3 млрд. грн), згодом ми матимемо можливість залучати кошти ЄС. Так, доведеться добре попрацювати для того, щоб створити умови для приходу інвесторів, але в нас є для цього потенціал.

Тож настав час відкинути всі протиріччя й сісти за стіл переговорів. Адже якщо ми, свої люди, не зможемо поступитися ободистими амбіціями й об’єднати зусилля для спільного розвитку, то що вже казати про порозуміння на рівні країни. Давайте не підводити наших військових, які сьогодні кладуть голови, захищаючи цілісність України. Своєю єдністю й державницьким мисленням продемонструємо, що побудова міцної України залежить сьогодні від нашого рішення, від єдності громади.

Свято вірю в Божу Справедливість і не маю ні грама сумніву, що знайдемо правильне рішення! Слава Україні!

Степан ГЛАДКИЙ, житель смт Нових Стрілищ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин