Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Заощадження природного газу та електроенергії

Уже всім стало зрозуміло, що з останніми цінами на енергоресурси без жорсткої їх економії більшість населення просто не зможе вижити, незважаючи на нібито значне підняття та розширення дії державних корупційних субсидій. Експерти вже порахували середню зарплату українців у 15-20 тисяч гривень, щоб оплатити нові тарифи без субсидій. Отже, нам потрібно не заощаджувати енергоресурси, а правильно їх використовувати, тобто не перевитрачати.

У більшості країн населення використовує енергоресурсів в 2-3 рази менше, ніж ми, за рахунок нових технологій та обладнання, а також інших малозатратних заходів. В Україні споживання природного газу населенням є одним з найвищих у світі, і це стає справжнім непомірним фінансовим тягарем для кожної родини, особливо у зв’язку із запровадженням на нього нових тарифів. Хоча ці тарифи й перевищують вартість природного газу нашого власного видобування у 4-8 разів, який по об’ємах в 16 млрд. куб. м повністю забезпечує нинішні потреби населення, але через систему радянського ціноутворення на енергоресурси нас чекають нові глобальні і кардинальні зміни цін на всі енергоресурси. У всіх країнах світу з ринковою економікою тарифи на енергоресурси для населення в середньому на 50-80% вищі ніж у промисловості і виробництві. Отже ця тема у нас ще не закрита і тільки розвивається у логічному напрямку. Але, як відомо, вся біда в тому, що більшість населення живе поза межею бідності з найнижчими доходами серед європейських країн і нові уже європейські тарифи для нас не компенсують ніякі субсидії з порожньої державної скарбниці. Тому держава вперше за багато років почала стимулювати заходи по значному зменшенню витрат природного газу населенням за рахунок надання пільгових кредитів. Так, при заміні газових котлів на твердопаливні компенсується до 20% всіх витрат, при утепленні будинків - до 40%, а при використанні альтернативних джерел енергії - 10% . Державні компенсації дозволяють зменшити витрати на енергозбереження населенням, хоча вони є запізнілими і виділяються в недостатніх обсягах. Тому ми повинні самі навчитися заощаджувати енергоресурси.

Правильно заощаджувати щось без об’єктивного обліку дуже складно, тому ми повинні користуватись лічильниками теплоенергії, природного газу, електроенергії, води. Навіть держава встановлює об’єктивно завищені тарифи на енергоресурси для стимулювання використання споживачами відповідних лічильників. Просте їх використання дозволяє заощаджувати споживачами до 15% на оплаті за енергоресурси. Споживання без лічильників часто призводить до крадіжок енергоресурсів не тільки споживачами, а в набагато більших кількостях їх постачальниками. Найбільш проблематично сьогодні встановити поквартирні лічильники тепла в багатоповерхових будинках старої забудови з технічних причин та з дуже великою вартістю їх для населення. Ця проблема буде з часом вирішена за допомогою державної підтримки й використання нових технічних засобів. Лічильники на інші енергоресурси встановлюються швидше, хоча їх вартість постійно зростає. Завдяки лічильникам ми можемо об’єктивно контролювати витрати енергоресурсів і за їх допомогою зменшити комунальні платежі при проведенні власних енергоощадних заходів.

Сьогодні найбільше коштів ми витрачаємо на теплопостачання в зимовий період. Для зменшення цих витрат необхідно провести надійне та правильне утеплення будинку або квартири, що вимагає великих фінансових вкладень. Найбільше коштів забирає утеплення стін, заміна або термореновація вікон та дверей, реконструкція вентиляції з встановленням рекуператорів тепла, заміна або реконструкція опалювального обладнання, встановлення автоматичних терморегуляторів і т. п. Не треба вважати, що це занадто дорого і окупність затрат буде більше десяти років, окупність може реально настати за 3-4 роки у зв’язку з постійним ростом цін на енергоресурси. Крім цих великовитратних довгострокових заходів, існує ряд незвичних поки що для нас простих заходів, які значно знижують витрати на тепло та паливо. Так, зниження температури в приміщеннях з 22 до оптимальних 18 градусів зменшує витрату тепла та палива на 20-25%. Для прикладу, в більшості розвинутих країн у житлових приміщеннях підтримують температуру 17-18 градусів, в спальнях та кухнях - 16-17, у ванних кімнатах - 20-21, туалетах і коридорах - 14-16 градусів. Встановлення енергоощадної прозорої плівки на старих та однопакетних нових «євровікнах» і ущільнення вікон та дверей зменшує витрати на опалення в середньому на 10-15%.

Значний ефект по заощадженню теплоенергії дає встановлення тепловідбивних екранів за радіаторами опалення. Такі екрани з тонкого пінопласту або фольгоізолу зменшують втрати тепла в приміщеннях до 10-15% і забезпечують підвищення температури в них на 2-3 градуси.

Багато теплоенергії витрачається на нагрівання води для побутових потреб. Для значного зменшення витрати гарячої води (в 4-5 разів) доцільно замість приймання ванни використовувати душ. Використання посудомийної машини теж зменшує споживання води в 2-3 рази. Зменшення температури води для гарячого водопостачання з 70 до 50 градусів в газових або електронагрівачах заощаджує 20-30% теплоенергії, а також запобігає значному утворення накипу в них. Повне завантаження пральних машин білизною та оптимальне зменшення частоти прання дозволяє заощаджувати 10-15 % електроенергії в місяць. Використання сучасних низькотемпературних екологічних пральних порошків заощаджує до 25-30% електроенергії при пранні та значно зменшує утворення накипу на електротенах.

Використання надсучасних світлодіодних ламп замість традиційних ламп розжарювання дозволяє заощаджувати 90% електроенергії, яка витрачається на ці потреби, без зменшення якості освітленості. Використання локального освітлення робочих зон у приміщеннях зменшує енергоспоживання на 10-20%. При використанні електроплит для приготування їжі дно посуду повинно бути очищеним від накипу та бруду. До кипіння вода доводиться на більшому навантаженні електронагрівача, а потім встановлюється мінімальна температура нагріву. Таким способом заощаджується до 10-15% електроенергії при використанні електроплит, а при простому кип’ятінні води в електрочайнику економія складає 30-40%. Значно зменшити витрати електроенергії або газу для кип’ятіння води можна за рахунок нагрівання невеликої кількості її для якихось конкретних потреб, а також зберіганням кип’ятку в термосах хорошої якості.

Холодильники і морозильники для зменшення споживання електроенергії повинні встановлюватись в більш прохолодних приміщеннях і якнайдалі від нагрівальних приладів. В них не допускається утворення конденсату та льоду на внутрішніх стінках, що збільшує перевитрати електроенергії на 15-20%. Персональні стаціонарні комп’ютери споживають 200-300 Вт електроенергії, і для зменшення цих витрат потрібно їх вчасно виключати після закінчення роботи. Сучасні електроприлади навіть в режимі очікування споживають 2-3 Вт електроенергії, тому по закінченні їх роботи вони повинні вимикатись від мережі. При використанні пилососа необхідно міняти пилозбірник раз у три місяці (це зменшить витрати електрики на 30%).

Для кардинального зменшення споживання природного газу в країні на державному рівні започатковано ряд заходів по переведенню його споживачів на місцеві дешеві енергоресурси у вигляді твердого палива - дрова, сільськогосподарська біомаса, торф, вугілля, а також на альтернативні джерела енергії і електроенергію.

Досить значним кроком в цьому плані є відчутне зниження нічного тарифу від денного на електроенергію для населення до 50%. Це дає змогу споживачам значно знизити її витрати для побутових потреб, а також масово використовувати нічний тариф для переведення з газового на електроопалення квартир та будинків, яке відчутно дешевше і простіше. Цей процес дуже вигідний і споживачам, і енергетикам, які таким чином вирівнюють нерівномірне добове навантаження енергоблоків, особливо атомних, що забезпечують понад 55% виробництва дешевої електроенергії в країні. Крім дешевого теплопостачання, нічний тариф знижує в два рази оплату за нагрівання води в електробойлерах, прання білизни, приготування їжі на електроплитах та мультиварках, закачування води насосами в індивідуальних системах водопостачання та багато іншого, що давно практикують в багатьох країнах.

Для використання нічного тарифу на електроенергію населенням необхідно замінити звичайний однотарифний електролічильник на спеціальний двотарифний, який автоматично окремо вираховує споживання електроенергії в день з 7 години ранку до 23 години вечора і вночі з 23 до 7 години. В нічний час оплата за електрику в два рази нижча, ніж за денний період. Використання дешевої електроенергії для теплопостачання житла досить просто застосовувати і в існуючих водяних індивідуальних системах опалення. Для цього паралельно до існуючого газового або твердопаливного нагрівача встановлюють електрокотел з теновими чи з електромагнітними нагрівачами та спеціальні теплоакумулятори тепла, які забезпечують більш ефективне використання нічного тарифу. Добрі результати при використанні цього тарифу дають сучасні ефективні інфрачервоні електронагрівачі, які встановлюються в кожному приміщенні у вигляді конвекторів або як тепла підлога.

Таким чином, при використанні пільгового нічного тарифу та проведенні ефективних енергоощадних заходів можна знизити оплату за тепло в два-три рази у порівнянні з опаленням природним газом і навіть відмовитись від віртуальних корумпованих «субсидій».

Андрій Щербина.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин