Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

У Жидачеві говорили про «за» і «проти» децентралізації

22 травня відбулося засідання районної комісії з питань реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади у Жидачівському районі під головуванням голови РДА Олександра Пітули за участю голови районної ради Ігоря Коса.

У заході взяли участь керівники місцевих рад населених пунктів Жидачівщини, депутати районної ради, представники підприємницьких структур, керівники та представники закладів освіти, культури та охорони здоров’я, громадські активісти, голова комісії з питань охорони здоров’я та екології громадської ради при Жидачівській РДА.

Засідання комісії стало підсумком тижневої роботи з представниками запропонованих територіальних громад у розробленому перспективному плані добровільного об’єднання територіальних громад Жидачівщини.

Нагадаємо, що одним із варіантів проведення реформи місцевого самоврядування на території Жидачівського району попередньо було сформовано перспективний план щодо формування трьох спроможних громад: Жидачівської об’єднаної територіальної громади, Ходорівської об’єднаної територіальної громади та Журавнівської об’єднаної територіальної громади.

Жидачівська територіальна громада мала б охоплювати 26 населених пунктів шести сільських рад, місто Жидачів та селище Гніздичів. Територія загальною площею - 23679,23 кв.м, населенням 27003 осіб, з них 9,3 тис. осіб (34%) - пенсіонери. Розрахунковий загальний обсяг доходів громади становить 27184,6 тис. грн, що у розрахунку на одного жителя складатиме 1006,73 грн. доходу на рік.

У перспективній жидачівській громаді є 23 освітніх навчальних заклади та 7 дитячих садочків, налічується 15 одиниць промислово-виробничих підприємств, здійснює підприємницьку діяльність 1189 суб’єктів та в аграрному напрямку працює 26 сільгосптоваровиробників. Надають послуги жителям 23 Народні доми, 24 бібліотечні установи, 1 музична школа та 2 спортивних стадіони в Жидачеві.

Медичні послуги надають центральна районна лікарня у Жидаеві, станція швидкої допомоги, 1 амбулаторія та 16 ФАПів. Працює пожежна частина в Жидачеві.

Усі населені пункти газифіковані (крім с. Лапшин), електрифіковані, наявне дорожнє сполучення. В усі населені пункти визначеного адміністративного центру подається автобусне маршрутне сполучення, насамперед із Ходорова, Жидаева і Львова.

Якщо жидачівська територіальна громада об’єднає території, які запропоновані у перспективному плані, вона буде самодостатньою за умови фінансування центральної районної лікарні не з бюджету громади. Про це перед засіданням комісії депутати Жидачівської міськради, представники громадських і політичних організацій, просто мешканці мали змогу почути від представників влади, фахівців відділів і управлінь РДА, почути і задати запитання. А запитань було чимало: що буде зі школами, куди подіти вчителів, чи буде існувати районна рада, як обиратимуть старост і яка буде їх зарплата, що буде з сільськими радами, які не захочуть доєднатися до територіальної громади, де буде розміщено міліцію, прокуратуру, суд, які механізми виходу з громади?

На більшість із цих питань є загальні відповіді, оскільки відсутня нормативно- правова база. Голова районної ради Ігор Кос, відповідаючи на запитання, чи буде районна рада, зазначив, що децентралізація – це довгий процес. Зараз йде обговорення, і саме ОМС мають бути першими зацікавлені у об’єднанні. Їм визначати форму обговорення, визначатися з приєднанням до територіальних громад. Оскільки процес добровільний – іншого не дано.

Районна рада взяла на себе ініціативу повідомити депутатів районної ради, щоб вони долучилися до обговорення. Нині важко сказати про майбутні плюси об’єднаної громади, проте можна говорити про мінуси тих громад, які не підтримають цей процес. Це перш за все обмеження у фінансовому ресурсі, можливість міжнародних інвестицій, оскільки закордонні інвестори швидше йдуть на контакт з конкретними територіями, і не виключено, що такі громади потраплять «під примус до об’єднання» вже на інших умовах».

Сільський голова с. Бережниці Гнат Кухта має своє бачення децентралізації влади: можна розпочати вже зараз з реформування бюджетної сфери, але в межах існуючого адміністративно-територіального устрою. Для зміцнення економічної бази теперішніх громад необхідно ставити питання про перерозподіл податків на їхню користь і про створення кращих передумов економічного розвитку. Якщо йти за запропонованим планом децентралізації, це призведе до погіршення адміністративного обслуговування громадян, різкого зниження соціальних передумов якості життя населення. Окрім того, ліквідація сучасних низових адміністративних одиниць неодмінно спричинить порушення зв’язків, які формувалися впродовж тривалого часу, чи навіть повний безлад і хаос.

У підсумку роботи районної комісії з питань реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади у Жидачівському районі Олександр Пітула зазначив, що робота над вдосконаленням перспективного плану Жидачівщини триває, і представники політичних партій, громадських організації, мешканці району можуть подавати свої пропозиції щодо проведення реформи місцевого самоврядування.

Андрій Данилець.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин