Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Свято Матерів та Героїв у Нових Стрілищах

10 травня у смт. Нових Стрілищах вітали Матерів, вшановували жінок, які своєю мужністю змінювали світ. Також у рамках урочистостей відбулась презентація книги «Українські Січові Стрільці», перевидання якої приурочене 100-річчю утворення Легіону УСС.

Урочистості проходили в актовому залі Новострілищанської ЗОШ I-III ст. Директор школи Галина Козяр привітала усіх, хто завітав на цей захід, та представила його гостей – учасника національно-визвольних змагань, автора книг «Дзвони пам’яті», «Повстанськими стежками Жидачівщини» Олексія Васильовича Данилишина, голову осередку КУН Володимира Мелеха та його дружину Наталю.

 

Олексій Васильович розповів про героїчний чин жінок Новострілищанщини, які, відстоюючи право України на незалежність, зазнали тортур, виселення у табори Сибіру чи навіть пожертвували найціннішим - життям. Зокрема не здалася живою до рук ворога зв’язкова ОУН-УПА «Тамара» - Ганна Данилівна Липа. На початку березня 1946 року «Тамара» мала вийти на зв'язок у с. Дичках Рогатинського району. 10 березня її арештовує НКВД. Під час допитів Ганна підірвала себе гранатою, від якої загинув і її кат та було поранено ще одного енкаведиста. На вшанування героїчної землячки у Нових Стрілищах встановлено пам’ятний знак.

 

У далеких концтаборах Джезказгану померла член ОУН, керівник теренового Червоного хреста Марія Задорецька. Розвідниця УПА, організатор УЧХ Стефанія Сервіцька загинула в бою з енкаведистами у с. Лучанах, де й похована. Багато про підпілля може розповісти жителька Нових Стрілищ, уродженка с. Прибин Перемишлянського району Катерина Дмитрівна Ворона-Мирка, яка отримала за часів національно-визвольного руху псевдо «Мрія». У 1946 році надрайонний провідник СБ «Одіссей», «Вуйко» - Петро Дикий (якому цьогоріч виповнилося б 100 років) направив «Мрію» у Нові Стрілища, де вона збирала інформацію для збройного підпілля. Була арештована, але їй вдалось вирватись із лабет НКВД, але змушена була покинути селище. Продовжувала підтримувати зв'язок із підпіллям до 1956 року. Лише в 1961-му змогла повернутися у рідні місця. Разом із чоловіком Іваном працювала у Новострілищанській середній школі.

За участь у сприянні УПА були засуджені Анастасія Василишин, Ольга Вдовичин, Ольга Козік, Ганна Лебедь, Софія Охоцька, Агафія Ниженкевич (Гельнер). Депортовано до Сибіру 200 осіб, 56 родин, із них 110 – жінки, діти.

Зі Старих Стрілищ були розстріляні німцями у 1944 році в Жидачеві Марія Блашків та членкиня ОУН Наталя Блашків. Керівник групи Червоного хреста Марія Лободинська загинула в бою з чекістами у с. Вовчатичах. Вислані в табори Марія Дякун, Ганна Лялюк, Стефанія Лялюк, Люба Павлів, Емілія Хемій. Із села вивезені до Сибіру 40 родин.

Про жінку не лише як матір, а берегиню роду українського, відважну войовницю розповіла Наталя Мелех і, як приклад, подала життєву долю Олени Степанів - першої у світі жінки, офіційно зарахованої на військову службу у званні офіцера, чотаря Української Галицької Армії, а ще історика, географа та громадської діячки.

Володимир Мелех розповів про те, що його спонукало до перевидання книги 1932 року «Українські Січові Стрільці» (спонсор видання Андрій Кіндифора), а також подарував це нове видання у бібліотеки селища, школи, учаснику АТО Богдану Литвину й волонтерці п. Зоряні Сологуб.

Учні та педагоги школи нагадали присутнім про події листопада 2013 та лютого 2014 року, що увійшли в історію України як Революція Гідності. Звучали пісні, линула поезія у душі та серця усіх присутніх. Вчительський ансамбль «Мальви» (керівник Марія Рожак) виконав пісенні композиції, присвячені матері та українським Героям. Розчулений житель селища Степан Коблан прочитав авторського вірша. Завершився захід виконанням Гімну України.

У фойє школи присутні мали змогу переглянути пересувну виставку «Народна війна» організовану БФ «Добре серце».

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин