Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Американські полісмени пишаються тим, що найнадійнішим їхнім помічником є свідомий громадянин

Свавілля, безкарність та кругова порука - одні з основних претензій до українських правоохоронців. Цим вони відзначались завжди, але за часів Майдану масштаби набули жахливих розмірів. Чи може бути по-іншому?

Сьогодні стоїть нагальна потреба реформи системи правоохоронних органів в Україні. Та ось за яким сценарієм вона відбудеться, достеменно невідомо. Не виключено, що Україна дещо запозичить з досвіду США. Принаймні про це журналістам повідомляють у відомстві МВС. «Куратором експериментального проекту щодо створення єдиної патрульної служби став відомий американський експерт у сфері правоохоронної діяльності Рональд Гленсор», - повідомляє Укрінформ з посиланням на МВС.

Тож що корисного ми можемо запозичити в американських полісменів? Судіть самі.

Ще не так давно міський відділ міліції у м. Пенсакола, що в окрузі Ескамбія штату Флорида Сполучених Штатів Америки, був у рейтингу найбільш проблемних, де серед інших проблем процвітала й корупція. Проте сьогодні це один із найзразковіших міських відділків поліції округу.

У десятиденній програмі перебування української групи «Молодих професіоналів», делегованої Інститутом Політичної Освіти, яка відвідала м. Пенсаколу з 5 по 13 грудня у рамках програми Центру Лідерства «Відкритий світ», що реалізовується в Україні за підтримки Американських рад з міжнародної освіти та Конгресу США, не було заплановано відвідання поліцейського відділку. Але на прохання українських делегатів, серед яких в основному були представники органів місцевого самоврядування та громадських організацій, зробили виняток.

Завдяки приймаючій організації «Gulf Coast Citizen Diplomacy Council» м. Пенсаколи наприкінці нашого професійного візиту в їхнє місто ми мали змогу ознайомитись з роботою місцевих полісменів. А приводом, що розпалило нашу цікавість щодо роботи поліції, стала спонтанна розмова на вулиці з патрульним. З кількахвилинного спілкування з правоохоронцем ми дізнались про те, як екіпірований американський патрульний і які вуличні правопорушення він фіксує. А на прощання «добрий коп» порекомендував нам самим відвідати місцевий відділок і побачити все на власні очі.

Вдень поліцейського на вулиці майже не помітно, виняток лише, коли він супроводжує групу, до прикладу, школярів, стежачи при цьому за порядком на дорозі, для потреби перекриваючи на ній рух транспорту. Основна робота патрульного проходить у нічний час. Зміна триває 12 годин. Весь цей час на ньому восьмикілограмовий бронежилет, бойовий пістолет, телескопічний кийок, кайданки, елктрошокер. Звісно, на формі зазначено всі ідентифікатори особи та звання. Цікавий факт, перед тим, як патрульний отримує електрошокер для службового використання, він випробовує його дію на собі, мовляв, щоб не зловживав. Основні вуличні злочини в цьому місті – це крадіжки мобільних та комп’ютерних гаджетів, які часто без догляду залишають необачні місцеві мешканці чи туристи.

Тож за порадою патрульного та за сприяння усіх зацікавлених сторін нам організували годинну екскурсію поліцейським відділком. Провів екскурсію та розповів про специфіку роботи американських правоохоронців заступник шефа міської поліції.

За його словами, якісні зміни у відділку розпочались на початку 90-х років. До цього часу репутація місцевих поліцейських часто піддавалась сумніву з боку громадськості. Сьогодні ж гасло департаменту поліції Пенсколи - «Ввічливість, чесність, професіоналізм».

У відділку працює 140 поліцейських на майже 53 тисячі населення міста. Шеф поліції призначається мером та затверджується радою. Натомість шериф округу Ескамбія – це виборна посада.

Структура міського відділку складається з кількох відділів, серед яких: відділ патрульної служби, дільничних, кримінальної поліції, слідчих, відділ по боротьбі з наркотиками та інші.

У департаменті створені всі умови для того, щоб працівник сумлінно та чесно виконував свою роботу. За кожним із поліцейських закріплене службове авто, окреме робоче місце обладнане комп’ютером, службову форму видають при необхідності, цілодобово для тренувань та відпочинку відкритий тренажерний зал. Окрім того, що для роботи правоохоронця створено всі необхідні умови, вимоги до його роботи дуже високі. З особовим складом проводять постійні навчання, двічі на рік кожний із них складає іспити, у тому числі й з фізичної підготовки. Якщо поліцейський провалює іспит, його відсторонюють від виконання службових обов’язків. Поліцейський – одна з найпрестижніших професій у США.

У відділку, окрім кабінетів персоналу, знаходиться кімната для зберігання речових доказів. До слова, речові докази після того, як провина підозрюваного доведена у суді, продаються на аукціоні. А виручені з продажу кошти поповнюють спецфонд департаменту поліції. Проте ці кошти не можуть використовуватись на заробітну плату та ними не може на свій розсуд одноосібно розпоряджатися шеф поліції. У кімнаті речових доказів зберігають і конфісковані наркотики, щоправда, ці речові докази через певний період часу знищують.

Крім кабінету, де зберігають доказову базу, у відділку також є кімнати для допитів та кімната, де зберігаються дані ДНК підозрюваних чи злочинців. У відділку проводять і всі необхідні криміналістичні експертизи автотранспорту. На запитання: «У якому найнесподіванішому місці автомобіля їм доводилось виявляти наркотики?» заступник шефа поліції відповів, що насправді таких безліч. Тому поліцейських спеціально навчають, як виявляти такі сховки. І цей навчальний курс триває 40 годин.

Нотки заздрості в української групи викликав склад, де зберігаються одяг та засоби захисту. У кімнаті ми побачили все необхідне для того, щоб одягнути поліцейського з ніг до голови. Також нашу увагу привернули шоломи, кийки та щити, адже саме ці засоби проти беззбройних майданівців активно застосовував український «Беркут» узимку 2013-2014 рр. Як запевнив американський правоохоронець, ці засоби у Пенсаколі наразі поліцейським не довелося застосовувати і висловив сподівання, що так буде й надалі. Проте додав, що їх використовують під час тренувань.

У департаменті поліції м. Пенсаколи велику увагу приділяють зв’язкам із громадськістю, профілактичній роботі серед населення. При департаменті з 1997 року діє щорічна 11-тижнева програма для навчань громадян. На такі навчання спершу запрошували тих жителів міста, які найчастіше скаржились на дії дільничних. Після ознайомлення з роботою відділку та його працівників скарг на роботу поліції поменшало на 80%.. Сьогодні такі освітні програми розроблено й для учнів місцевих шкіл. Американські полісмени пишаються тим, що найнадійнішим помічником поліцейського є саме свідомий громадянин.

Проте злочинність від цього не зникає. Вона набуває щоразу інших форм. Так, при департаменті працюють двоє слідчих, робота яких полягає у виявленні злочинців-педофілів, що шукають своїх жертв в основному через всесвітню павутину Інтернет. Найближчим часом цей відділ планують розширити.

Варто відзначити, що дзвінки від громадян надходять на єдиний у всіх Сполучених Штатах Америки екстрений номер 911. Ми мали можливість побачити, як це працює на практиці. Всі дзвінки приймають диспетчери поліцейського відділку й вже в залежності від ситуації перемикають потерпілих на лінію відповідних служб: з надзвичайних ситуацій - якщо це, наприклад, пожежа, медичної допомоги - якщо потрібна допомога лікаря. На місце події за викликом черговий прибуває за 3 хв, якщо це в межах міста, й за 15 хв в межах округу.

Бюджет департаменту поліції Пенсаколи, як зазначено на їхньому сайті, - 13 млн $. Діяльність поліції максимально прозора й відкрита, особливо, що стосується бюджету. Будь-який громадянин міста може поцікавитись роботою відділку й висловити свої зауваження, претензії чи подяку. Попри високі стандарти роботи все ж трапляються прояви корупції серед правоохоронців, але такі факти виявляються на етапі внутрішнього розслідування, запевнили нас.

На прощання заступник шефа поліції подарував кожному з українських гостей на пам'ять невеличкі сувеніри та усі разом зробили спільне фото.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин