Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Що за відходи і хто їх висипав на жидачівському сміттєзвалищі?

Тонни невідомої сірої речовина з різким запахом, першу партію якої вже місяць як вивантажили на сміттєзвалищі поблизу м. Жидачева, досі не ідентифіковано та не знайдено власників цього вантажу. Більше того, нещодавно знову були зафіксовані вантажні автомобілі, які вивантажили на сміттєзвалищі кубові мішки з хімічними відходами невідомого походження.

 

Першими на сполох забили активні мешканці міста, які ще в липні виявили невідомого походження хімічні відходи й повідомили про знахідку Жидачівську міську раду.

 

«Першу партію сірого порошку з різким запахом вивантажили і прикопали на сміттєзвалищі, а нещодавно, вже не криючись, машинами привезли нову партію і скинули просто неба», - розповідає мешканець Жидачева, член ГО «Жидачівська районна «Народна самооборона» Іван Гивель.

За фактом виявлення на території району складування хімічних відходів невідомого походження з початку серпня відбулися позачергові засідання комісії з питань ТЕБ та НС, повідомила в.о. начальника сектору цивільного захисту населення Жидачівської РДА Б. Гринишин. Засідання ініційовано Жидачівської міською радою.

На місце складування невідомої речовини виїжджали представники міської ради, сектору з питань цивільного захисту Жидачівської РДА, ПАТ «ЖЦПК», Жидачівського районного лабораторного відділення Миколаївського міжрайонного відділу ДУ «Львівський обласний лабораторний центр держсанепідслужби України», МКП «Жидачівводоканалу».

Жидачівською районною лабораторією санепідслужби проведено дослідження атмосферного повітря на межі житлової забудови, проби води, що централізовано постачається МКП «Жидачівводоканал», та на двох діючих свердловинах, що розташовані на території ПАТ «ЖЦПК». За даними лабораторних досліджень від 13 серпня, вміст «досліджених хімічних речовин (аміаку, сірководню, діоксиду азоту, сірчистого ангідриду, фенолу) не перевищують гранично допустимих концентрацій згідно з державними санітарними правилами охорони атмосферного повітря населених місць». З пробами води, які взяли в домогосподарствах по вул. Заводській та зі свердловин питної води №6 і 7, теж все гаразд. Щоправда, зафіксовано незначне перевищення вмісту заліза та загальної жорсткості води у згаданих домогосподарствах, а на свердловинах проби води не відповідають санітарним нормам за «органолептичними показниками (запахом, присмаком, кольоровістю та мутністю) і незначним вмістом заліза». Проте ці дані дослідження невідповідності санітарним нормам у питній воді спостерігаються впродовж кількох попередніх років, зазначається у висновках досліджень. Тобто взаємозв’язку між показниками води і невідомою речовиною не виявлено.

Повторно аналізи атмосферного повітря та води проведено й 15 серпня. Крім цього, працівники районної лабораторії додатково взяли проби води з ріки Стрий. Результати дослідження встановлюються.

Головним санітарним лікарем Миколаївського та Жидачівського районів К. Левчуком від 15 серпня дано припис Миколаївському міжрайонному лабораторному відділу забезпечити проведення моніторингу середовища атмосферного повітря, води в межах житлової забудови (рекомендовано проводити два рази в тиждень).

На виконання рішення позачергового засідання комісії з ТЕБ та НС щодо питань діяльності ПАТ «ЖЦПК» у листі від 18 серпня, за підписом голови правління підприємства М. Корсунського, зазначено, що «ПАТ «ЖЦПК» проводить контроль за станом ґрунтів, поверхневих та підземних вод, атмосферного повітря в місці впливу сміттєзвалища на навколишнє середовище шляхом відповідної угоди зі спеціальною підрядною організацією ТзОВ «Євроскоп». Фахівцями підприємства здійснено відбір проб і проведено дослідження поверхневих вод та стану атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони сміттєзвалища. Додатково проведено заміри з визначення рівня радіоактивного випромінювання в місці розташування невизначених відходів. Результати замірів вказують на відсутність перевищення радіоактивного природного фону.

Незважаючи на те, що невідомого походження вантаж опинився на сміттєзвалищі поблизу Жидачева ще наприкінці липня, лише 15 серпня направлено звернення до департаменту з питань цивільного захисту Львівської ОДА з вимогою долучити інформацію про захоронення відходів невідомого походження на сміттєзвалищі, власником якого є ПАТ «ЖЦПК», до кримінальних проваджень. 18 серпня керівництво Львівської ОДА звернулось до головного управління МВС у Львівській області з проханням долучити згадану інформацію до кримінальних проваджень за №№12014140130001346, 12014140130001346, розпочатих за фактами виявлення подібних невідомих речовин на земельних ділянках поблизу с. Рясна-Руська Яворівського району і в м. Стрию.

До цього часу на офіційному рівні не було жодної згадки про те, що, окрім с. Рясна-Руська та м. Стрия, захоронення хімічних відходів виявлено й поблизу м. Жидачева.

Поки в Жидачеві лише проводили районні заходи з визначення загрози навколишньому середовищу від відходів невідомого походження, за фактами складування невідомих відходів у с. Рясна-Руська та м. Стрию вже проведено певні заходи на рівні області. Зокрема Держекоінспекцією у Львівській області проведено дослідження проб ґрунту у Стрию. За результатами досліджень об’єднаної проби ґрунту №1 із забруднених внаслідок складування відходів невідомого походження (сірий порошок із різким запахом) площі «виявлено перевищення норм ГДК таких хімічних показників: кадмій - в 53 рази, мідь - в 169 разів, свинець - в 381,5 раза, хром - у 9 разів, цинк - в 4,6 раза та відносно фонової концентрації: амоній (обмінний) у перерахунку на азот амонійний у 6,6 раза, хлориди - у 120 разів, фосфор у перерахунку на п’ятиоксид фосфору - у 5 разів; у об’єднаній пробі ґрунту №2: кадмій - в 40,7 раза, мідь - в 153 рази, свинець - у 70 разів, хром - у 22 рази, цинк - в 4,4 раза та відносно фонової концентрації: хлориди - у 185 разів, фосфор у перерахунку на п’ятиоксид фосфору - у 1,7 раза».

На нараді під керівництвом заступника голови Львівської ОДА, голови обласної комісії з питань ТЕБ і НС Володимира Харчука роботу правоохоронних органів щодо розслідування фактів забруднення земельних ділянок поблизу с. Рясне-Руська та м. Стрия тоді визнали недостатньо ефективною.

Під час цієї наради представник Держекоінспекції у Львівській області розповів, що внаслідок дослідження відібраних проб ґрунту на ділянці у Рясне-Руська теж виявлено значні перевищення норм ГДВ забруднюючих речовин. Нараховано збитків за забруднення земель на загальну суму 29 578 275 грн. та за засмічення земель – 25 101 807 грн. Проте негативного впливу від знайдених речовин на мешканців навколишніх забудов немає.

Облдержадміністрація мала намір звернутися до обласного прокурора з проханням взяти на особистий контроль проведення кримінальних розслідувань. Окрім цього, Головному управлінню МВС України у Львівській області доручено якнайшвидше встановити особи зловмисників, які в подальшому будуть зобов’язані вивезти у безпечне місце або утилізувати знайдені речовини, а також провести рекультивацію забруднених ділянок.

Не задоволені роботою влади щодо вирішення ситуації з невідомими відходами, що тоннами привозять невідомо звідки й невідомо хто, мешканці м. Стрия. Щоб привернути увагу до цієї проблеми, люди перекрили головну трасу Київ-Чоп, вимагаючи ретельного розслідування справи.

Тим часом у Жидачеві на сміттєзвалищі, виконуючи вимоги департаменту з питань цивільного захисту ЛОДА, ділянки, де знаходяться відходи невідомого походження, обгороджені встановленими табличками. Також була рекомендація заборонити вільний доступ сторонніх осіб на ділянки з невідомими речовинами, а щоб уникнути потрапляння вологи місця захоронення невідомої речовини - накрити поліетиленовою плівкою.

Лише 14 серпня Стрийським міським відділом Головного управління МВС у Львівській області до Інституту екології та токсикології ім. Медведя у м. Києві передано проби невідомої речовини для проведення повного хімічного аналізу і надання експертних висновків про можливий вплив її на життя та здоров’я людей.

Жидачівським РВ ГУМВС у Львівській області 16 серпня відібрано зразки невідомої речовини і передано на експертизу.

Пороте досі залишаться відкритим запитання: звідки і хто привозить ці невідомі відходи, наприклад, до м. Жидачева і чому машини з невідомим вантажем пропускають на сміттєзвалище власником якого є ПАТ «ЖЦПК»?

Сподіваємось, наступного тижня буде відома більш конкретна інформація щодо складу невідомої речовини та власників цих відходів.

Коментар заступника міського голови м. Жидачева Ярослава Гаврильчука:

- Про те, що на сміттєзвалищі знаходяться невстановлені відходи, міська рада була повідомлена 6 серпня. Одразу ж звернулися до департаменту екології та природних ресурсів, до державної екологічної інспекції. 8 серпня державним екологічним інспектором складено перший акт за фактом виявлення відходів невстановленої речовини на площі 4-5 м. На під ставі обстеження міською радою було ініційоване позачергове засідання районної комісії з ТЕБ та НС, за результатами засідання направлені відповідні звернення до санітарно-епідеміологічної служби, райвідділу міліції.

Нам відомо про орієнтовно два факти завезення на територію сміттєзвалища відходів невстановленого походження 23 липня і 9 серпня.

13 серпня ми звернулися до департаменту з питань цивільного захисту ЛОДА, 16 серпня Жидачівським райвідділом міліції знято зразки речовини для аналізу. Ми добилися того, що нашу справу об’єднали в одне кримінальне провадження зі справами, які відкриті в Рясній-Руській та Стрию. Для нас дуже важливо знати, хто власник цього вантажу. Хто власники транспорту, яким вивозили, вже встановлено. Також ми чекаємо на експертні висновки щодо хімічного складу речовини й рекомендації щодо подальшого поводження з нею.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин