Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Настав час йти до армії! Захищати Україну!..

Держава у небезпеці, і третя хвиля мобілізації до лав Збройних Сил України має дати відповідь й на те, наскільки ми дозріли мати свою державу.

Пафос про героїчне минуле відходить на другий план. Легше жити подвигами дідів. Сьогодення показує, що якщо нині не захистити цілісність України і не дати відсіч російським найманцям та сепаратистам, мрії про свою Україну можуть залишитися мріями. Настав час і нашому поколінню взяти до рук зброю й відстояти Богом дану землю. Бо північний «сусід» спить і бачить себе на київських пагорбах.

Ми надто довго говорили про те, що нам все дісталося задурно. Ні, все-таки незалежність не дається без крові. Першу пролили на Майдані. Сьогодні кров українських військових проливається на сході. Ті, хто пішов у першій хвилі, вже заслуговують на повагу. Тепер черга інших…

Нині кожен справжній чоловік має усвідомити: мушу виконати свій обов’язок перед державою і піти до війська, як покличуть. Ховатися, робити «липові» довідки чи прикриватися дружиною і дітьми – як мінімум для справжнього «хлопа» має бути стидно.

Але дуже хочеться, щоб ті, хто кличе до війська, від кого залежить призов до армії, підходили до всіх однаково, не було корупції, «відкуплень», Бо саме це сіє недовіру серед людей, губить ті паростки патріотизму, які щедро зійшли на Майдані, врешті дає підставу ворогам України продовжувати війну. Бо, як вони кажуть: - «якщо вже бандерівці тікають від армії…».

Цього тижня ми спробували поспілкуватися з людьми, які мають безпосереднє відношення до призову до армії, представниками влади, силових структур, медиками.

Чому не всіх викликають до військкомату, що буде тим, хто ігнорує повісткою, чи забирають хлопців одразу в зону АТО, наскільки правдиві чутки, що масово ховаються від армії? Відповіді на ці запитання читайте на 3-ій сторінці.

Військовий комісар: на добу сплю 2-3 години

Він щойно приїхав з Яворова, куди відвозив призовників. Змучений і змарнілий військовий комісар Ігор Німко попри все старається говорити ввічливо і врівноважено, хоч відчувається, що це йому дається важко.

- Бензину нема, машини нема, ситуація з призовом, м’яко кажучи, напружена. Люди дезінформовані, і повістку щодо з’явлення на військкомат сприймають як відправку на Схід. Додається і те, що хтось розпускає слухи й плітки про голодних, напівобутих солдат, яких «пачками» відправляють непідготовленими у зону АТО. Заявляю відповідально - це брехня… Повна брехня, і ще треба шукати тих. хто цю дезінформацію розповсюджує.

- Але все-таки, за яким принципом йде мобілізація? Чому одних викликають, а інші вдома п’ють пиво (це образно)?

- Доповідаю. Коли формується підрозділ, який у подальшому буде відправлено у зону АТО, з обласного військкомату до нас надходить наряд на певну кількість військових. Це не просто кількість, це військові, які, відповідно до класифікації, під час проходження військової служби у свій час отримали певні військові спеціальності. Приміром, потрібно 6 механіків-водіїв, 8 артилеристів 20 піхотинців. Ми, згідно з припискою до нашого військкомату, шукаємо цих людей за кодами класифікації і надсилаємо повістки, щоб ті з’явилися для проходження медкомісії.

- Тобто повістка ще не означає призов до війська?

- Кожен, хто отримує повістку, має пройти медкомісію. Якщо врахувати, що дехто служив 30 років тому і за цей час міг стати інвалідом, мати інші захворювання, несумісні зі службою, на цьому етапі йде «відсів».

- Дехто, посилаючись на те, що особисто не отримував повістки, не з’являється на військкомат? Що у такому разі йому загрожує?

- Перше. Якщо вас повідомили (незалежно, у який спосіб: повісткою, через сільраду чи навіть телефоном), що вас викликають на військкомат, обов’язково з’явіться. Безпричинна неявка – це вже підстава для нас, що ви уникаєте призову. Тому раджу краще одразу прийти, а кого насправді немає вдома – прислати батьків чи родичів. І не раджу давати неправдиву інформацію, що «дитина за кордоном». Це через міліцію дуже швидко перевіряється, і потім за неправду ще можна відповідати. Всіх, кого ми викликаємо, відправляємо на медкомісію.

- Підійшли до цікавого. Медкомісія. Це орган, який може «звільнити» від армії. Не секрет, що саме «завдяки» медкомісіям у свій час від армії «косили» всі, хто вважав що армія для «лохів». От і сталося так, що фактично за останні 10 років служили, як правило, одиниці сільських хлопців, які не мали змоги «відкосити». Нині інша ситуація, проте люди й надалі думають, що через медкомісію можна якось уникнути від призову. Чи це так?

- Ви запитайте про це у голови військово-лікарської комісії.

До розмови долучається голова комісії лікар Жидачівської ЦРЛ Анатолій Федорчук.

- Ну щоб було зрозуміло, давайте почнемо з офіційних цифр, – розпочинає розмову п. Федорчук. - Станом на 24 липня медкомісію пройшло майже 1000 військовозобов’язаних. Із них визнано придатними до служби 62%. З непридатних 38%,, 25% складають інваліди різних груп, особи з фізичними вадами та захворюваннями на туберкульоз чи онкохворі. Невеликий відсоток становлять ті, що зараз перебувають на лікуванні у закладах охорони здоров’я, які класифікуються як тимчасово непридатні. Після лікування вони потраплять на комісію.

Були випадки, що дехто не погоджувався з висновками нашої комісії. Таких військовозобов’язаних ми відсилали до Львова, де їх обстежували лікарі військово-лікарської комісії західного регіону. Із 3 таких випадків наше рішення не було оскаржено.

- А чи є скарги на вашу медкомісію?

- Офіційних немає.

- А для чого стільки людей викликаєте? Кажуть, що подеколи із населеного пункту повістки мають і 100 військовозобов’язаних?

- Тут яка ситуація. Викликали на початках при потребі, скажімо, сорока призовників – шістдесят.. Приходили на комісію – десять… Тому, щоб набрати необхідну кількість, викликаємо у кілька разів більше. А до тих, хто злісно ігнорує, почали застосовувати закон: сьогодні щодо двох мешканців порушено справи.

- Добре. Хлопці пройшли комісію. А що далі?

- Далі підготовка. Як мінімум 15 днів на полігоні, щоб ті, хто призабув службу, згадали, інші – освоїли нові навики.

- Чи правда, що викликають людей, які не служили в армії?

- Справді, викликають, проте їх у жодному разі не залучатимуть до АТО, вони ввійдуть у територіальні загони оборони, які формуватимуться на місцях. Тому радив би не ігнорувати і приходити їм на військкомат.

- Що скажете матерям і жінкам тих хлопців, яких призиваєте у Збройні Сили?

- Як би це не звучало, обов’язок громадянина – захищати свою батьківщину. Сьогодні якраз настав той час. Не дай Боже не відстоїмо - годуватимемо чужу армію. Тому прошу рідних розуміти це. В свою чергу запевняю, що для мене у плані призову нема ні рідних, ні друзів, ні знайомих.

Голова Жидачівської РДА Мирон КУЗИШИН:

Уже відбулося кілька нарад із приводу належної організації в районі мобілізації. Остання розширена нарада відбулася за участю голів місцевого самоврядування, військового комісара, начальника райвідділу міліції. Наголошувалось на співпраці між усіма структурами влади, щоб не було так, що лише сільський голова розносить повістки, до цього мають долучатися і працівники міліції. Також М. Кузишин звернувся до сільських голів, щоб вони пояснювали жителям своїх територій, що це не йде мобілізація на фронт. Сьогодні проходить збір військовозобов’язаних, які проходитимуть підготовку на військових полігонах. Непідготовлених ніхто в зону ведення АТО направляти не буде.

- Які завдання поставлено перед головою райдержадміністрації по мобілізації?

- Завдання різні, але в основному вони належать до компетенції військового комісара, також є таємні завдання, про які не можемо розголошувати. Основне ж завдання голови РДА – здійснювати контроль над належним проведенням мобілізації. Нещодавно мав розмову з головним прокурором району та головним лікарем щодо виявлення фактів корупції. Ходять різні чутки про те, що відкупитися від армії можна за певну суму, озвучують навіть конкретні цифри - 500 доларів. Не виключено, що вдаватимемось до крайніх заходів щодо виявлення фактів корупції. Якщо такі підтвердяться, то винні будуть покарані.

- Які основні проблеми виникають у зв’язку з мобілізацією?

- Люди відмовляються з’являтися у військові комісаріати. Також є певні проблеми з забезпеченням технікою. Були спроби ухиляння. Проте такі факти наразі поодинокі. Місцеве АТП «Жидачівавтотранс» постійно надає справні та заправлені автобуси для потреб військкомату.

Основна проблема – це те, що люди бояться з’являтися у військкомати. Сільські голови отримали списки тих осіб, які визнані непридатними до військової служби. У той же час багато чоловіків зловживають алкоголем та порушують громадський спокій. Якщо до служби непридатні, а вечорами дебоширять чи розсиджуються у барах, то теж до них мають вживатися певні заходи.

- Чи є зараз проблеми з визнанням учасника бойових дій для тих, хто перебуває в зоні ведення АТО?

- Наразі про такі факти невідомо. За обласною програмою для дітей, батьки яких воюють у зоні АТО. організовується відпочинок у Польщі. З нашого району на відпочинок поїдуть троє дітей.

- Є сім’ї, де чоловіки є фактично єдиними годувальниками, а вони вже п’ятий місяць як мобілізовані до лав ЗСУ. Чи планується з боку райдержадміністрації адресна підтримка таких сімей?

- На рівні районної державної адміністрації, на жаль, ми не можемо надати такої адресної допомоги, оскільки фонд голови РДА, з якого раніше виплачувались одноразові матеріальні допомоги соціально незахищеним громадянам, вичерпаний. 40 тис грн за рішенням сесії районної ради підуть на купівлю тепловізора для наших військових.

- Була пропозиція відмінити батьківську плату в дитячих садочках та НВК для тих сімей, чоловіки яких мобілізовані й перебувають у зоні ведення АТО.

- Про таку пропозицію мені невідомо, але розглянемо таку можливість.

Також є такі неприємні факти, коли поширюють неперевірену інформацію. Ходять чутки, що на Жидачівщину везуть трьох убитих. У військовому комісаріаті підтвердження такої інформації не отримав, тож такі чутки лише вносять сум’яття.

Розмовляв Андрій Данилець.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин