Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Добровільне об’єднання громад триває… Є надія, що влада прислухається до доброї волі громад

Запізніле представлення РДА перспективного плану та запевнення голови райдержадміністрації Олександра Пітула, що робота над вдосконаленням перспективного плану Жидачівщини триває і представники політичних партій, громадських організації, мешканці району можуть подавати свої пропозиції щодо проведення реформи місцевого самоврядування - дали свої результати. Після Нових Стрілищ з ініціативою виступила і громада смт. Гніздичева.

Сам Гніздичів розташований на правому березі річки Стрий, за 4 км на південь від Жидачева. У документах XVII ст. подекуди вже згадується як містечко. Одна з ранніх письмових згадок про село відноситься до 1462 року. Статус селища отримав із 1957 року. Площа 5,76 км кв. Постановою КМУ від 26 липня 2001 року №878, як і Ходорів та Жидачів, Гніздичів занесено до Списку історичних населених місць. Гніздичівська селищна рада завжди рахувалася «багатою», бо мала на своїй території розвинуті підприємства, які наповнювали не тільки її бюджет, але і району. І зараз на території громади успішно розвиваються промислові та сільськогосподарські підприємства, фермерські господарства, приватні підприємці, відпочинкові заклади та установи з надання послуг. Найуспішніша з усіх Кохавинська паперова фабрика. Не дивно, що, ознайомившись із суттю та процесом реформування місцевого самоврядування, ініціативні жителі Гніздичева Іван Оліяр, Ігор Матківський, Михайло Павловський, Іван Салдан, Ігор Кузишин, Ярослав Майкут, Іван Швед, Василь Грудлевський, Оксана Романів, Оля Ожібко не погодилися із проектом запропонованим РДА щодо приєднання такого самодостатнього селища до м. Жидачева. І при всій повазі до жидачівчан ініціювали створення об’єднаної територіальної громади з центром у Гніздичеві. Звернення ініціативної групи 26 травня підтримала сесія селищної ради. Підготовлені документи секретар ради Ігор Матківський, та депутат Оксана Романів особисто 28 травня подали до Львівської ОДА та Жидачівської РДА. Згідно з Паспортом у спроможної територіальної громади із потенційним центром у Гніздичеві нараховуватиметься 6843 жителі, в т.ч. 537 дітей дошкільного віку, 908 дітей шкільного віку, 6 населених пунктів, 2 школи І-ІІІ ст., 2 - І-ІІ ст., 2 - І ст.., 3 садки, 3 ФАПи, 1 амбулаторія. Однак не все так просто. Як у області, так і в районі повідомили, що проект Перспективного плану об'єднання територіальних громад Львівщини вже погоджено і зміни до нього не можна внести, хоч сесія Львівської обласної ради мала відбутися аж 2 червня. Але з іншого боку виявилось, що навіть при добрій волі громади на об’єднання без внесення змін до Перспективного плану, що зараз чомусь відіграє роль найважливішого документа, таке об’єднання не отримає всіх преференцій, які були обіцяні державою. Тобто громади, які об’єднаються поза Перспективним планом найймовірніше втратять частину податку та можливість розпоряджання землею за межами населених пунктів. Такий нюанс вичитали у проекті Бюджетного кодексу юристи.

Щоб захистити право своєї громади на добровільне об’єднання, ініціативні гніздичівці звернулися до керівництва Жидачівської РДА з пропозицією внести зміни в Перспективний план. Голова РДА Олександр Пітула не зміг прийняти представників громади, однак його перший заступник Василь Татарин провів конструктивну та плідну консультацію з уповноваженими представниками Гніздичева Іваном Оліяром, Василем Грудлевським, Оксаною Романів, Ігорем Матківським. У підсумку погоджено підтвердити рішення Гніздичева рішеннями і інших двох громад (Руди, Лівчиць), які пропонувалися до об’єднання, - тоді будуть всі підстави для адміністрації відстоювати і четверту громаду у районі.

Вже історично склалася спорідненість цих трьох громад. Колись вони були об’єднані одним колгоспом, а сьогодні й надалі продовжують підтримувати зв’язки, які не тільки історично склалися, а й пов’язані тісними родинними вузами. Такі маленькі громади як Руда та Лівчиці не мають шансу стати самодостатніми поодинці, тому вимушені приставати до когось. У депутатів Рудянської сільської ради було багато запитань до представника з Гніздичева Ігоря Матківського, який ознайомив їх з рішенням своїх односельчан. Після обговорення громадою Руди підтримано ініціативу сусідів. Більш бурхливим стало обговорення у лівчицькій громаді. Депутати самі не змогли визначитись, куди податись - до Гніздичева, Жидачева чи залишитись у вільному плаванні, тому звернулися до громади. На сході села 31 травня, крім представників з Гніздичева, були присутні й перший заступник голови РДА Василь Татарин та заступник начальника фінансового управління Олександр Банзерук. Після доскіпливого «допиту» гостей все ж більшість жителів Лівчиць має схильність на об’єднання із Гніздичевом.

Громади визначилися і демонструють своє бачення децентралізації - далі слово за адміністрацією. На щастя, у обласних депутатів вистачило голосів 2 червня заблокувати прийняття рішення про затвердження проекту Перспективного плану об'єднання територіальних громад Львівщини. Депутати скерували перспективний план на розгляд та обговорення територіальним громадам області, які повинні організувати громадські слухання та до 12 червня подати протоколи засідань у Львівську ОДА. Після цього ЛОДА має винести на розгляд другого пленарного засідання сесії Львівської облради нове рішення щодо затвердження перспективного плану.

Отже, добровільне об’єднання громад триває… Є надія, що влада прислухається до доброї волі громад.

Ольга БАРАН.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин